Ви дізнаєтесь:
- Про види військово-облікових документів
- Який військово-обліковий документ потрібно мати при собі
- Хто та за яких умов має право перевірити військово-обліковий документ
Види ВОД
Порядок №1487 чітко визначає, який саме військово-обліковий документ має бути у громадянина України залежно від його статусу. Якщо це призовник – це посвідчення про приписку до призовної дільниці. Якщо це військовозобов'язаний – це або військовий квиток, або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Ну якщо це резервіст – це однозначно військовий квиток. При цьому не є військово-обліковим документом обліково-послужна картка, так само не є військово-обліковим документом пенсійне посвідчення (приміром, особі призначена пенсія по інвалідності), так само не є військово-обліковим документом довідка (приміром, довідка ВЛК про визнання особи непридатною до військової служби). І у своєю чергою у військово-обліковому документі, як варіант, може бути позначка, що особа перебуває на військовому обліку, адже призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання – у відповідних районних або міських ТЦК. І звертаю вашу увагу, граничний вік перебування в запасі, тобто на військовому обліку, в загальному випадку це 60 років.
Варіант 2, у військово-обліковому документі може бути позначка, що громадянин виключений з військового обліку за станом здоров'я (на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону №2232) і в такому разі він не мусить поновлюватися на військовому обліку незалежно від того року, коли його виключили з обліку, у будь-якому разі він не військовозобов'язаний. Ну а якщо у військово-обліковому документі є позначка «Знятий з військово обліку за станом здоров'я» (на підставі Наказу №342), то він вже має поновитися на військовому обліку, якщо звісно йому ще немає 60 років.
При цьому постає питання, а чи можуть вилучити військово-обліковий документ? Військовозобов'язаний резервіст може передавати військовий квиток іншим фізичним чи юридичним особам лише за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання відповідними фізичними чи юридичними особами такого квитка. Отже, замість оригіналу військового квитка в такому разі у громадянина буде розписка. Щодо вилучення тимчасового посвідчення у військовозобов'язаного фізичними чи юридичними особами, то воно має здійснюватися в порядку, визначеному Кабміном. Проте на сьогодні такий документ відсутній.
З 18 травня поточного року в Законі «Про мобілізацію» запрацює норма, згідно з якою у період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його на вимогою уповноваженого представника ТЦК або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Щодо поліцейського все однозначно, адже за профільним Законом про Нацполіцію, звертаючись до особи, поліцейський зобов'язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред'явити на вимогу тієї особи, до якої він звертається, щоб та надала військово-обліковий документ, службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.
Проте, на жаль, з уповноваженим представником ТЦК не так все однозначно і Закон «Про мобілізацію» на жаль не прописує, що саме із собою повинен мати уповноважений представник ТЦК і що саме він має надати на вимогу тієї особи, в якої він буде вимагати військово-обліковий документ. Про те, ще торік було роз'яснення Мін’юсту, де профільне міністерство зазначало, що на прохання уповноважена особа повинна надати: службове посвідчення; пред'явити копію наказу, яким визначено право на перевірку документів; ну і назвати підставу для перевірки документів. Якщо ми звернемося до положення про ТЦК, то штатні посади ТЦК комплектуються військовослужбовцями, держслужбовцями й працівниками Збройних сил. Про те, як зазначає Міноборони в листі від 01.03.2024 №116/2/1/6/8210, чинними нормативно-правовими актами України не встановлено зразок та технічний опис бланка службового посвідчення працівників Збройних сил ТЦК. До того ж керівник ТЦК має право видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження. Тому з огляду на все це можемо зробити висновок, що уповноважений представник ТЦК, він має мати при собі службове посвідчення, ну і копію наказу, яким саме конкретно він уповноважений перевіряти військово-облікові документи у громадян.
Фото- та відеофіксація
До речі, з 18 травня запрацює ще одна норма, за якою під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні приклади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного держреєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. З 18 травня поточного року ця норма однозначно запрацює для поліцейських, та поліцейські нею зможуть скористатися. Але вимоги, зазначені в ч. 6 ст. 22 Закону про мобілізацію щодо здійснення уповноваженими представниками ТЦК фото- і відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, вони будуть застосовуватися лише через 3 місяці з дня опублікування Закону, а це з 17 липня 2024 року.
Підсумки
Громадяни України, як ті, що перебувають на військовому обліку, як і ті, що виключені з військового обліку, повинні мати військово-обліковий документ. Це, залежно від статусу, посвідчення про приписку до призовної дільниці, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. З 18 травня поточного року громадяни України чоловічої статі від 18 до 60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ, який може перевіряти або уповноважений представник ТЦК або поліцейський. При цьому така перевірка може здійснюватися з використанням фото- або відеозапису.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».