Відеоблоги

Кількість сторожів: як правильно розрахувати

Ви дізнаєтесь:

  1. Для деяких категорій працівників, наприклад сторожів, може бути запроваджений підсумований облік робочого часу, за яким загальна тривалість робочого часу за обліковий період не повинна перевищувати нормальної кількості робочих годин.
  2. Причинами недопрацьованих або надурочних годин в обліковому періоді можуть бути неправильно побудовані графіки змінності, неправильно вибраний обліковий період або неправильно визначена кількість працівників.
  3. Обчислити необхідну кількість сторожів можна за допомогою Міжгалузевих норм № 105 або розрахувати математичним шляхом, зважаючи на норми робочого часу на відповідний рік.
Оберіть відео для перегляду

5(5)

Оцініть відео:

Кількість сторожів: як правильно розрахувати

00:08:16

Тетяна Гуль

5(5)

Оцініть відео:

Як розрахувати кількість сторожів чи охоронників?

Багато хто на підприємстві має охоронників або сторожів. Як правило таким працівникам встановлюють підсумований облік робочого часу, адже їх режим роботи відрізняється від звичного для багатьох працівників. При стандартному режимі роботи, 5 днів працюємо, а два відпочиваємо. А ось охоронники або сторожа повинні забезпечувати охорону об’єкта, як правило, цілодобово, 7 днів на тиждень, включаючи вихідні, святкові та неробочі дні. Зважаючи на таку специфіку роботи охоронників та сторожів, у більшості випадків щодо них щотижнева або щоденна тривалість робочого часу не може бути дотримана. Вихід із цієї ситуації передбачений статтею 61 Кодексу законів про працю, а саме, роботодавець може за погодженням з вибраним органом первинної профспілкової організації підприємства ввести для цієї категорії працівників підсумований облік робочого часу. У чому особливість такого обліку робочого часу? Те, що щоденна або щотижнева норма робочого часу може відхилятися від законодавчо встановленої норми, проте загальна тривалість робочого часу за обліковий період не повинна перевищувати нормальної кількості робочих годин. Багато моментів щодо підсумованого обліку робочого часу ви знайдете у метод рекомендаціях №138.

Сьогодні ж ми поговоримо дещо про інше. Охоронники чи сторожа працюють зі змінним графіком або графіком виходу на роботу. І доволі часто кількість відпрацьованих годин або перевищує норму тривалості робочого часу, або навпаки не дотягує до неї. Це відбувається через різні причини, і неправильно побудовані графіки змінності чи графіки виходу на роботу, обраний не той обліковий період, або кількість працівників визначена неправильно. Сьогодні зупинимось на останньому пункті.

Тож скільки потрібно сторожів чи охоронників, щоб працювати, наприклад, доба через три, доба через дві, чи за іншим графіком, і при цьому відпрацьовувати норму тривалості робочого часую. Підприємства самі визначають яка кількість працівників їм потрібна. Якщо встановлено, наприклад, графік доба через три, то за грубими підрахунками потрібно чотири сторожа. Один працює, три відпочивають. Але це все приблизно. Є розрахунки більш точніші. Більше того, є декілька варіантів розрахунку.

Перший варіант. Можна скористатися таким документом як міжгалузеві норми чисельності робітників, затверджені наказом Мінпраці №105. До речі за цим документом можна дізнатися скільки вам потрібно не тільки сторожів, а й прибиральників, двірників, слюсарів тощо. Загальну чисельність сторожів можна визначити за формулою яка зображена на слайді: Чзс = Чн * Кн. Потрібно нормативну чисельність за картою помножити коефіцієнт невиходів, який дорівнює 1,15. Нормативну чисельність за картою ви берете із карти 3, лист 1. Вона залежить від кількості постів та тривалості охорони об’єкта на добу. Наприклад, якщо охороняти потрібно один об’єкт і тривалість охорони становить 24 години, то нормативна чисельність буде 5 осіб. Якщо ми її поставимо до наведеної формули, то отримаємо що на підприємстві, з графіком роботи доба через три, потрібно 6 сторожів. Доречі тут і далі застосовуємо правило заокруглення.

Є й інший варіант розрахунку – математичний. Розрахунок проводять виходячи з норми робочого часу на відповідний рік. Давайте порахуємо скільки потрібно сторожів чи охоронників у 2021 році, якщо охороняти об’єкт потрібно цілодобово, тобто 24 години на добу. На 2021 рік для п’ятиденки із двома вихідними днями, у суботу та неділю, та однаковою тривалістю робочого дня, для 40 годинного робочого тижня встановлена норма робочого часу у кількості 1994 години. У зв’язку з тим, що об’єкт треба охороняти цілодобово, 7 днів на тиждень, у 2021 році на його охорону треба 8760 годин. При нормі 1994 години планова чисельність сторожів дорівнює 4,39. Якщо ми її помножимо на коефіцієнт невиходів, його ми взяли з нормативи №105, то отримаємо потрібну нам кількість сторожів, 5 осіб.

Є ще один варіант. Коли ми не використовуємо коефіцієнт невиходів, а норму робочого часу зменшуємо на планову кількість годин неявок у зв’язку з щорічною відпусткою. Сам розрахунок ви бачите на слайді. Числа виходять приблизно такими ж як і в другому варіанті.

Тож що нам дають такі розрахунки? А те, що для максимально раціонального використання балансу робочого часу, тобто щоб не було ані надурочних годин, які потрібно оплачувати у подвійному розмірі, ані навпаки, недовикористання норми робочого часу, для цілодобової охорони об’єкта потрібно п’ять охоронників чи сторожів. Виходячи з цієї кількості ви повинні обрати та встановити режим роботи таким працівникам, чи то будуть зміни по 12 годин, чи по 24 години. Далі розробити графіки змінності та обрати найбільш оптимальний обліковий період. Адже виконання тільки всіх цих вимог разом буде найефективнішим. Звісно ж підприємство може обмежитись і чотирма сторожами, але в такому випадку будьте готові до надурочних годин. Нагадаю що надурочні години, згідно зі ст. 106 Кодексу законів про працю, оплачують у подвійному розмірі. Але тут річ ще не тільки в оплаті. Якщо на підприємстві буде 4 сторожа, то за приблизними підрахункам на кожного буде припадати по 196 надурочних годин. А це вже порушення трудового законодавства. Адже надурочних годин не повинно бути більше 120 годин на рік на кожного працівника.

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1