Відеоблоги

Як тепер подавати новий звіт № 4-ПН про заплановане вивільнення працівників

Ви дізнаєтесь:

  1. Хто та за яких умов подає форму № 4-ПН.
  2. Як визначити, чи є вивільнення працівників масовим.
  3. Якою є відповідальність за неподання звіту.
Оберіть відео для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Як тепер подавати новий звіт № 4-ПН про заплановане вивільнення працівників

00:07:48

Тимур Алієв

5(4)

Оцініть відео:

Скорочуєте працівників? Чи повідомили про це центр зайнятості? Напишіть у коментарях.

16 квітня поточного року, як ви бачите на слайді, запрацював новий Наказ Мінекономіки від 18.03.2021 року №563. Зазначеним документом затверджено в першу чергу форму звітності №4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці», а по-друге Порядок подання форми звітності №4-ПН. Нагадую що ця форма існувала і раніше, але із зазначеної дати, 16 квітня, форма оновилась і порядок заповнення так само оновився. Нагадую що цю форму ми подаємо не у разі будь-якого звільнення, а лише у разі звільнення за пунктом 1 статті 40 КЗпП.

На наступному слайді ми бачимо хто та коли подає цю форму. Отже, у першу чергу має відбуватися звільнення саме за пунктом 1 статті 40 КЗпП, а по-друге не у разі звільнення працівників будь-якої кількості, адже при цьому має дотримуватися ще вимоги щодо критерію масовості, зазначені в ст. 48 і 50 Закону про зайнятість. А якщо ви дотрималися цих критеріїв, то ви подаєте форму не пізніше ніж за 2 місяці до вивільнення. А щодо держслужбовців існує ще окрема норма, яку ми можемо побачити в зірочці по слайду, що не пізніше ніж за 30 календарних днів до вивільнення у разі звільнення держслужбовців відповідно до п. 1 та 11 ч.1 ст. 87 Закону про держслужбу.

Отже, якщо ви маєте подавати таку форму, у вас відбувається звільнення за пунктом 1 статті 40 КЗпП, до того ж ви дотрималися критеріїв масовості, то підприємства подають цю форму за місцем провадження господарської діяльності і на слайді ви бачите що це міські, районі, міськрайоні центри зайнятості та філії регіональних центрів зайнятості. Наголошую, що цю форму подають лише юридичні особи і фізичні особи – роботодавці таку форму не подають, адже це прямо передбачено самою формою і порядком її заповнення.

А які ж у нас існують критерії масовості? На наступному слайді наведено норми статті 48 Закону про зайнятість, за яким прив’язка відбувається до кількості працівників, які у вас працюють, та до кількості вивільнених працівників.

Приміром, якщо відбувається звільнення, одноразове, або періодично, і протягом одного місяця, то тут ми орієнтуємося на чисельність працівників. Якщо від 20 до 100 працівників, це масове вивільнення 10 і більше працівників. Якщо від 101 до 300 працівників – 10% і більше працівників. Якщо це одноразове вивільнення або протягом трьох місяців, то незалежно від чисельності 20% і більше працівників. При цьому як ви бачите на слайді, це не стосується випадку повної ліквідації юрособи. Адже у такому разі форма №4-ПН подається незалежно від кількості працівників.

На наступному слайді розберемо як обчислюється масовість за конкретними прикладами.

Приміром, станом на 1 травня 2021 року в роботодавця юрособи працює 50 осіб, у липня 2021 року планується скоротити 8 осіб. Критерій від 20 до 100 працівників, адже 50 працівників вписуються в зазначений критерій, при цьому у нас лише 8 працівників вивільняються, а 8 працівників це менше ніж 10 працівників. У такому разі форму №4-ПН подавати не потрібно.

Інший приклад, який ви бачите на слайді. Що станом на 1 травня у роботодавця 164 працівника, а у липні планується вивільнити 49 працівників. Критерій в який вписується даний роботодавець від 101 до 300 працівників. Отже 49/164*100=29.88%, це більше ніж 10%. У такому разі подавати форму №4-ПН потрібно.

На наступному слайді ми бачимо як саме заповнюється форма №4-ПН. В окремій графі зазначається номер за порядком. В наступній професія та посада відповідно до класифікатора професій. Далі кількість працівників, яких передбачається вивільнити. У наступній графі, це дата наказу про попередження про заплановане вивільнення працівників. Ну а також дата запланованого вивільнення працівників. І як ви бачите на слайді, у нас по начебто однаковій професії, оператор виробничої дільниці, заповнено два окремих рядочка. Це пов’язано із тим, що частина працівників буде вивільнятися 20 липня, а частина працівників буде вивільнятися вже 3 серпня.

На наступному слайді є особливості подання форми №4-ПН. При цьому може так статися, що останній строк припав на вихідний, святковий або інший неробочий день. У такому разі днем закінчення строку подання інформації є перший після нього робочий день. І інформація подається або в електронному вигляді (з накладанням кваліфікованого підпису), або у паперовому вигляді (із засвідченням підписом керівника або особи, відповідальної за подання інформації). Після того як підприємство подасть відповідну форму №4-ПН до центру зайнятості, то за порядком обміну інформації, центр зайнятості протягом 10 робочих днів повідомить про це Держпраці. Разом із тим не подати взагалі форму №4-ПН, це не вихід, адже за неподання цієї форми або з подання форми з порушенням порядку її заповнення, на роботодавця передбачена певна фінансова санкція. І це передбачено Законом про зайнятість. Розмір такого штрафу 4 мінімальні заробітні плати, що на сьогодні складає 24 000 грн.

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1