30 жовтня запрацював новий порядок розслідування страхових випадків

Затверджено Порядок, який визначає механізм розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття зареєстрованим безробітним. Цей порядок було офіційно опубліковано і він набув чинності 30 жовтня 2024 року

Мінекономіки, Мінфін, МВС наказом від 10.09.2024 №23492/439/620 та Пенсійний фонд постановою від 10.09.2024 №27-1 затвердили Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.


Порядок визначає механізм розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття зареєстрованим безробітним (далі – розслідування).


Розслідування проводиться філіями регіональних центрів зайнятості, а також міськими, районними та міськрайонними центрами зайнятості (до їх припинення) (далі – центри зайнятості) за період перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного.


Розслідування проводиться:


1) під час подання особою заяви про:


  1. надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного;
  2. перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного та/або після припинення реєстрації особи як безробітного;


2) у разі надходження від державних органів, підприємств, установ, організацій або громадян інформації та/або якщо така інформація розміщена в медіа, яка впливає на умови:


  1. реєстрації особи як безробітного та/або перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного;
  2. призначення та виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття.


Розслідування здійснюється шляхом:


1) звіряння відомостей, поданих особою під час реєстрації або перереєстрації як безробітного та протягом перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного;

2) інформаційного обміну з Адміністрацією Державної прикордонної служби України щодо знаходження за межами України осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного або бажають отримати статус зареєстрованого безробітного;

3) проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників (у разі потреби).


Якщо під час проведення розслідування шляхом звіряння та/або здійснення інформаційного обміну з Міністерством фінансів України, виявлено невідповідність відомостей та/або даних щодо особи, стосовно якої проводиться розслідування, центр зайнятості здійснює перевірку у страхувальника щодо виявленої невідповідності шляхом використання засобів комунікації, у тому числі електронних, або виїзної перевірки (планової чи позапланової).


За результатами проведення розслідування в разі виявлення невідповідності, що впливає на умови надання (поновлення) особі статусу зареєстрованого безробітного, перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати такій особі матеріального забезпечення на випадок безробіття, складається акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття.

Центр зайнятості протягом трьох робочих днів після прийняття рішення щодо повернення коштів надсилає рекомендованим листом відповідному адресату (особі або страхувальнику) повідомлення про необхідність протягом 30 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути (відшкодувати) неправомірно отримані (виплачені) кошти та/або вартість отриманих соціальних послуг

Цей наказ та постанова наберуть чинності з дня їх офіційного опублікування. Наказ та постанову опубліковано в «Офіційному віснику» від 30.10.2024 №90. Отже, Порядок набрав чинності – 30 жовтня 2024 року.


Джерело: Наказ Мінекономіки, Мінфіну, МВС від 10.09.2024 року №23492/439/620, постанова правління ПФУ від 10.09.2024 року №27-1 «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення»