Лектор відеокурсу
-
Тетяна Донець
Шеф-редактор kadroland, практикуючий юрист, адвокат з 20-річним досвідом роботи
Про що дізнаєтесь?
- Перевірки ТЦК — реальні кейси: що запитують, за що і кого штрафують
- Штрафи за неналежне ведення військового обліку: розміри, хто сплачує та коли реально оскаржити
- Звіряння з ТЦК – 2025: які особливості та коли не за графіком
- Повістки на підприємстві, вдома та на вулиці: (не)правомірність вручення
- Проходження ВЛК працівниками: чи контролює відповідальний за військовий облік?
- Документи з військового обліку на підприємстві: найпоширеніші помилки та як їх виправити до виявлення ТЦК
Слухати чи завантажити аудіозапис
Додаткові матеріали
Довідник «Норми кількості осіб, відповідальних за ведення військового обліку»
Посадова інструкція інспектора з військового обліку
Посадова інструкція інспектора з кадрів відповідального за ведення військового обліку
Професійний стандарт Інспектор військового обліку
Хто організовує та веде військовий облік на підприємстві
Текстове розшифрування відео
Вітаю на першому уроці. Тема сьогоднішнього уроку: хто повинен військовий облік вести і що буде, якщо ті суб'єкти, які повинні вести, не роблять цього.
Програму уроку знайдете на слайді. Її не буде зачитано, адже уроки коротенькі. Перші два слайди — це нормативно-правові акти, тобто закони, підзаконні акти, які будуть використовуватись під час усіх уроків. Їх також не буде зачитано, але якщо видно якісь незрозумілі терміни, наприклад, то це Кодекс України про адміністративні правопорушення. Завжди можна буде повернутись до цього першого уроку і переглянути слайди в презентації, щоб уточнити, що це за нормативний акт — з реквізитами, датою та номером закону або підзаконного нормативного акта.
Основний документ, про який буде згадка — це Порядок №1487. Це основний документ, постанова Кабінету Міністрів України, яка набула чинності 5 січня 2023 року. Прийнята в грудні 2022-го, набрала чинності з 5 січня 2023-го. Саме в цьому нормативному акті, в цьому Порядку, затвердженому постановою Кабміну, є всі необхідні форми, по яких потрібно вести військовий облік. Усі додатки: додаток 1, додаток 5, додаток 12. Коли буде згадка про додаток 5 — це списки персонального військового обліку, додаток 12 — це відомість оперативного обліку. Всі ці додатки — саме до Порядку №1487, а сам порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року.
Коли буде вживатися фраза «з 5 січня 2023 року», протягом уроків, наприклад: щось робимо, попереджаємо або ознайомлюємо працівників, які були прийняті на роботу з 5 січня 2023 року — мається на увазі дата набрання чинності Порядком №1487.
Порядок №559 — це про діючі на сьогодні військово-облікові документи. Порядок №560 — це про оформлення відстрочок, там є всі документи, а також про вручення повісток. Це буде пояснено, як працювати з цими документами.
На уроках будуть використовуватись скорочення. Наприклад, ВО — це військовий облік. Коли буде згадка про ТЦК — це не тільки територіальні центри комплектування. Це і органи СБУ, і відповідні підрозділи розвідувальних органів, тому що вони також ведуть військовий облік, і можливо, що працівники підприємства стоять на обліку саме в цих структурах. Отже, згадується «ТЦК», але мається на увазі також СБУ або розвідувальні органи.
Коли буде сказано «підприємства повинні» або «підприємства зобов'язані» — мається на увазі і державні органи, і органи місцевого самоврядування, і підприємства, установи, організації. Якщо коротко — всі юридичні особи повинні вести військовий облік. Фізичні особи-підприємці — не повинні. Це просте правило. Не потрібно розбиратись, чи це неприбуткова організація, чи релігійна, чи підпорядковане комусь підприємство. Є юридична особа — є обов’язок вести військовий облік. Фізична особа не має обов’язку на сьогодні вести облік щодо своїх найманих працівників.
Буквально вчора надійшло питання: чи веде ОСББ військовий облік? Експерти задумалися. ОСББ — це юридична особа. Відповідно, виходячи з вищесказаного, юридична особа веде військовий облік. Але ОСББ веде військовий облік тільки щодо своїх найманих працівників, а не щодо жителів багатоквартирного будинку чи членів ОСББ.
Юридична особа веде облік щодо найманих працівників, а також щодо осіб, з якими укладено цивільно-правові договори. Є така фраза: працівник за ЦПД — це не працівник. Йдеться про те, що військовий облік потрібно вести відносно штатних працівників. Якщо працівник є в штаті — облік ведеться. Якщо працівника немає в штаті, якщо це не працівник підприємства, а людина, яка просто надає послуги або виконує роботи за ЦПД — облік відносно цієї особи не ведеться.
Що робить юридична особа на етапі прийняття на роботу? У першу чергу перевіряє, чи є військово-обліковий документ у громадянина або громадянки. Жінка також може бути військовозобов'язаною. Як орієнтуватися: приходить особа на роботу, вік — від 17 до 60 років. Подивившись у паспорт, можна зрозуміти, що ця особа може бути військовозобов’язаною, але могла бути й виключена з військового обліку за станом здоров’я. Це має бути зазначено у військово-обліковому документі.
На початку потрібно відразу запитати: «Надайте, будь ласка, військово-обліковий документ». Стаття 24 Кодексу законів про працю зобов’язує при прийнятті на роботу подавати військово-облікові документи. Ця вимога чинна з 21 квітня 2021 року. Підприємство має перевіряти наявність таких документів, що підтверджують взяття на військовий облік, і відповідно — приймати на роботу або на навчання.
Навчальні заклади також зобов’язані при зарахуванні студента на навчання вимагати військово-обліковий документ. Якщо студенту виповнилось 17 років, він уже повинен бути на обліку як призовник. Якщо особа старше, наприклад, 25 років, то вона має перебувати на обліку як військовозобов’язаний. Ці моменти ще будуть окремо розглядатися.
Суб’єкти, щодо яких ведеться військовий облік: чоловіки віком від 17 до 60 років, жінки з медичною або фармацевтичною спеціальністю. Категорії осіб — призовники, військовозобов’язані, резервісти. Це можуть бути чоловіки, не виключені з обліку, або жінки, які стали добровільно на військовий облік або мають відповідну спеціальність. Якщо вони не подали документ, але за ознаками повинні бути на обліку — працевлаштування можливе тільки за умови наявності документа.
Якщо приймається на роботу жінка на посаду, не пов’язану з медициною чи фармацевтикою, потрібно визначити, чи має вона таку освіту. Вона могла просто не надати диплом, не повідомити. Ці моменти також будуть розглянуті.
Якщо в офісі або на підприємстві працюють лише жінки, але серед них є військовозобов’язані — військовий облік ведеться. Якщо працюють чоловіки, які мають відстрочку або бронь за іншим підприємством — облік також ведеться. Якщо є хоча б один призовник, військовозобов’язаний чи резервіст — військовий облік є обов’язковим. Кількість таких осіб не має значення. Навіть якщо це один директор — і він військовозобов’язаний, облік має вестись.
Коли буде окрема тема про військово-облікові документи — усе це буде розібрано детально. Жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, згідно із законом про військовий обов’язок і військову службу, також є військовозобов’язаними й мають перебувати на обліку. Відповідно, при прийнятті на роботу вони повинні надати документ.
Якщо суб’єкт господарювання зобов’язаний вести військовий облік і не робить цього — настає відповідальність. Стаття 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штраф від 34 000 до 59 500 грн. Проте завдання — зробити усе, щоб уникнути таких штрафів.
Підсумок: усі юридичні особи ведуть військовий облік. Якщо серед працівників немає жодного призовника, військовозобов’язаного чи резервіста — дані не вносяться до списків. Відповідно, списки не формуються, нічого не подається, але детально це буде розглянуто на наступних уроках.
5(13)
Короткий огляд нового формату навчання
5(13)
5(12)
Про курс
Тетяна Донець
5(12)
5(18)
Урок 1. Хто повинен вести військовий облік і що буде, якщо цього не робити?
Тетяна Донець
5(18)
5(13)
Урок 2. Усі обов’язки із ведення військового обліку за 10 хвилин
Тетяна Донець
5(13)
5(9)
Урок 3. Призначення відповідальної особи: що каже закон і чого хоче ТЦК?
Тетяна Донець
5(9)
5(6)
Урок 4. Підвищення кваліфікації відповідальної особи: обов’язкові умови та документи
Тетяна Донець
5(6)
5(6)
Урок 5. Повідомлення про призначення / звільнення / увільнення керівника та відповідальної особи (додаток 1)
Тетяна Донець
5(6)
5(6)
Урок 6. Доплата за виконання обов’язків із ведення військового обліку: коли це (не)обов’язково?
Тетяна Донець
5(6)
5(6)
Урок 7. Військово-облікові документи: електронні та паперові, «старі» та «нові»
Тетяна Донець
5(6)
5(6)
Урок 8. Повідомлення про прийняття / звільнення / зміну облікових даних працівників: вимоги та строки (додаток 4)
Тетяна Донець
5(6)
5(5)
Урок 9. Чотири групи списків персонального військового обліку та відомість оперативного обліку: як правильно вести (додатки 5 і 12)?
Тетяна Донець
5(5)
5(4)
Урок 10. Нюанси заповнення списків персонального військового обліку (додаток 5)
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 11. Накази (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 12. Роздрукування, підписання, реєстрація та зберігання списків: формуємо справи без порушень
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 13. Розпорядження ТЦК про виклик працівника та вручення повісток
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 14. Порушення працівниками Правил військового обліку: що має контролювати роботодавець?
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 15. Звіряння списків персонального військового обліку з ТЦК: коли слід ініціювати, а коли можна почекати?
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 16. Перевірки стану військового обліку: як все відбувається насправді?
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 17. Підготовка до звіряння чи перевірки: шпаргалки, секрети та поради
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 18. Відповідальність за неналежне ведення військового обліку: на кого накладають штрафи?
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Урок 19. Оскарження штрафу чи сплата штрафу: поради від адвоката
Тетяна Донець
5(4)
5(4)
Бонус-урок 1. П’ять найчастіших помилок у військовому обліку: швидкий розбір
Тетяна Донець
5(4)
5(3)
Бонус-урок 2. Вручення повісток вдома, на вулиці та на роботі
Тетяна Донець
5(3)
5(4)
Бонус-урок 3. ВЛК, відстрочки, бронювання: поради для працівників та роботодавців
Тетяна Донець
5(4)
0(0)
сторінка після екзамену
0(0)