Відеоблоги

Працівника поновлено на роботі: як звільнити теперішнього

Ви дізнаєтесь:

  1. З якого періоду треба поновити трудові відносини.
  2. За яких умов можна звільнити працівника.
  3. Про виплати та документи, належні звільненому.
Оберіть відео для перегляду

5(6)

Оцініть відео:

Працівника поновлено на роботі: як звільнити теперішнього

00:06:57

Тимур Алієв

5(6)

Оцініть відео:

Колишнього працівника поновлено на роботі, що робити із тим хто займає його місце? Напишіть у коментарях.

Уявіть собі ситуацію що у вас працював працівник А і через певний час він звільнився. Це могло бути або звільнення за ініціативою роботодавця, або звільнення за власним бажанням, а можливо і за угодою сторін. І на вільному місці вже працює працівник Б. Проходить певний час. Працівник А подає на вас в суд і виграє суд, і суд фактично поновлює його на роботі. Що робити в такому випадку? На слайді ми бачимо витяг зі статті 235 КЗпП, за яким рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню. Отже не викликає сумнівів що працівника А треба поновити на роботі, фактично скасувати попередній наказ про звільнення і поновити трудові відносини саме з того періоду, коли вони з ним були ще первісно розпочаті. Ну а що робити в такому разі з працівником Б, який вже працює на місці працівника А, який поновився. З цього приводу в КЗпП є окрема підстава звільнення, про яку йдеться на наступному слайді. Отже, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках… І один з таких випадків це пункт 6 статті 40 КЗпП: поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу. Отже коли працівник А поновлюється на роботі, то працівник Б буде фактично звільнений. І це буде саме звільнення за ініціативою роботодавця.

На наступному слайді ми бачимо витяг із статті 40 КЗпП за яким звільнення з підстав зазначених зокрема і у пункті 6 цієї статті допускається якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу. Отже у будь-якому разі, коли постане питання звільнення працівника Б, ви маєте в першу чергу запропонувати йому всі наявні вакансії що у вас є. Ну а по-друге на строковий трудовий договір можливо у вас будуть місця на яких знаходяться працівниці у відпустках по догляду за дитиною, а можливо і у відпустках по вагітності та пологах. У будь-якому разі треба зробити певну пропозицію працівнику. Ну я рекомендую в таких випадках взагалі сформувати конкретну табличку, де напроти кожної роботи буде зазначено саме ті кваліфікаційні вимоги, які передбачені в посадовій або робочій інструкції. Якщо працівник погоджується на іншу роботу, то відповідно він ставить позначку, що в нього є відповідні кваліфікаційні вимоги. Або ставить навпаки позначку, що в нього таких кваліфікаційних вимог немає і взагалі найкраще при цьому оформити акт про відмову від іншої роботи. І доречі одна з підстав наказу про звільнення даного працівника Б буде не тільки рішення про поновлення працівника А, а і акт про відмову від іншої роботи.

Ну оскільки це звільнення за ініціативою роботодавця, там також є заборони, про які йдеться на наступному слайді. Адже не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці. Отже ті моменти так само слід враховувати. Також слід враховувати ще один момент, про який йдеться на наступному слайді. Забороняється звільнення за пунктом 6 статті 40. І ці заборони передбачено частиною 3 статті 184 і статтею 186-1 КЗпП: вагітних жінок; жінок які мають дітей віком до трьох років (до шести років – ч. 6 ст. 179); одиноких матерів у разі наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю; батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі); опікунів (піклувальників); одного з прийомних батьків; одного з батьків-вихователів. Отже, звільняючи за пунктом 6 статті 40 слід вважати на ось такі перераховані захищені категорії.

До того ж звільнення за пунктом 6 статі 40 передбачає виплату вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку. Адже саме про це йдеться в статті 44 КЗпП.

Ну і звільняючи за пунктом 6 статті 40, як і з будь-яких підстав, не забувайте про те, що у день звільнення працівнику треба вручити копію наказу (розпорядження про звільнення). Ви можете її сформувати або за типовою формою №П-4, яка була свого часу затверджена Держкомстатом наказом №489, або у довільній формі, користуючись правилами №1000/5, але з дотриманням всіх реквізитів типової форми.

***

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1

Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗