Відеоблоги

Як почати вести військовий облік: встигнути за 10 днів

Ви дізнаєтесь:

  • Про посилення відповідальності за військові правопорушення
  • З чого почати вести військовий облік
  • Про механізм взаємодії з ТЦК
Оберіть відео для перегляду

5(9)

Оцініть відео:

Як почати вести військовий облік: встигнути за 10 днів

00:08:43

Яна Ярошенко

5(9)

Оцініть відео:


Починаємо вести військовий облік: призначення відповідального, ведення Списків

Не будемо з'ясовувати обставини чому у вас досі не ведеться військовий облік, головне, що ви прийшли до цього. Може вас мотивувало зростання з 19 травня штрафів за не ведення військового обліку або ж навіть повідомлення про початок перевірки ТЦК через 10 днів. Отже, як почати вести військовий облік у стислі строки?


Перше. Призначте особу, відповідальну за ведення військового обліку.
Це може бути працівник служби персоналу, служби управління персоналом або особа, яка веде облік працівників. Наприклад, якщо у вас є інспектор з кадрів, то саме він має вести військовий облік. Якщо ж на підприємстві тільки директор і один військовозобов'язаний працівник, вести військовий облік має директор. Щоб призначити відповідального надсилайте пропозицію працівнику, отримайте письмову згоду та видайте відповідний наказ. Увага, відповідно до Порядку №1487 відповідальному встановлюється доплата у розмірі до 50% його посадового укладу. У наказі обов'язково встановіть конкретний розмір доплати за ведення військового обліку. Це не обов'язково мають бути 50%, але не може бути 0. До речі, ТЦК контролюють встановлення саме доплати. Варіант прописати обов'язки в посадовій інструкції й не платити доплату часто кваліфікують як порушення. Не забудьте повідомити свій ТЦК про призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку. Форма повідомлення наведена в додатку 1 до Порядку №1487. Встигнути слід у семиденний строк з дати видання наказу про призначення відповідального. Зауважте, що таке саме повідомлення подають і при звільненні та увільненні відповідального, а також при призначенні, звільненні та увільненні директора.


Друге. Не рідше одного разу на п’ять років здійснюєте підвищення кваліфікації осіб
, відповідальних за ведення військового обліку. Запланувати проходження навчання з отриманням сертифіката можна вже в цьому році, для цього до 1 жовтня видайте наказ про визначення потреби у підвищенні кваліфікації відповідальної особи.


Третє. Розташуйте правила ведення військового обліку на видному місці
. Правила наведені у додатку 2 до Порядку №1487, їх необхідно роздрукувати й розмістити, наприклад, на дошці або стенді у загальнодоступному приміщенні. Увага, роботодавець зобов'язаний доводити такі правила до призовників, військовозобов'язаних та резервістів під особистий підпис під час прийняття на роботу. Такий підпис працівники можуть, наприклад, проставляти на спеціальному аркуші доведення правил військового обліку.


Четверте. Визначте кількість списків персонального військового обліку і сформуйте їх з наявних відомостей про працівників.
Списки ведуть за формою, наведеною в додатку 5 до Порядку №1487. Загалом існує чотири групи списків, але вести слід тільки ті списки, працівники якої групи є у вас. Увага, списки це не звітність, тож регулярно подавати їх нікуди не треба. Списки формуються станом на 1 січня календарного року. При цьому щороку, до 25 січня, вони мають бути підписані керівником, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, і разом з відомістю оперативного обліку зареєстровані в службі діловодства. Проте протягом року списки поповнюються інформацією про при прийняття, звільнення або зміну особових даних військовозобов'язаних, призовників та резервістів. Подавати списки до ТЦК слід в разі зовнішнього звіряння даних з такими ТЦК.


П'яте. Перевірте наявність та актуальність військово-облікових документів ваших працівників.
За потреби письмово повідомте працівника про необхідність оновити військово-обліковий документ. Зверніть увагу, що відповідальний має перевіряти наявність військово-облікових документів при прийнятті на роботу. А ще рекомендуємо зробити кілька ксерокопій таких документів.


Подання Повідомлень до ТЦК, військовий облік жінок, оповіщення про виклик до ТЦК


Шосте. Переконайтесь, що всі повідомлення про прийняття, звільнення та зміну облікових даних військовозобов'язаних
, призовників та резервістів направлені до ТЦК. Такі повідомлення подаються за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку №1487. Надсилати їх слід до того ТЦК, де працівник перебуває на військовому обліку за даними військово-облікового документа.


Сьоме. З 4 квітня 2024 року усі чоловіки, які досягли 25 років
, стали військовозобов'язаними, тож чоловікам від 25 до 27 років вручіть під підпис повідомлення про необхідність звернутися до відповідного ТЦК та отримати військово-обліковий документ.


Восьме. У довільній формі повідомляйте ТЦК про жінок, які мають медичну та фармацевтичну освіту
і не стоять на військовому обліку. Паралельно повідомляйте у довільний спосіб і таких жінок про необхідність встати на військовий облік.


Дев'яте. У разі отримання розпоряджень ТЦК щодо оповіщення призовників
, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до ТЦК у визначені строки видайте наказ про оповіщення, доведіть його до відома відповідних осіб під особистий підпис та надішліть копію наказу у триденний строк до відповідного ТЦК.


Десяте. На вимогу ТЦК наддавайте затребувані відомості про призовників
, військовозобов'язаних та резервістів. Крім того, інформуйте ТЦК про порушення правил військового обліку.


Підсумуємо. З 19 травня суттєво збільшено відповідальність за не ведення військового обліку. Щоб не отримати штраф, необхідно призначити відповідального за ведення військового обліку, встановити йому доплату та повідомити про це ТЦК. Сформувати списки персонального обліку та вносити до них дані протягом року. До 25 січня списки мають бути підписані керівником та відповідальним і зареєстровані в службі діловодства. Без запиту або без доведення до вас графіку звіряння подавати до ТЦК їх необов'язково. Протягом року слід повідомляти про прийняття, звільнення чи зміну облікових даних працівників. Необхідно взаємодіяти з ТЦК. Наприклад, оповіщати працівників про виклик, інформувати ТЦК про порушення правил військового обліку.