Приймаємо на роботу студента чи аспіранта: на що звернути увагу

Дедалі більше студентів бажають поєднувати навчання з роботою, щоб мати практичні навички на момент закінчення вишу, або, навпаки, працівник вступає до аспірантури з метою підвищення кваліфікації. Чи це додає клопоту кадровику? Детальна відповідь – у статті


Чи мають право працювати студенти денної форми навчання


Держава гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Ба більше, держава бере на себе обов’язок створити умови для повного здійснення громадянами права на працю (ст. 43 Конституції України).


Для реалізації гарантованого Конституцією права студентам закладів вищої освіти (ЗВО) надано право працювати у позанавчальний час (п. 3 ч. 1 ст. 62 Закону України від 01.07.2014 № 1556-VII «Про вищу освіту», далі – Закон про вищу освіту).


Це означає, що студент денної форми навчання має право поєднувати навчання з роботою.


На яких умовах приймати на роботу студента


Багато роботодавців вважають, що студента можна прийняти на роботу лише на умовах сумісництва. Проте це помилка! Адже відносини між студентом денної форми навчання та ЗВО не є трудовими. ЗВО надають студентам освітню послугу, а не укладають трудовий договір.


Пленум Верховного Суду України у своїй постанові «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 №13 зазначив, що робота за трудовим договором студентів, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом, її оплачують на загальних підставах (абз. 3 п. 14).


Свого часу на підтримку такої позиції висловлювалися й фахівці Мінсоцполітики у п. 8 листа від 12.03.2007 № 66/06/186-07.


Тобто, студента денної форми навчання приймають на основне місце роботи за умови, якщо він не працює за основним місцем в іншого роботодавця. При працевлаштуванні студент має такі самі права, як і всі інші кандидати.


Чи може студент працювати повний робочий день


Нормативні акти не містять обмежень щодо тривалості робочого часу при працевлаштуванні студентів, крім того, що в п. 3 ч. 1 ст. 62 Закону про вищу освіту зазначено право працювати у позанавчальний час.


Водночас законодавство не зобов’язує роботодавця відстежувати, чи збігається з навчанням робочий час працівника.


Отримання студентом стипендії також не позбавляє його можливості працювати повний робочий час, адже стипендія не є зарплатою.


Визначення поняття «стипендія» було наведене в п. 1 Порядку призначення і виплати стипендій студентам, учням, слухачам навчальних закладів, а також аспірантам і докторантам, затвердженому постановою КМУ від 26.01.1993 №50 (наразі втратив чинність). Утім, це визначення досить точно розкриває зміст:

Стипендія – грошове забезпечення, що регулярно надається особам, які навчаються на денних відділеннях (факультетах) вищих та професійних навчальних закладів, а також особам, які проходять підготовку в аспірантурі та докторантурі, незалежно від інших виплат, передбачених законодавством України. Вона забезпечує умови реалізації гарантій держави щодо отримання громадянами вищої та професійної освіти і матеріальне стимулювання якісного навчання

Тобто, стипендія – це засіб заохочення до якісного навчання. Отже, робота студента не позбавляє його права на стипендію. Щоправда, через роботу він може не встигати опановувати навчання, внаслідок чого його позбавлять стипендії.


Тому радимо студенту, який бажає працювати на умовах повного робочого часу надати довідку з вишу про навчання за індивідуальним графіком, а в наказі про його прийняття визначити індивідуальний графік роботи.


Якщо студент навчається за загальним навчальним графіком, приймайте його на роботу з неповним робочим часом. Для визначення графіка роботи попросіть студента надати розклад занять. У цьому випадку роботодавець буде впевнений, що студент працює саме в позанавчальний час.


Якими трудовими правами користується студент денної форми навчання


Кадровику варто звернути увагу на вік студента. Якщо йому ще не виповнилося 18 років, з таким працівником обов’язково укладають письмовий трудовий договір (п. 5 ч. 1 ст. 24 КЗпП). До того ж він користується додатковими пільгами, які передбачені у главі ХІІІ КЗпП, як-от:


  1. заборона застосування праці на важких роботах, у шкідливих та небезпечних умовах, на підземних роботах, роботах з підійманням та переміщенням важких речей (ст. 190 КЗпП);
  2. обов’язковий попередній медогляд (ст. 191 КЗпП);
  3. заборона залучати до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні (ст. 192 КЗпП);
  4. відпустка у зручний час (ст. 195 КЗпП);
  5. скорочений робочий час (п. 1 ч. 1 ст. 51 КЗпП).


Якщо ж студент досяг 18 років, приймайте його на роботу на загальних засадах.


Працівник-студент старше 18 років користується тими ж трудовими правами, які передбачені для всіх інших працівників чинним законодавством та колективним договором. За умови успішного навчання та за бажанням приєднати відпустку до складання іспитів чи написання курсової або дипломної роботи він має право на щорічну відпустку повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на підприємстві (п. 7 ч. 7 ст. 10 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»).


Чи можна приймати студента на час канікул


Безперечно, так. Не існує заборони на укладення зі студентом строкового трудового договору.


 У наказі про прийняття на роботу зазначте строк, на який приймаєте працівника, та обов’язково ознайомте студента з наказом. У цьому випадку звільнення відбувається згідно з п. 2 ст. 36 КЗпП (у зв’язку із закінченням строку трудового договору) та не потребує заяви працівника про звільнення. Компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, набуті за цей період, при звільненні виплачують в обов’язковому порядку (ч. 1 ст. 83 КЗпП).


Трудові книжки працівників-студентів


Оформлюємо трудову книжку студенту, якщо це його перше місце роботи і він висловив бажання оформити паперову трудову книжку (ст. 48 КЗпП). Якщо паперова трудова книжка у нього вже оформлена раніше, то на прохання працівника вносимо до неї запис про прийняття на роботу.


Прийняття на роботу аспіранта чи докторанта


Право працювати під час навчання поширюється й на аспірантів (клінічних ординаторів) та докторантів за денною формою навчання. Їх приймають, як і студентів, за основним місцем роботи. Однак є обмеження щодо тривалості робочого часу.


Клінічні ординатори, аспіранти, докторанти можуть працювати лише у режимі неповного робочого часу – не більш як на 0,5 ставки за займаною посадою. При цьому академічну стипендію вони отримують у повному обсязі (абз. 5 п. 19 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2004 № 882).


Висновки


  1. Приймайте студентів та аспірантів за основним місцем роботи, якщо іншого місця роботи немає.
  2. Можна оформлювати як безстрокові, так і строкові трудові договори (наприклад, на час канікул).
  3. Аспірантів та докторантів приймайте на роботу з неповним робочим часом не більш як на 0,5 ставки за займаною посадою.
  4. У наказі про прийняття визначте індивідуальний графік роботи працюючого студента чи аспіранта.


Галина БЄЛІКОВА, експерт із кадрових питань


Шаблони та зразки документів:


Заява про прийняття на роботу за строковим трудовим договором неповнолітнього (16 років)

Наказ про прийняття на роботу неповнолітнього (16 р.) за строковим договором

Заява про прийняття на роботу неповнолітнього

Наказ про прийняття на роботу неповнолітнього (з 16 до 18 років)

Журнал обліку працівників – неповнолітніх осіб

Довго шукаєте необхідний документ або його зразок? Наш Консультант по документах вже готовий допомогти! Раптом не знайшли потрібного – сміливо замовляйте підготовку потрібного шаблону або зразка документа

Статті на тему:


Процедура прийняття на роботу: 5 кроків до оформлення трудових відносин

Неповнолітні працівники: особливості працевлаштування