Відеоблоги

Все про зняття та виключення з військового обліку: ведення списків під час воєнного стану

Ви дізнаєтесь:

  • Про збільшення граничного віку військовозобов'язаних, які перебувають в запасі
  • Все про зняття та виключення з військового обліку
Оберіть відео для перегляду

5(11)

Оцініть відео:

Все про зняття та виключення з військового обліку: ведення списків під час воєнного стану

00:10:51

Тимур Алієв

5(11)

Оцініть відео:


Граничний вік військовозобов'язаних в запасі


Стаття 28 Закону №2232 визначає, що військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком, зокрема другий розряд – до 60 років. Ну і так само особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, так само поділяються на розряди за віком, зокрема другий розряд – для молодшого і старшого офіцерського складу до 60 років. Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі. Але так було не завжди, але останні 10 років. І дійсно, раніше були випадки, коли граничний строк перебування в запасі був менший і осіб виключали з військового обліку. Так ось, військово зобов'язані, які були виключені з військового обліку до липня 2014 року у зв'язку із досягненням граничного віку перебування у запасі відповідно до норм законодавства, які діяли на той час, та не досягли 60-річного віку, повинні перебувати на військовому обліку, звісно за умови придатності до військової служби за станом здоров'я.

В деяких військово-облікових документах можна було побачити запис «Знятий з військового обліку. Постановці на військовий облік не підлягає» з посиланням на Наказ №342. Але і сам Наказ №342, і відповідний запис, вони втратили чинність і особа визнана непридатною до військової служби в мирний час, обмежено придатною у воєнний час, і тому такі особи, яких знімали з військового обліку за Наказом №342, повинні перебувати на військовому обліку військовозобов'язаних запасу.



Зняття з в/о призовників, військовозобов'язаних та резервістів

Військовий облік поділяється на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. При цьому кожна категорія може зніматися з військового обліку. Зокрема зняття з військового обліку призовників відбувається:

  • коли особа досягла 25-річного віку; яка вибула в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України й стала на військовий облік за новим місцем проживання;
  • або громадянин, призваний, направлений чи прийнятий на військову службу або навчання у закладах військової освіти;
  • ну або направлений для відбування покарання до установ виконання покарання або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру.

Щодо зняття з військового обліку військовозобов'язаних, то як приклад: військовозобов'язаний не вибув в іншу місцевість і став на військовий облік за новим місцем проживання; або призваний чи прийнятий на військову службу або навчання в закладах військової освіти; або направлений для відбування покарання до установ виконання покарання або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; ну або зарахований до військово-оперативного резерву. Щодо зняття з військового обліку резервістів, то це громадянин: який вибув в іншу місцевість України й став на військовий облік за новим місцем проживанням; або призваний чи прийнятий на військову службу або навчання в закладах військової освіти; або прийнятий на службу до органів і підрозділів цивільного захисту; або досяг граничного віку перебування на службі у військовому резерві або виключений з військово-оперативного резерву; ну або ж направлений для відбування покарання або до якого застосовано примусові заходи медичного характеру. Отже, як бачите, поняття зняття з військового обліку - це тимчасове поняття і воно не позбавляє громадянина Україна обов'язків бути резервістом, призовником або військовозобов'язаним.


Виключення з в/о

Поряд із тимчасовим поняттям «зняття з військового обліку» існує ще постійне поняття «виключення з військового обліку». Так ось, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ТЦК підлягають громадяни України, які: померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; припинили громадянство України; визнані непридатними до військової служби; і досягли граничного віку перебування в запасі. На сьогоднішній момент, з 18 травня, саме такі чотири підстави для виключення з військового обліку і це означає, що особа, вона більше вже не несе обов'язки як призовник, резервіст або військовозобов'язаний. При цьому законодавством не передбачено проведення медогляду, проходження ВЛК, для громадян, які були виключені з військового обліку. Тобто визнані непридатними до військової служби, вони не мусять поновлюватися на військовому обліку незалежно від року, коли їх виключили з обліку, хай то кінець 80-х, 90-ті, 2000-ні ну або це вже був, приміром, 2005-2006, там 2020 рік, такі особи остаточно виключені з військового обліку за станом здоров'я і звісно не мусять поновлюватися на ньому.

Доволі неоднозначною є ситуація з громадянами, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, адже до 18 травня поточного року вони мали можливість скористатися правом на виключення з військового обліку, проте з 18 травня вони не можуть бути виключені з військового обліку, ба більше, їх навіть можуть мобілізувати. І насправді спірним є питання перебування на військовому обліку засуджених, які були виключені з військового обліку до 18 травня, адже судової практики у питані повторного прийняття таких осіб на військовий облік наразі на жаль немає.


Відомості про виключення та зняття з в/о військовозобов’язаних

Привертає до себе увагу той факт, що особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) ТЦК, вона не є обов'язкова. При цьому, якщо в особи є паперовий військово-обліковий документ, то звісно в ньому будуть відмітки про зняття та виключення з військового обліку. Якщо це військово-обліковий документ за новою єдиною формою, яка видається з 18 травня, то це буде графа 13. Зокрема, у графі 13 зазначається дата взяття на військовий облік, найменування районного (міського) ТЦК за місцем перебування на військовому обліку, ну й у разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначається дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень ст. 37 Закону №2232. В новій формі військово-облікового документа є також графа 14, в який зазначається дата виключення або зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних або резервістів і обов'язково зазначається підстава для виключення або зняття з військового обліку. При чому графа 14 заповнюється відповідно до положень ст. 37 Закону №2232. Але не у всіх випадках зняття буде заповнюватися графа 14 у новій формі військово-облікового документа, адже зняття з військового обліку в цій графі пройде з таких причин як призов, направлення чи прийняття на військову службу або вступ на навчального закладу фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, направлення для відбування покарання до установ виконання покарання. Отже, така причина для зняття з військового обліку, як переїзд в іншу місцевість, вона не буде відображена у графі 14 нової форми військово-облікового документа. Ну і разом із тим графа 14 буде заповнюватися у разі виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування в запасі. Отже, якщо особа виключена з військового обліку, то це відповідним чином відобразиться в графі 14 нової форми військово-облікового документа. При цьому, якщо особа згенерувала військово-обліковий документ в електронній формі у застосунку «Резерв+» ну або звернулася до ЦНАП, дані про зняття або виключення з військового обліку, вони також будуть відображатися в такому військово-обліковому документі. Приміром головний екран застосунку «Резерв+», де буде відображений військово-обліковий документ в електронній формі з основною інформацією і серед цієї основної інформації звісно буде вид обліку: на обліку, знятий або виключений.


Підсумки

Військовозобов'язані, які були виключені з військового обліку до липня 2014 року у зв'язку з нормами законодавства, що діяли раніше, і яким на сьогоднішній момент немає 60 років, зобов'язані перебувати на військовому обліку, звісно за умови придатності до військової служби. Якщо військовозобов'язаний був знятий з військового обліку за нормами Наказу №342, який на сьогоднішній момент не діє, він так само зобов'язаний бути на військовому обліку. Зняття з військового обліку - це тимчасове явище, яке не позбавляє військового обов'язку. У порівнянні із цим, виключення з військового обліку – це явище постійне і яке означає, що в громадянина вже немає військового обов'язку, зокрема і перебувати на військовому обліку. Відмітки про зняття та виключення з військового обліку відображаються у військово-обліковому документі на бланку. Так само позначки щодо зняття або виключення з військового обліку можна знайти й у військово-обліковому документі в електронній формі.