Відеоблоги

Відпустка за роботу на комп'ютері: як оформити

Ви дізнаєтесь:

  1. Хто має право на відпустку за роботу на комп’ютері.
  2. Як визначити тривалість додаткової відпустки.
  3. Як оформити надання додаткової відпустки.
Оберіть відео для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Відпустка за роботу на комп'ютері: як оформити

00:06:59

Тетяна Гуль

5(4)

Оцініть відео:

А чи надаються вам додаткові дні відпустки за роботу на комп’ютері? Напишіть у коментарях.

Чинним законодавством передбачений такий вид щорічної додаткової відпустки, як за особливий характер праці. А чи відноситься до такого особливого виду праці робота за комп’ютером? Так, сьогодні це наш один з головних помічників в роботі. Він став невід’ємною частиною нашого робочого життя. Плюси комп’ютера можна перелічувати довго, але і мінуси у нього теж є. Адже цілий день роботи за комп’ютером несприятливо позначається на стані здоров’я людини. Погіршується зір, починає боліти спина чи шия, відчуваємо головний біль.

Чи може працівник, який працює за комп’ютером, мати право на додаткову щорічну відпустку? У законі про відпустки перелічені такі види додаткової щорічної відпустки: за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, та за особливий характер праці. Робота за комп’ютером не належить до категорії шкідливих або важких робіт. Однак працівники які працюють на комп’ютері, при виконанні певних умов, можуть мати право на додаткову відпустку за особливий характер праці. У статі 8 Закону про відпустки сказано, що щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим працівника, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я. Тривалість такої відпустки може становити до 35 календарних днів. При цьому список виробництв, робіт, професій, посад, які мають на неї право, затверджується Кабінетом Міністрів України. Таким документом є Список №2, затверджений Постановою №1290. В ньому передбачено, що на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці мають право співробітники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, а це комп’ютери та ноутбуки. Дана відпустка їм може надаватися тривалістю до 4 календарних днів. Зверніть увагу, це максимальна тривалість відпустки за роботи на комп’ютері. Конкретна тривалість встановлюється колективним або трудовим договором, залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Наприклад, один працівник працює за комп’ютером 7 годин на день, йому можна передбачити у колдоговорі максимальну тривалість такої відпустки, 4 дні. Якщо ж працівник використовує комп’ютер не цілий день, а наприклад 5 годин, то в колдоговорі можна передбачити тривалість у 3 календарних дні.

Хто із працівників має право на додаткові дні відпустки за роботу на комп’ютері? Відповідь здається очевидною. Всі працівники, які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер, незалежно від обійманої посади і професії. Про це згадувало Мінсоцполітики ще у 2016 році. Тобто це може бути і бухгалтер, і кадровик, і секретар, і менеджер, звісно якщо вони використовують комп’ютер.

Але наявність на робочому місці комп’ютера ще не означає, що такий працівник може піти у додаткову щорічну відпустку. Є й інші умови. Так право на таку відпустку працівник має, якщо він зайнятий в особливих умовах не менше половини тривалості робочого часу, установленої для працівників даного виробництва, цеху, посади або професії.

Наприклад, якщо кадровик працює 8 годин, при цьому більшість свого робочого часу він займається заповненням трудових книжок, особових карток, особових справ, проводить співбесіди, а на роботу за комп’ютером у нього залишається всього 2-3 години, то такий працівник на додаткову відпустку права немає.

Для того щоб визначитись хто саме має право на таку відпустку, потрібно здійснювати нормування праці та облік робочого часу, відпрацьованого по кожному виду робіт. Такий облік здійснює роботодавець. Яким чином це робиться? Нажаль у законодавстві про це нічого не сказано. Тому роботодавець самостійно визначає, як він буде це робити.

Наприклад, можна вести такий облік в журналах, табелі обліку використання робочого часу.

Отже, ми з’ясували хто має право на відпустку за роботу на комп’ютері, та яка її тривалість.

Та чи завжди за відпрацьований робочий рік працівник може претендувати на цю відпустку повної тривалості? Ні. Якщо працівник хворів, або перебував у неоплачуваній відпустці, у навчальній відпустці, на курсах підвищення кваліфікації тощо, то тривалість щорічної додаткової відпустки буде меншою. Адже до стажу роботи, що дає право на цю  відпустку зараховують час фактичної роботи в особливих умовах, причому не менше половини тривалості робочого дня, час щорічних відпусток (основної та додаткових), час роботи вагітних жінок переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів. Тож будьте уважними коли надаєте таку відпустку. Впевніться що періодів, які не зараховуються в стаж для надання такої відпустки, не було. Якщо ж такі періоди були, то кількість днів відпустки треба визначити розрахунковим шляхом. Відпустка за роботу на комп’ютері належить до щорічних відпусток, тож інформацію про надання такої відпустки слід включити до графіка відпусток. А повідомлення про початок необхідно надати не пізніше ніж за 2 тижні. Якщо ж ця відпустка надається поза графіком, то потрібна заява працівника. Ну і звісно надання такої відпустки, як і інших відпусток, оформити наказом, або за типовою формою П-3, або у довільній формі. І ще, відпустка за роботу на комп’ютері, за бажанням працівника, може бути надана одночасно із щорічною основною відпусткою, або окремо від неї.

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1