Відеоблоги

Заповнюємо графіки змінності

Оберіть відео для перегляду

4.9(15)

Оцініть відео:

Заповнюємо графіки змінності

00:07:00

KadroLand

4.9(15)

Оцініть відео:

При складанні графіка змінності слід керуватися Кодексом законів про працю. Додатково можна скористатися положеннями Типових правил № 13 та Методрекомендацій № 138.

Під змінною роботою розуміється метод організації праці у дві, три або чотири зміни, який може бути безперервним або з перервами, при якому працівники послідовно змінюють один одного на одних і тих самих робочих місцях відповідно до графіка змінності.

Графік змінності може запроваджуватися:

  • на безперервно діючих підприємствах:
  • якщо тривалість виробничого процесу перевищує допустиму тривалість щоденної роботи;
  • з метою більш ефективного використання устаткування, збільшення обсягів продукції, що випускається, або послуг, що надаються.

Форма графіка змінності нормативно не затверджена, але його складають, враховуючи:

  • кількість змін протягом доби, порядок виходу працівників за змінами (прямий або зворотний);
  • час початку, закінчення і тривалість зміни;
  • час перерв для відпочинку та вживання їжі;
  • тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого відпочинку;
  • кількість вихідних днів;
  • кількість додаткових вільних від роботи днів.

Графіки змінності можуть бути безперервні та перервні. Розглянемо варіанти їх складання

Безперервний графік змінності запроваджується, як правило, на безперервних виробництвах, а також для працівників, які охороняють об’єкти, тобто для сторожів, охоронців, та в інших випадках у разі виробничої необхідності.

Для прикладу візьмемо таку ситуацію.

На підприємстві затверджено графік змінності – 3 зміни на добу. Бригади переходять зі зміни в зміну через 3 дні. В кожній зміні працює одна бригада із 3 працівників. Всього працює 4 бригади.

Тривалість:

І зміни — 7 годин: з 6:00 до 14:00, перерва — 1 година з 10:00 до 11:00;

II зміни — 7 годин: з 14:00 до 22:00, перерва — 1 година з 18:00 до 19:00;

III зміни — 7 годин: з 22:00 до 6:00, перерва — 1 година з 1:00 до 2:00

Для працівників застосовується підсумований облік робочого часу.

Щоб скласти графік змінності слід врахувати вимоги Кодексу законів про працю:

  • при змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку;
  • мінімальна тривалість між змінами повинна бути не меншою подвійної тривалості роботи в попередній зміні (включаючи й час обідньої перерви);
  • призначення працівника на роботу протягом двох змін поспіль забороняється. 

Спочатку складаємо графік для бригади 1.

З 1 по 3 число календарного місяця вказуємо зміни з 6 по 14 годину, враховуючи годину перерви. Тобто кожна зміна триває 7 годин. Далі – один вихідний день. Тривалість міжзмінного відпочинку складає 16 годин, що відповідає вимогам КЗпП, адже він не менше подвійної тривалості роботи в попередній зміні (включаючи й час обідньої перерви).

У такому ж порядку складаємо графік для бригади 1 до кінця місяця, тобто три дні робочі, а четвертий - вихідний. Однак години роботи змінюємо поступово, тобто кожна наступні три дні працівники працюють вже в іншій зміні.

Далі для бригади 2 підбираємо відповідну зміну. Враховуємо, що кожна бригада має вихідний день через кожні три дні роботи. Тому вкажемо вихідний день 1 числа, а далі три робочі дні у зміну, яка починається з 14 години й закінчується о 22 годині. Після цього знову один вихідний день. У такому порядку складаємо графік для бригади 2 до кінця місяця у відповідних змінах.

Далі складаємо графік для бригад 3 та 4, керуючись вказаним порядком, тобто враховуємо періодичність вихідних днів та поступовий перехід зі зміни в зміну. Загалом отримуємо такий графік. Як бачимо, в перший день місяця вихідний у бригади 2, а бригади 1, 3 та 4 працюють змінами по черзі. У 2 день роботи працюють бригади 1,2 та 4, а бригада 3 має вихідний.

Для наочності на слайді наведено графік лише за перші 12 календарних днів місяця, але за таким же порядком його слід скласти за всі дні місяця.

Зверніть увагу! Графік змінності показує планові показники використання робочого часу. Фактично відпрацьований час зазначають у табелі обліку використання робочого часу.

Складемо перервний графік змінності за умовами такої ситуації.

Магазин працює з понеділка по суботу з 8:00 до 22:00, перерва з 13:00 до 14:00, вихідний день ─ неділя.

Робота здійснюється у 2 зміни, в кожній зміні працює по 1 працівнику.

Для працівників застосовується підсумований облік робочого часу.

Перервний графік роботи відрізняється тим, що працівники переходять зі зміни в зміну через певний проміжок часу. У цьому випадку магазин працює з 8 до 22 години, а з 22 години до 8 ранку він закритий.

Зразок перервного графіка змінності наведено на слайді. Суть цього графіку – працівники магазину працюють через день з 08:00 до 22:00 години. Фактичний час роботи - 13 годин щодня, перерва на обід з 13:00 до 14:00. Тривалість міжзмінного відпочину у цьому випадку 34 години, що більш ніж вдвічі перевищує тривалість попередньої зміни.

Зверніть увагу! Графік роботи «два дні через два» (тобто людина працює протягом двох днів по 12 годин, а потім у неї два вихідних) не є графіком змінності, адже не відповідає вимогам КЗпП щодо змінного режиму роботи.

У цьому випадку не виконується вимога щодо тривалості міжзмінного відпочинку, оскільки у першу добу працівник працює 12 годин з 08:00 ранку до 20:00 вечора, а потім у нього лише 12 годин відпочинку перед наступною зміною, яка починається о 8 годині ранку.

Слід врахувати, що графіки змінності затверджуються роботодавцем на весь обліковий період за один місяць до їх уведення в дію. Вони також доводяться до відома кожного працівника, який працює в такому режимі.

***

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1

Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗