Ви дізнаєтесь:
- Кому та як надаватиметься «дитяча» відпустка.
- Хто має право на відпустку при народженні дитини.
- Про дострокове припинення відпустки по догляду за дитиною до 3-х років.
Соціальні відпустки працівникам, ви знаєте що змінилося з травня 2021 року?
Досить цікава у нас сталася новація. Починаючи з 9 травня 2021 року у нас з’явились зміни, додаткова відпустка працівникам, тепер надається не тільки матері, а і батькам. І це викликало шквал запитань і ми з вами зараз спробуємо розібратися, що у нас виникли за проблеми і як їх уникнути.
Якщо ми подивимось формулювання оновленої статті 19 Закону про відпустки, то ми побачимо, що там прописано, що одному з батьків, які мають двох і більше дітей до 15 років надається відпустка, яка нам добре відома. Її тривалість не змінилась, але «одному з батьків», раніше у нас було прописано «жінці, яка працює». І відповідно виникає дилема. Так як? Хто з них візьме цю відпустку? Давайте будемо розбиратися.
Які особливості надання відпустки саме з 9 травня 2021 року? Тобто батьки мають між собою вирішити хто буде брати, мати чи батько.
Якщо один з них вирішив що буде брати відпустку, то інший має принести документ, що підтверджує, що інший з подружжя не взяв таку відпустку. Також у нас раніше була вимога «працюючій жінці». Тобто умовою для надання такої відпустки була умова, що жінка хоча б один робочий день відпрацювала в календарному році, інакше відпустці ні. Це стосувалось в першу чергу жінок, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, до шести років. А тепер немає такої вимоги. Тобто починаючи з 9 травня поточного року, жінки, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3/6 років, мають право на цю відпустку, попри те, що вони жодного дня не відпрацювали. Тобто право не залежить від того чи працювала жінка в поточному році. От ви бачите ці основні чотири умови зараз на слайді. Зверніть, будь ласка, увагу, що це нам треба пам’ятати.
Але крім цього виникає питання, а як підтвердити має інший з батьків, що не брав відпустку дитячу. Це скоріше за все має бути довідка. Тобто працівник, жінка, бере відпустку, мати, а батько відповідно має принести довідку з основного місця роботи, що він не скористався. А що робити з роботою за сумісництвом? Так само буде, з роботи за сумісництвом теж треба принести довідку, що не брав таку відпустку.
Далі. Що робити з цими довідками? Здавалось, ну принесли, надали й забули. Але ж так не вийде. Тому що коли збереться звільнятися, чи батько, чи мати, виходить, що кадровик і бухгалтер мають перевірити хто брав відпустки та хто має право на компенсацію при звільненні. Єдине що, пам’ятаємо, що всі відпустки на дітей до 2020 року включно, якщо звільняється жінка, то саме вона має право на компенсацію за ті відпустки. Ось така цікава ситуація. Ось такий подарунок нам зробили наші законодавці.
Але це ще не все. Новини у нас є ще стосовно соціальних відпусток. У нас з’явилась така соціальна відпустка – при народженні дитини. Їй присвячена окрема стаття 19-1, яка є в Законі про відпустки. І тепер, коли народилась дитина, можна взяти відпустку до 14 календарних днів, без урахування святкових і неробочих днів, чоловіку, дружина якого народила. Батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі, але проживає і пов'язаний спільним побутом з матір’ю. Бабі, діду, іншому повнолітньому родичу, який фактично здійснює догляд за дитиною. Мати чи батько якої є одинокою матір’ю, одиноким батьком. Таким чином ця нова відпустка у нас є. Як її надавати, у нас виникає питання. Але порядок її надання має визначити Кабмін. Більше того, тривалість такої відпустки до 14 календарних днів. Тобто таку відпустку, скільки днів можна брати? Можна брати 7, можна 10. Можна брати стільки, скільки працівник напише у заяві. Єдине що не більше 14 днів. І виходить, що якщо нам працівник надав нам заяву, ми надаємо таку відпустку, у нього залишається обов’язок. Обов’язок який? Він має протягом 30 календарних днів, з дня початку такої відпустки, надати документ (копію), що підтверджує або реєстрацію дитини, або довідку, яка дає право на реєстрацію дитини. Тобто це може бути свідоцтво про народження, чи довідка, яка надає право на отримання свідоцтва про народження. Ось такі у нас тепер правила. Але єдине що, право у нас є, законом передбачено. Ми не можемо ним скористатися, по тій простій причині, що Порядку ще немає. Чекаємо від Кабміну Порядок.
Також у нас дещо змінилося, уточнили статтю 179 КЗпП. А там прописано кому надається відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами та для догляду за дитиною. І туди додали осіб, які усиновили або взяли під опіку дитину й одного з прийомних батьків чи вихователів-батьків. Тобто її просто уточнили, цю норму.
Але це ще не все. У нас також з’явилася така цікава норма, що особи, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3/6 років, щоб вийти з цієї відпустки, вони мають тепер повідомити роботодавця за 10 календарних днів, про те що вони достроково припиняють відпустку. Але адже на їх місці може працювати й інша особа, і тому потрібно повідомляти заздалегідь. Ця норма діє, знову таки, з 9 травня 2021 року.