Відеоблоги

Ненормований робочий час: кому можна та які пільги?

Ви дізнаєтесь:

  1. Що таке ненормований робочий день.
  2. Кому та як встановлюється ненормований робочий день.
  3. Які пільги та компенсації надаються за ненормовану працю.
Оберіть відео для перегляду

5(3)

Оцініть відео:

Ненормований робочий час: кому можна та які пільги?

00:07:12

Світлана Лістрова

5(3)

Оцініть відео:

Ненормований робочий день: для кого та які пільги?

Сьогоднішня тема це ненормований робочий час, кому можна та які пільги встановлювати. Це питання виникає досить часто, тому давайте розберемося що таке ненормований робочий час. По суті, ненормованим робочим часом називають умови ненормованості, тобто ненормований робочий день. А ненормований робочий день, що це? Це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників, у разі неможливості нормування трудового процесу. Але, хоча це визначення взято з рекомендації №7, воно говорить про працівників, насправді ситуація дещо інша. Тому що ненормований робочий час встановлюється певним категоріям за професією, за посадою, тобто не конкретно працівнику, а тим хто обіймає певні категорії посад. І як правило це працівники, які обіймають посади/професії на яких робота не піддається нормуванню. Тобто ми розуміємо, що бухгалтер у нас може виконувати роботи набагато більше ніж передбачено його робочим часом і тому встановлюємо йому умови ненормованості. І визначається категорія, фактор, кому можна встановити умови ненормованості залежно від того, які обов’язки, скільки часу витрачається, яка напруженість, яка інтенсивність роботи. Ось власне це і є ненормованим робочим днем. По суті, ненормований робочий день може застосовуватися для тих категорій, посад і професій, які вирішило підприємство. Тобто незалежно від форми власності, можна застосовувати його і для робітничих професій і для спеціалістів, для фахівців, і для керівників. Тобто це ті категорії де неможливо точно визначити час і коли буває таке, що дуже багато роботи, потім якась перерва, потім роботи знову багато. Ось в таких випадках доречно запроваджувати. Дуже поширено ще в сільському господарстві. Але немає чітких, таких законодавчих приписів, що має бути тільки там, а в іншому місці не може бути такого встановлено.

Як нам визначитись кому можна встановити? Список професій і посад ми маємо визначити, як додаток до колдоговору і обов’язково, якщо це додаток до колдоговору, буде просто додаток, а якщо це інший локальний акт, то має бути погоджений з представниками трудового колективу або з профспілкою.

Які ж пільги та компенсації можуть надаватися коли в нас встановлені умови ненормованості? Це перш за все додаткова відпустка, яка передбачена статтею 8 Закону про відпустки. Вона надається як компенсація за ступінь напруженості, складності і за періодичну роботу понад встановлену тривалість робочого дня. Тривалість такої відпустки, максимальна, не більше 7 календарних днів. Але вона може бути різною. Вона встановлюється залежно від того, на скільки зайнятий працівник, наскільки напружена у нього праця. Тобто конкретна тривалість відпустки встановлюється саме в списку-переліку до колдоговору чи іншого локального документа. І може бути не 7 днів, може бути, і 6, і 5, і 4 дні. Тим більше якщо працівник може працювати у нас за умовами неповної зайнятості.

Тобто давайте підсумуємо, що в нас має бути, для встановлення умов ненормованості, ненормованого робочого дня, обов’язково список посад/професій, перелік цих посад/професій і тривалість, максимальна, відпустки для них. Це у нас де? В колдоговорі чи іншому локальному акті. Як правило це у нас може бути навіть додаток до положення про оплату праці. Конкретна тривалість встановлюється, знову таки, в цих документах. І вона не обов’язково 7 днів, вона може бути і меншою.

Для того щоб надавати таку компенсацію, за роботу в умовах ненормованості, то потрібно вести облік робочого часу. Облік робочого часу, зайнятості працівника в таких умовах. Тобто це має бути окрема облікова форма, за якою ви будете рахувати стаж для надання відпустки, щорічної, додаткової, за ненормований робочий день.

Які умови її надання? Ось така відпустка надається тільки за ті дні, коли працівник у нас відпрацював не менше половини тривалості робочого часу в таких умовах. А також до такого періоду зараховується у нас період щорічних основних відпусток, щорічних додаткових відпусток і періоди коли жінок переводили на легшу роботу.

Надається ця відпустка, увага, обов’язково до закінчення робочого року, за який вона надається. Тобто цю відпустку потрібно надавати рік в рік, інакше ви можете наразитися на неприємності, коли приїде перевіряти інспектор праці і мати неприємну ситуацію.

Які інші компенсації можуть надаватися за ненормований робочий день? Можна передбачити ще надбавку, за ненормований робочий час. До речі ця надбавка передбачена, досить часто, у державних органах, бюджетних установах. Як правило її встановлюють 25% від тарифної ставки посадового окладу. Але всі інші підприємства мають право передбачити таку надбавку. Передбачити її де? В колдоговорі чи положенні про оплату праці. Для тих категорій працівників, які працюють в умовах ненормованості.

От власне так коротенько ми розібралися що таке ненормований робочий час.

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1