Відеоблоги

10 оновлених правил надання соцвідпустки на дітей

     Ви дізнаєтесь:

  1. Чи залежить тривалість дитячої відпустки від відпрацьованого часу.
  2. з батьків має право на дитячу відпустку.
  3. Чи втрачається право на дитячу відпустку, якщо працівник ним не скористався.
Оберіть відео для перегляду

4.9(12)

Оцініть відео:

10 оновлених правил надання соцвідпустки на дітей

00:08:48

Світлана Лістрова

4.9(12)

Оцініть відео:

Основні моменти, які треба врахувати коли ми надаємо відпустку працівникам, які мають дітей. Ми будемо розглядати ситуацію яка у нас склалась 9 травня, тому що назад повертатись не будемо, які правила діяли до 9 травня ми знаємо.

Перше правило. Відпустка надається за календарний рік, а не за робочий. Тобто відпустку можна отримати в календарному році. Почався календарний рік, 4 січня жінка надає нам заяву що хочу взяти відпустку, 4 січня 2021 року. Ми не можемо їй відмовити, вона може брати відпустку, хоча рік тільки почався, тому що надається за календарний рік, 4 січня вона у нас працює і ми маємо надати таку відпустку.

Далі. Відпустка надається незалежно від кількості відпрацьованих днів у календарному році. Тобто може бути один відпрацьований день, а може бути невідпрацьований, незалежно від дати народження дитини. Чому це так? Якщо ми читаємо уважно цю норму «незалежно від кількості відпрацьованих днів у календарному році». Пам’ятаєте, раніше Мінсоцполітики говорило «жінка має право взяти відпустку за календарний рік тільки в тому випадку, якщо в неї були відпрацьовані дні». Тобто жінка, яка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, повний календарний рік, до 6 років, вона не може взяти таку відпустку, у неї права не було. Але вона не могла взяти таку відпустку тільки до 9 травня. З 9 травня в неї таке право з’явилося. Тобто уявімо ситуацію, що жінка має вийти на роботу 25 червня, а вона 25 червня нам приносить заяву і каже «ні, я на роботу не виходжу після відпустки по догляду за дитиною до трьох років, я хочу взяти відпустку, 10 календарних днів на дітей з наступного тижня». Ви не повинні відмовляти, тому що вона має право на цю відпустку і закон сьогодні дозволяє взяти цю відпустку, хочу вона жодного дня не працювала, вона весь час, до 25 червня, перебувала у відпустці по догляду за дитиною до трьох років. Ось це відмінність яку треба враховувати.

Далі. Наступне болюче питання. Правило 3. Може взяти один із батьків. І тут нам залишили самим вирішувати, самим роботодавцям, а як ви будете тут діяти, хто з батьків візьме і як дізнатись що інший не взяв таку відпустку. Це ми маємо вирішити самі і ми далі про це поговоримо.

Що ще? Звертаю вашу увагу, що відсутня, увага, працююча жінка. Тобто жінка перебуває з нами у трудових відносинах, вона не працювала протягом поточного року. Може бути ситуація, я навела приклад, жінка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, а уявіть собі, що жінка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, наприклад з початку 2020 року до квітня 2020 року, а з квітня 2020 року вона перебуває у відпустці без збереження зарплати у зв’язку з карантином. І в такому випадку за 2020 рік, незважаючи на те, що вона жодного дня не відпрацювала, вона відпустку взяти може чи ні? Не може, тому що вона відпустку бере за 2020 рік, а правило у нас діє про те, що вона може взяти відпустку не відпрацювавши жодного дня діє з 9 травня 2021 року. Тому на це звертайте увагу. От якщо у нас, не дай Боже, буде карантин до кінця 2021 року і жінка весь 2021 рік буде у відпустці без збереження зарплати, в такому випадку вона за 2021 рік може взяти відпустку на дітей, вона може взяти цю відпустку після 9 травня. Ось такі цікаві моменти.

Далі. Що стосується наступних правил. Дитяча відпустка, вона у нас особлива, вона віднесена до соціальних відпусток і до додаткових відпусток. Тим не менше саме на цю відпустку поширюються деякі правила, що стосуються щорічних відпусток. Які це правила? Додаткову відпустку на дітей можна подовжити і перенести. Подовжити і перенести її можна як? Відповідно до частини 2 статті 11 Закону про відпустки. Це правило у нас прописано в статті 20 Закону про відпустки, що відпустка ця переноситься і подовжується. Один із таких поширених випадків, які у нас дають право перенести/подовжити відпустку, це тимчасова непрацездатність. Але, зверніть увагу, переноситься відпустка коли настала тимчасова непрацездатність під час відпустки дитячої тільки в тому випадку, якщо це захворів той хто взяв таку відпустку. Захворіла жінка-працівник, яка взяла таку відпустку, тоді переноситься. Але чи можна ділити таку відпустку? От ви знаєте, що сьогодні у нас питання трудового законодавства роз’яснює Мінекономіки, раніше це робило Мінсоцполітики. І Мінсоцполітики з цього приводу останні кілька, три – чотири роки, дуже багато надавало роз’яснень щодо дитячих відпусток. І от точка зору Мінсоцполітики, що відпустку цю неможна ділити. Але коли у нас дитяча відпустка є з двох підстав, тоді можна взяти спершу за однією підставою, а потім за іншою. Тобто взяти 10 днів, а пізніше взяти 7 днів. Таке допускається.

А знову таки ви скажете «де це прописано?». Підчас проведення кадрових аудитів досить часто стикаєтесь з ситуацією що підприємство хоче щоб у нього на підприємстві був розроблений порядок чи положення про надання відпусток. І саме в цьому положенні можна зафіксувати ось ці моменти, які у нас неузгодженні. Що можна відпустку поділити дитячу, якщо є дві підстави. І дуже багато моментів можна прописати. Там же можна прописати як ви її будете надавати, яким чином ви отримуєте документ від іншого з подружжя, що він не скористався дитячою відпусткою.

Наступне правило, сьоме вже. Неможна відкликати працівника з відпустки на дітей, в жодному разі. У нас є стаття 12 Закону про відпустки, яка передбачає, що ми можемо відкликати тільки з щорічної відпустки, щорічної відпустки працівника. Іншого не передбачено. Тобто з дитячої відпустки відкликати неможна. Неможна відкликати з дитячої відпустки.

Ще одне таке цікаве правило, саме для дитячих відпусток, уже правило 8. Справа в тому, що відпустку на дітей можна взяти будь-коли. Тобто працівник працює, він не брав кілька років відпустку, він може її взяти, незважаючи на те, що він документи приніс у поточному році, а право на цю відпустку у нього виникло наприклад 2, 3, 4, 5 років тому. Тобто немає строку давності. Це відпустка накопичувана. І вона обов’язково виплачується, компенсацією за невикористані дні відпусток коли працівник звільняється.

Чи можна взяти декілька відпусток на дітей? Припустимо що працівниця не скористалася за попередні роки і хочу взяти там 2, 3, 4 відпустки. Це не заборонено, але це треба погодити з роботодавцем.

І також пам’ятаємо, що звільняється працівниця, ми зобов’язані їй виплатити компенсацію за ці дні невикористаної відпустки. Їй виплатити, працівниці-жінці, до 8 травня 2021 року. З 9 травня у нас уже питання кому виплачувати і нам доведеться цю інформацію уточнювати у нашої працівниці, яка звільняється.

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1