Відеоблоги

Працівник після військової служби: право на відпустки за місцем роботи

Ви дізнаєтесь:

  • На які види відпусток має право працівник після військової служби
  • Про правила надання основної щорічної відпустки та обмеження її тривалості
  • У яких випадках роботодавець може відмовити працівнику у наданні відпустки
Оберіть відео для перегляду

5(2)

Оцініть відео:

Працівник після військової служби: право на відпустки за місцем роботи

00:08:51

Надія Йолкіна

5(2)

Оцініть відео:


Працівники, звільнені з військової служби, мають стати до роботи на наступний день після того, як їм поставлять позначку про звільнення з військової служби та візьмуть на військовий облік. Такий працівник може виявити бажання скористатися своїм правом на відпочинок. Тож розберім, на які відпустки має право працівник, який тільки став до роботи після звільнення з військової служби.

Почну із щорічної основної відпустки. Важлива умова, наявність стажу для цієї відпустки. З 19 липня 2022 року період військової служби не зараховують до часу, що дає право на щорічну основну відпустку. Саме цією датою були внесені зміни до законодавства щодо скасування збереження середнього заробітку. Що стосується педагогічних, науково-педагогічних працівників, то для них з 24 грудня 2023 року період проходження військової служби не зараховується до стажу роботи для щорічної основної відпустки. Потрібно знати, що для таких працівників щорічні відпустки за їхнім бажанням можуть надаватися в зручний для них час, а саме це ветерани рани війни та особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни. Особами, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вважаються «також особи, які брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України та яким, починаючи з 2014 року, присвоєно звання Герой України з врученням ордену «Золота Зірка» тощо…». Тепер щодо самої щорічної основної відпустки. Основний алгоритм отримання відпустки незмінний. Якщо ця відпустка надається поза графіком відпусток, то працівник пише заяву на відпустку, роботодавець погоджує та видає наказ на відпустку.


Надання щорічної основної відпустки за минулі роки

Оскільки працівник тільки став до роботи й у нього за період увільнення від роботи з 19 липня 2022 року не має накопичених днів щорічної відпустки, якщо звісно мова не йде про педагогічних чи науково-педагогічних працівників, тож як бути? Працівник може взяти відпустку за минулі роки, якщо у нього залишились невикористані дні, оскільки законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на щорічні відпустки. Важливий нюанс, роботодавець має погодитись на використання щорічної основної відпустки за минулі роки, тому що наразі діє норма, згідно з якою у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки. Наступний нюанс, скільки ж днів такої відпустки можна взяти? Наразі діє норма, що у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарних дні за поточний робочий рік. Проте ми ж маємо на увазі використання днів щорічної основної відпустки за минулі роки. Згідно з роз'ясненнями Мінекономіки, це не стосується відпусток за минулі роки. Отже, якщо роботодавець надає згоду на ту кількість днів відпустки, що у вас залишилась (чи то 25, чи то 30 днів), то щорічна відпустка, навіть поза графіком відпусток, може бути надана.


Чи може роботодавець відмовити працівнику у наданні щорічної основної відпустки?
Так, може. Це стосується працівників, які працюють на об'єктах критичної інфраструктури, виконують роботи з виробництва товарів оборонного призначення або залучені до виконання мобілізаційного завдання, роботодавці можуть відмовити в наданні будь-якого виду відпустки. Виняток, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Про це зазначено у ч. 2 ст. 12 Закону №2136.

Розглянемо на прикладі. Працівник працює на Укрзалізниці. Згідно з положеннями постанови КМУ №1109 у нас затверджено секторальний перелік об'єктів критичної інфраструктури сектору, там внесено сектор «транспорт» і конкретизоване «пасажирські залізничні перевезення». Отже, виходить, що Укрзалізниця у нас підпадає під визначення критичної інфраструктури й роботодавець може скористатись своїм правом і відмовити у щорічній відпустці. Якщо роботодавець не проти її надати, то працівник може йти у відпустку.


Додаткова відпустка окремим категоріям громадян

Законодавством передбачено ще один вид відпустки, яким можуть скористатись працівники, які проходили військову службу. Це додаткова відпустка окремим категоріям громадян на підставі ст. 16 з приміткою 2 Закону «Про відпустки». Учасники бойових дій, особи з інвалідністю в наслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», можуть отримати додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 календарних днів на рік. Задля отримання такої відпустки, як інших видів відпусток, працівник пише заяву, подає відповідні підтверджуючі документи щодо свого статусу, а роботодавець видає наказ. Право на таку додаткову відпустку повної тривалості не залежить від відпрацьованого в тому чи іншому календарному році. Цей вид відпустки не підлягає поділу на частини чи перенесенню на інший період. Під час звільнення з роботи за неї не виплачується компенсація.


Відпустка без збереження зарплати

Також працівник може оформити відпустку без збереження заробітної плати на підставі ст. 25 Закону «Про відпустки». Така відпустка надається в обов'язковому порядку за бажанням працівника. Для в учасники війни – до 14 календарних днів щорічно. Для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» – до 21 календарного дня щорічно. Працівникам, які стали до роботи після звільнення з військової служби у зв'язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації – тривалістю до 60 календарних днів. Це новий вид відпустки, зміни внесені Законом №3494. Ті працівники, яких зараз звільняють з військової служби, не можуть скористатися даним видом відпустки, оскільки вони наразі звільняються за сімейними обставинами чи станом здоров'я. Тобто працівника не демобілізували, а звільнили з військової служби. Тож право на разову неоплачувану відпустку отримують працівники, які повернуться до роботи після військової служби коли закінчиться особливий період чи президент оголосить демобілізацію.

Також за сімейними обставинами та з інших причин може надаватись відпустка без збереження заробітної плати за угодою з роботодавцем, але не більше 30 календарних днів на рік. Підстава ст. 26 Закону «Про відпустки».

Ще одна нова підстава для відпустки без збереження заробітної плати за угодою сторін: на час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством, та/або у разі виникнення загрози збройної агресії проти України, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру, така відпустка може надаватись без обмеження строку. Конкретна тривалість такої відпустки зазначається угодою сторін.

У разі якщо колективним договором підприємства, установи, організації передбачені інші види відпусток для осіб, звільнених з військової служби, то працівник має право ними скористатись за умов, визначених в колективному договорі.


Інші види відпусток

Звичайно, працівник може брати інші відпустки, на які має право. Наприклад, якщо працівник чи працівниця має двоє та більше дітей до 15 років, то можна взяти додаткову відпустку на дитину або інші відпустки, які стосуються працівника, адже можливо працівник був поранений та отримав інвалідність. Для таких працівників теж передбачені обов'язкові відпустки без збереження заробітної плати.

Отже, зауважу основні моменти. Працівник, який повертається до роботи після проходження військової служби має право на накопичені дні щорічної відпустки, може скористатись додатковою відпусткою як учасник бойових дій тривалістю до 14 календарних днів. Також такий працівник має право на відпустки без збереження заробітної плати на загальних умовах або залежно від свого статусу.