Ви дізнаєтесь:
- Що таке стажування та практика.
- Як оформити стажиста і практиканта.
- Про відмінності між стажуванням і практикою.
Стажування і виробнича практика, в чому різниця?
Стажування та практика, п’ять відмінностей. Зараз ми разом з вами їх пошукаємо.
По-перше, давайте з’ясуємо що таке стажування. Стажування є одним із видів професійного навчання робітників і працівників. Тобто може і для робітників і працівників бути. А також є таке поняття стажування, яке у нас визначене законом від 12.01.2012 р. №4312, як стажування це набуття учнем (студентом) практичного досвіду для виконання обов’язків за спеціальністю (кваліфікацією) на визначених договором стажування умовах, у вільний від навчання час. Ось на цьому виді стажування ми зосередимо увагу. Який взагалі може бути строк стажування для студентів вищів і учнів ПТНЗ? Він не може перевищувати шести місяців. Тобто більше шести місяців стажуватись не можна. А тепер давайте з’ясуємо хто ж у нас такі стажисти? А стажистами у нас можуть бути студенти закладів вищої освіти, учні закладів професійно-технічних, які уже здобули кваліфікаційний рівень якийсь (робітника кваліфікаційний рівень, молодшого спеціаліста, молодшого бакалавра чи бакалавра) і продовжують далі навчатися. Вони навчаються і проходять стажування. Для того щоб краще освоїти свою професію. Стажуються у вільний від навчання час. Для того щоб вони стажувалися підприємство укладає зі стажистом договір про стажування. Зверніть увагу, саме підприємство укладає договір зі стажистом. Форма типового договору, а також умови як проводиться стажування, що треба прописати, визначені постановою КМУ від 16.01.2013 р. №20. У цій постанові ми знаходимо всю потрібну інформацію. А далі, цікавий такий момент, якщо у нас на підприємстві стажист, то у нас виникає обов’язок оформити йому трудову книжку, як і всім іншим працівникам. Тобто немає значення укладений з ним трудовий договір чи не укладений, трудову книжку ми зобов’язані заповнити і написати що він проходить стажування. Немає трудової книжки, значить оформлюємо нову. Але це обов’язкова вимога. Вона передбачена абзацом 1 пп. 2.2 Інструкції №58, інструкції про трудові книжки. І надається тижневий строк щоб оформити цю книжку.
А що ж таке виробнича практика? Виробнича практика у нас може бути теж для учнів і студентів. Вона відбувається на робочих місцях у виробництві чи сфері послуг. І практично, виробнича практика у нас є частиною навчання, тобто виробнича практика вона передбачена самим навчальним процесом, навчальною програмою. І тут така цікава ситуація, що коли у нас виробнича практика, то уже дещо інший підхід і у нас інший порядок визначає як ми будемо укладати договір і які правила проходження виробничої практики. У нас тут на перше місце виходить для учнів ПТНЗ порядок, затверджений постановою КМУ від 07.06.1999 р. №992 і до нього доданий також типовий договір, за яким укладається договір між підприємством і навчальним закладом. Як ми оформлюємо практику студентів і практику учнів? В разі проходження, без зарахування на штатні посади, то практика виробнича і студентів і учнів відбувається без трудових відносин. Тобто трудові відносини не виникають. Але коли у нас є штатна одиниця вільна, чому б нам не оформити студента чи учня за трудовим договором. У нас є таке право і ми можемо оформити. Виникає питання часто, а як нам тоді вказати назву професії. Ми можемо вказувати учень токаря, учень слюсаря, стажист бухгалтера, стажист маркетолога, це назви професій і це буде вірно якщо ми їх вкажемо.
Що стосується відмінностей, вони наведені на останньому слайді, давайте важно подивимось і знайдемо яка різниця між стажуванням і практикою.
Перше на що треба звернути увагу, проходження стажування у нас визначено постановою КМУ від 16.01.2013 р. №20. Проходження виробничої практики у нас є два порядки, для учнів ПТНЗ це Порядок №992, для студентів вищих навчальних закладів це Положення №93.
Далі, наступна відмінність. Стажування проходять після отримання вже якоїсь освіти, після отримання певного освітньо-кваліфікаційного рівня. А виробнича практика проходить як? Підчас навчання, це частина навчального процесу.
Договір про стажування укладається між підприємством і стажистом. А договір на практику між навчальним закладом і підприємством.
Далі. Якщо у нас є стажист і є вакансія, ми можемо стажиста прийняти на роботу за строковим договором. Пам’ятаємо що там строк не більше 6 місяців. А далі якщо у нас є вакансія, то практиканта теж можна прийняти роботу, за умови що він частину робочого часу буде витрачати на практику саме. Але у нас є така можливість виплачувати практикантам, учням ПТНЗ, зарплату і без укладання трудового договору.
І останнє чим відрізняються ці два види, це запис про стажування ми зобов’язані внести до трудової книжки, така вимога міститься, це наш обов’язок, незалежно від укладання трудових відносин. А запис до трудової книжки про практику ми вносимо тільки тоді, коли ми прийняли на роботу за строковим трудовим договором. Тільки в цьому випадку.