Відеоблоги

0,5 ставки або про неповний робочий час

Ви дізнаєтесь:

  1. Як скласти наказ про роботу на умовах неповної зайнятості.
  2. Як заповнити табель обліку робочого часу.
  3. Як оплачується неповний робочий час.
Оберіть відео для перегляду

4.8(12)

Оцініть відео:

0,5 ставки або про неповний робочий час

00:07:24

Світлана Лістрова

4.8(12)

Оцініть відео:

Поговоримо про особливості обліку та оплати неповного робочого часу.

0,5 ставки. Ми досить часто чуємо 0,5 ставки і досить часто виникає питання, чи взагалі що це таке, чи можливо 0,5 ставки? Тому поговоримо взагалі про особливості роботи на умовах неповного робочого часу.

Найперше питання що виникає, що має стояти в штатному розписі, чи можемо ми поставити 0,1, 0,2, 0,3, 0,5? Такого не передбачено жодним нормативним актом. Ми коли складаємо штатний розпис, ми ставимо назву посади. Ми не знаємо хто там буде працювати. І тому зазвичай ставлять ставку повну. Не може бути 0,5 ставки ще тому, що працівника ми сьогодні прийняли на роботу, він працює у нас на повну ставку, а потім його перевели на 0,5 ставки, а через 2 місяці знову на ставку. Тобто в штатному – ставка, а зайнятість може бути різна.

І що таке взагалі 0,5 ставки, нормативно законодавство не визначає, тому що 0,5 ставки у нас може бути зайнятість. Що таке зайнятість? Зайнятість це скільки працівник працює протягом тижня. Наприклад працює він 20 годин, тоді 20 годин розділити на 40, це 0,5 ставки. Працює 24 години, це буде 24/40, 0,6 ставки. Власне це поняття є, 0,5 зайнятість. А 0,5 ставки, такого поняття взагалі немає.

Щоб впевнитись в цьому давайте проаналізуємо типову форму №1 «Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу». Цей документ затверджений наказом №489 і багато дуже підприємців його використовують. Що там прописано? Що вказується в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу? А там вказується яка тривалість робочого дня (тижня). Тобто ми маємо вказати тривалість робочого тижня при неповному робочому часі 20 годин чи 24. Ми маємо вказати обов’язково цей показник. Тому що за допомогою нього саме визначається зайнятість. Далі ми маємо вказати який режим. Неповний робочий час може бути: неповний робочий день, неповний робочий тиждень, а може бути їх поєднання. І тривалість роботи на тиждень обов’язково, при неповному робочому часі, вона менше 40 годин, але її треба вказати,15, 20, 24, 32, будь-яка може бути тривалість роботи протягом тижня і це є неповним робочим часом.

Що стосується наказу про прийняття на роботу, треба обов’язково ще зазначати скільки працівник буде працювати, з якого часу по який. Тому що фактично приймаючи на неповний робочий час ми встановлюємо особливий графік роботи для працівника. Він може працювати у нас з 9 до 13, може працювати з 10 до 15, а може взагалі працювати в нас 7 годин і тільки на годину коротше буде його робота. І якщо він буде працювати 7 годин, тоді ми маємо ще перерву встановити, адже нас до цього зобов’язує стаття 66 КЗпП. А ще ми маємо вказати обов’язково посадовий оклад, надбавки і доплати, для працівника. В наказі про прийняття на роботу обов’язково це зазначається, тому що це умова оплати праці і працівник має знати про них. І вказувати оклад знову так ми будемо повний і будемо вказувати надбавки, як правило, у відсотках. Ось ці показники для нас обов’язкові. Без них наказу не може бути. Зверніть на це увагу, тому що саме це перевіряє інспектор з праці.

Що стосується норми, норми робочого часу при неповному робочому часі. Теж питання виникає постійно. Чомусь така думка побутує, що якщо у нас у січні 2021 року місячна норма робочого часу 151, то для працівника який працює з зайнятістю 0,5 треба 151 розділити на 2 і отримати 75,5. Це не передбачено жодним документом. Кодекс законів про працю передбачає, що в нас є місячна норма праці для повної зайнятості. Працівникам яких ми прийняли на неповний робочий час ми встановлюємо коли вони працюють, скільки днів, скільки годин і скільки часу. І це є графік, вони мають виконувати свою роботу. Вони не можуть просто не прийти на роботу, тому що їм так захотілося, має бути якась підстава, поважна причина. Інколи такі працівники, які працюють з неповним робочим часом, вони перепрацьовують. Наприклад встановили що працівник працює 4 години щодня, а в якийсь день йому довелося працювати 6, то це не є надурочною роботою. В даному випадку ми всі 6 годин оплатимо, але оплатимо в одинарному розмірі.

Що стосується табелю обліку робочого часу, як позначати неповний робочий час? Взагалі то, наказ №489 і типова форма №П5 передбачають, що треба позначати в верхній частині ми позначаємо, як правило, в яких умовах працівник працював, тобто це «РС», неповний робочий час. А в нижній частині ми будемо позначати саме скільки годин. І таким чином будемо заповнювати. «РС» – 4 години, працівник працює 4 години щодня. А якщо в якийсь з днів він не працював і не своєю волею, він не працював тому, що роботодавець запровадив неповний робочий час. Ось тоді ми будемо використовувати позначку «НД». Таким чином облік робочого часу, при неповному робочому часі, ведеться в годинах. А от як ви будете його оплачувати, це спірне питання і дуже дискусійне. Треба прописати в положенні про оплату праці. Ви бачите на слайді посилання на лист Держпраці від 03.02.2020 р. №765/3.1/3.1-20. Де Держпраці нам рекомендує оплачувати ви будете за дні, чи оплачувати за години, пропишіть будь-ласка в положенні про оплату праці і у вас не буде жодних проблем.

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1