Лектор відеокурсу
-
Тетяна Донець
Шеф-редактор kadroland, практикуючий юрист, адвокат з 20-річним досвідом роботи
Про що дізнаєтесь?
- Перевірки ТЦК — реальні кейси: що запитують, за що і кого штрафують
- Штрафи за неналежне ведення військового обліку: розміри, хто сплачує та коли реально оскаржити
- Звіряння з ТЦК – 2025: які особливості та коли не за графіком
- Повістки на підприємстві, вдома та на вулиці: (не)правомірність вручення
- Проходження ВЛК працівниками: чи контролює відповідальний за військовий облік?
- Документи з військового обліку на підприємстві: найпоширеніші помилки та як їх виправити до виявлення ТЦК
Слухати чи завантажити аудіозапис
Додаткові матеріали
Задачник відповідального за ВО
Текстове розшифрування відео
Вітаю на другому уроці. Це урок про всі обов’язки у сфері ведення військового обліку. Завдання непросте — за 10 хвилин викласти все необхідне. Проте на кожному з обов’язків буде окремий детальний урок, а зараз — короткий огляд покроково, щоб було розуміння, що включає процес ведення військового обліку.
Усі обов’язки наведені в Порядку №1487. Що повинен робити роботодавець у рамках цього процесу? Перше — перевіряти військово-облікові документи при прийнятті на роботу або навчання. Не можна приймати без цих документів. Їх відсутність може означати, що особа не стоїть на обліку або втратила документ. Це створює проблему для роботодавця. Щоб уникнути таких проблем — не приймати без документів.
При прийнятті на роботу осіб після 5 січня 2023 року потрібно ознайомлювати під підпис з правилами військового обліку всіх призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Правила військового обліку — це додаток №2 до Порядку №1487. Його не потрібно змінювати або затверджувати — він уже затверджений постановою Кабміну. Саме з ним потрібно ознайомлювати працівників під підпис. Місце для цього підпису — будь-який аркуш ознайомлення, журнал, таблиця — на власний розсуд.
Крім того, ці правила потрібно розмістити на видному, загальнодоступному місці обов’язково.
Далі — щороку до 1 грудня потрібно повідомляти ТЦК про осіб, які підлягають взяттю на військовий облік призовників. Це стосується осіб, яким виповнюється 17 років. Для цього подається додаток №6 до Порядку №1487.
При прийнятті, звільненні або увільненні керівника чи відповідальної за військовий облік особи протягом 7 днів подається до ТЦК додаток №1. Про строки буде сказано окремо.
Також потрібно повідомляти ТЦК про прийняття на роботу, звільнення з роботи або зміну облікових даних усіх призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Прийняття та звільнення — протягом 7 днів, зміна даних — до 5-го числа наступного місяця.
Окремий обов’язок — здійснювати контроль за дотриманням працівниками правил військового обліку. Це викликає запитання: як контролювати, за що відповідає роботодавець, а за що — сам працівник. Ці питання будуть окремо розглянуті.
Якщо виявлено порушення правил військового обліку з боку працівників, про це потрібно інформувати ТЦК. Це вимога пункту 34 Порядку №1487. Наприклад, працівника прийнято на роботу, надійшло розпорядження ТЦК про виклик, роботодавець виконав усі дії — видав наказ, повідомив працівника під підпис — але працівник відмовився виконати вимогу. Це є порушенням, і про нього потрібно повідомити ТЦК. Зразки всіх необхідних документів обов’язково будуть.
Яке ж документальне оформлення цього процесу ведення військового обліку. Військовий облік ведеться у списках, які є в додатку №5 до Порядку №1487. Про них буде окремий урок: як їх заповнювати, як вони виглядають, де брати інформацію — обов’язково буде.
Крім списків, ведеться ще й відомість оперативного обліку — це додаток №12. Що таке відомість, що вона включає — кількісні показники. Якщо у списку містяться дані працівників: прізвище, місце реєстрації, фактичне місце проживання, ТЦК, де працівник стоїть на обліку, сімейний стан, військове звання тощо, то у відомості оперативного обліку будуть лише цифри — кількість по кожній категорії. Якщо в списках є 12 призовників, то в додатку №12 буде стояти цифра 12 навпроти призовників.
Також ведеться журнал перевірок, до якого входять і звіряння. Це журнальчик за додатком №9. Не плутати з іншим журналом — додаток №30 або 31, який веде ТЦК. Підприємство веде тільки журнал за додатком №9.
Обов’язково проводиться звіряння списків з ТЦК. Йдеться про додаток №5. Взаємодія з ТЦК включає: виконання розпоряджень про виклик працівників, вручення повісток, якщо вони надійшли разом із розпорядженнями, надання інформації на запити ТЦК щодо осіб, які перебувають на військовому обліку. Взаємодія також стосується студентів, якщо йдеться про навчальні заклади.
Потрібно проводити роз’яснювальну роботу. Це загальне формулювання, але буде пояснення, яку саме роботу потрібно проводити щодо дотримання правил військового обліку.
Алгоритм початку ведення військового обліку. Сьогодні прийнято рішення про ведення обліку. Перше — видати наказ про призначення відповідальної особи. Хто може бути такою особою — буде на окремому уроці. Після видання наказу є 7 днів, щоб повідомити ТЦК. Це можна зробити особисто або через Укрпошту. Використовується повідомлення за додатком №1.
Далі потрібно перевірити наявність військово-облікових документів у всіх працівників. Це може бути електронний документ «Резерв+», роздруківка, військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, посвідчення про приписку. Проводиться аудит, і особи без документів направляються до ТЦК. Частина з них може відмовитись — буде окремий алгоритм дій на цей випадок.
Про осіб, які порушують правила військового обліку, надсилається лист до ТЦК, можна через Укрпошту. Алгоритм: призначено відповідальну особу, повідомлено ТЦК, перевірено документи, направлено тих, у кого документів немає, інформовано про порушників. Далі — формуються списки за додатком №5, ведуться в електронній або паперовій формі. Зараз практично всі ведуть їх в електронній формі, але раз на рік їх потрібно роздруковувати.
До 25 січня щороку роздруковуються списки. Якщо облік раніше не вівся — бажано заднім числом зробити роздруківку на 1 січня 2024 або 1 січня 2025 року. Це частково вирішує ситуацію під час перевірки — ТЦК не знатиме, коли їх роздрукували, і можна буде уникнути претензій.
Щороку проводиться звіряння списків з ТЦК.
Протягом 7 днів з моменту видання наказу про прийняття або звільнення працівника подається інформація до ТЦК (додаток 4). Прийнято призовника — повідомляємо, звільнено військовозобов’язаного — повідомляємо. До 5-го числа щомісяця подається інформація про зміну облікових даних (додаток 4) — наприклад, якщо працівник одружився.
Потрібно виконувати розпорядження ТЦК про оповіщення працівників, виконувати вимоги щодо надання інформації, допускати ТЦК до перевірки. Якщо перевірка планова — буде попередження. Якщо позапланова — можуть не повідомляти. Урок про перевірки це пояснить детально.
Результати звіряння та перевірок вносяться до журналу за додатком №9. Також потрібно контролювати військовий облік у підпорядкованих підприємствах. Якщо, наприклад, державний орган має підпорядковані державні або комунальні підприємства — перевіряється, як вони ведуть військовий облік.
Вдалося за 10 хвилин розібрати покроково все, що включає процес ведення військового обліку. Детально — на окремих уроках.
Дякую за цей урок. Зустрінемось на наступних.
5(40)
Короткий огляд нового формату навчання
5(40)
5(37)
Про курс
Тетяна Донець
5(37)
5(51)
Урок 1. Хто повинен вести військовий облік і що буде, якщо цього не робити?
Тетяна Донець
5(51)
5(45)
Урок 2. Усі обов’язки із ведення військового обліку за 10 хвилин
Тетяна Донець
5(45)
5(43)
Урок 3. Призначення відповідальної особи: що каже закон і чого хоче ТЦК?
Тетяна Донець
5(43)
5(35)
Урок 4. Підвищення кваліфікації відповідальної особи: обов’язкові умови та документи
Тетяна Донець
5(35)
5(37)
Урок 5. Повідомлення про призначення / звільнення / увільнення керівника та відповідальної особи (додаток 1)
Тетяна Донець
5(37)
5(36)
Урок 6. Доплата за виконання обов’язків із ведення військового обліку: коли це (не)обов’язково?
Тетяна Донець
5(36)
5(37)
Урок 7. Військово-облікові документи: електронні та паперові, «старі» та «нові»
Тетяна Донець
5(37)
5(36)
Урок 8. Повідомлення про прийняття / звільнення / зміну облікових даних працівників: вимоги та строки (додаток 4)
Тетяна Донець
5(36)
5(33)
Урок 9. Чотири групи списків персонального військового обліку та відомість оперативного обліку: як правильно вести (додатки 5 і 12)?
Тетяна Донець
5(33)
5(35)
Урок 10. Нюанси заповнення списків персонального військового обліку (додаток 5)
Тетяна Донець
5(35)
5(35)
Урок 11. Накази (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік
Тетяна Донець
5(35)
5(33)
Урок 12. Роздрукування, підписання, реєстрація та зберігання списків: формуємо справи без порушень
Тетяна Донець
5(33)
5(32)
Урок 13. Розпорядження ТЦК про виклик працівника та вручення повісток
Тетяна Донець
5(32)
5(31)
Урок 14. Порушення працівниками Правил військового обліку: що має контролювати роботодавець?
Тетяна Донець
5(31)
5(29)
Урок 15. Звіряння списків персонального військового обліку з ТЦК: коли слід ініціювати, а коли можна почекати?
Тетяна Донець
5(29)
5(30)
Урок 16. Перевірки стану військового обліку: як все відбувається насправді?
Тетяна Донець
5(30)
5(31)
Урок 17. Підготовка до звіряння чи перевірки: шпаргалки, секрети та поради
Тетяна Донець
5(31)
5(31)
Урок 18. Відповідальність за неналежне ведення військового обліку: на кого накладають штрафи?
Тетяна Донець
5(31)
5(27)
Урок 19. Оскарження штрафу чи сплата штрафу: поради від адвоката
Тетяна Донець
5(27)
5(27)
Бонус-урок 1. П’ять найчастіших помилок у військовому обліку: швидкий розбір
Тетяна Донець
5(27)
5(25)
Бонус-урок 2. Вручення повісток вдома, на вулиці та на роботі
Тетяна Донець
5(25)
5(27)
Бонус-урок 3. ВЛК, відстрочки, бронювання: поради для працівників та роботодавців
Тетяна Донець
5(27)
0(0)
сторінка після екзамену
0(0)