Нова підстава для звільнення через колабораціонізм! Закон прийнято
Парламент прийняв Закон, яким передбачають запровадження нових підстав для звільнення, а саме – доповнення ст. 40 Кодексу законів про працю України новими пунктами.
Отже, нові підстави для звільнення з ініціативи роботодавця:
-
набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено за вчинення злочину проти основ національної безпеки України – так зване звільнення за колабораціонізм;
-
невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, а саме:
-
ненадання інформації щодо наявних звʼязків з фізичними особами, місце постійного проживання яких є на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України;
-
розголошення державної чи комерційної таємниці, конфіденційної інформації.
-
Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування.
Про підстави для звільнення та нюанси Тетяна Донець розповідає в модулі 9 курсу «Професії. Кадровик з нуля».
Трудові відносини при правонаступництві: порція змін до КЗпП
Верховна Рада прийняла Закон про правонаступництво у трудових відносинах.
У Кодексі законів про працю України з’являється нове поняття – передача суб’єкта господарювання. В розумінні цього Кодексу – це зміна власника підприємства, їх реорганізація (злиття, приєднання, поділ, перетворення), виділ, а також зміна власника/користувача майна або його частини, за яким стоїть організована група ресурсів, що використовуються роботодавцем, зі збереженням виду економічної діяльності, що провадився відчужувачем.
Важливо! У разі передачі суб’єкта господарювання трудові відносини працівників продовжуються із набувачем. Права й обов’язки за трудовими договорами, що існували між працівниками та відчужувачем, переходять до набувача.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Бажаєте слідкувати за всіма новинами? Підписуйтеся на наш ютуб-канал.
Домашні працівники – нове поняття у КЗпП!
Праця домашніх працівників узаконена! Верховна Рада прийняла відповідний Закон про внесення змін до Кодексу законів про працю України.
Домашній працівник – це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем. Наприклад, це матуся, яка доглядає за своїми дітьми й не має змоги працювати у загальноприйнятому розумінні.
У такому разі роботодавцем є фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства.
З домашнім працівником обов’язково укладається письмовий трудовий договір. У ньому прописують умови оплати праці, тривалість робочого часу і часу відпочинку, умови надання щорічної оплачуваної відпустки.
І найголовніше: передбачено загальнообов’язкове державне соціальне страхування домашніх працівників на засадах добровільності. Розмір ЄСВ становить 22 %.
Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування.
Маєте запитання з приводу узаконення праці домашніх працівників або з кадрових питань? Поставте в сервісі «Особистий консультант» й отримайте відповідь від 15 хвилин.
Новий Класифікатор професій та необов’язковість форми № 3-ПН
Верховна Рада прийняла у першому читанні Закон на базі законопроєкту № 9630, який уже давно чекає свого часу.
Новий Закон, як випливає з пояснювальної записки, передбачає об’єднання Класифікатора професій, чисельних Довідників кваліфікаційних характеристик та Реєстру кваліфікації під одним крилом – Єдиним реєстром кваліфікацій або Класифікатором професій. Проте такий задум потребує ще й технічної сторони реалізації та приведення у відповідність чисельних нормативно-правових документів. Що з цього вийде? Ми тримаємо руку на пульсі та обов’язково поділимося новою інформацією з цього приводу.
Крім того, пропонується закріпити саме право роботодавця, а не обов’язковість подання форми № 3-ПН про вакансії.
А поки зміни ми все ще очікуємо, пропоную для перегляду курс від Тимура Алієва «Працюємо з Класифікатором професій, посадовими інструкціями», який доступний усім передплатникам Кадрової Платформи №1.
Сумісники матимуть право на лікарняні!
І знову про прийняття Закону в першому читанні. На цей раз мова йде про зміни до Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо виплати лікарняних. У ст. 22 цього Закону передбачили заміну сполучника «або» на «та», що суттєво змінює підхід до оплати лікарняних.
Нагадаю, що зараз лікарняні виплачуються роботодавцем і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Із 6-го дня хвороба оплачується коштом Фонду або за основним місцем роботи, або за сумісництвом.
У разі остаточного прийняття Закону з 6-го дня допомога по тимчасовій непрацездатності коштом Фонду оплачуватиметься і за основним місцем роботи, і за сумісництвом.
Нагадаю, що на Кадровій Платформі №1 є база документів, зокрема й щодо призначення лікарняних, як-от зразок наказу про прийняття рішення щодо відмови у призначенні застрахованій особі страхової виплати.
Держстат оновив форми № 1-ПВ: коли вводяться в дію?
Держстат оновив 15 звітів серед яких Звіт з праці за формою № 1-ПВ (місячна) та Звіт з праці за формою № 1-ПВ (квартальна) (наказ Держстату від 15.04.2024 № 117).
За новими формами державних статистичних спостережень потрібно звітувати вже у 2025 році, починаючи зі Звіту з праці за формою № 1-ПВ (місячна) за січень 2025 року та Звіту з праці за формою № 1-ПВ (квартальна) за I квартал 2025 року.
До кінця 2024 року продовжуємо використовувати старі форми державних статистичних спостережень.
Бронювання через Дію: коли запрацює?
Нагадаю, що зараз процедура бронювання здійснюється відповідно до постанови Уряду від 27.01.2023 № 76. До неї ми очікуємо зміни або ж її скасування на вимогу нового Закону про зміни у мобілізації.
Масло у вогонь змін у бронюванні додають заяви про можливість бронювання через Дію. Проте насправді йдеться про повернення до ідеї електронного бронювання військовозобов’язаних через Дію, яка обговорювалася восени минулого року. Головна відмінність такого підходу – відмова від паперового формату бронювання на користь електронного.
Що це за концепція, та коли очікувати її втілення у життя? Про це та військовий облік по-новому розповість Тетяна Донець на безкоштовному вебінарі вже 2 травня, реєструйтеся!
Що очікувати кадровику у травні: норми, подання Звіту з праці, мобілізаційна реформа
Воєнний стан триває до ранку 14 травня 2024 року. Скоріше за все нас очікує продовження дії воєнного стану й далі.
Проте уже зараз ми розуміємо, що святкові дні травні (1, 5 і 8 травня) через дію воєнного стану є робочими або вихідними днями залежно від графіка роботи.
У такому разі, норма тривалості робочого часу для п’ятиденки з двома вихідними днями в суботу і неділю для травня 2024 року становить 23 робочих дні та 184 години.
Крім того, пам’ятайте: не пізніше 7 травня слід подати Звіт з праці за формою № 1-ПВ місячна за квітень 2024 року.
4 травня набуває чинності Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» про повторний медогляд обмежено придатних військовозобов’язаних.
18 травня набирає чинності Закон України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Отже, запрацюють норми щодо уточнення громадянами до 60 років (в Україні та за її межами) своїх даних і відповідальність за їх несвоєчасне уточнення, військово-транспортного обов’язку, підстав для відстрочки, необхідність мати при собі військово-обліковий документ та ін.
Крім того, не забуваймо й про Закон про збільшення адмінштрафів за порушення у військовому обліку, який прийнятий у першому читанні на базі законопроєкту № 10379. Нагадаю, що ним передбачено підвищення розмірів штрафів, зокрема, за порушення ведення військового обліку на підприємстві до 204 000 грн (а за висновками Комітету до 59 500 грн).
Для опанування всіх цих новацій раджу пройти курс «Закони діють! Військовий облік по-новому без збільшених штрафів: зміни, кейси, поради», який виходить 9 травня на Кадровій Платформі №1.