Відеоблоги

Як надати навчальну відпустку

Ви дізнаєтесь:

  1. Хто має право на навчальну відпустку.
  2. Чи зберігається зарплата на час навчальної відпустки.
  3. Як оформити навчальну відпустку.
Оберіть відео для перегляду

5(7)

Оцініть відео:

Як надати навчальну відпустку

00:10:34

Людмила Смердова

5(7)

Оцініть відео:

У вас є працівники які поєднують роботу із навчанням у виші, як ви їм надаєте навчальну відпустку? Напишіть у коментарях.

Навчальна відпустка надається працівникам, які поєднують роботу за трудовим договором і навчання у навчальних закладах середньої освіти (тобто школах, гімназіях, ліцеях), закладах професійної або професійно-технічної освіти, а також у закладах вищої освіти. І саме про надання навчальних відпусток працівникам, які поєднують роботу із навчанням у вишах, ми поговоримо сьогодні.

Почнемо з норми. Працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки. Про це вказано у ст. 216 КЗпП і ст. 15 Закону про відпустки. Розберемо цю норму «по кісточках». Навчальна відпустка надається працівникам, які навчаються у вищому навчальному закладі, при цьому у нормі не йдеться про форму власності такого вишу. Тож навчальна відпустка має надаватися незалежно від форми власності вишу (державний він, комунальний або приватний). Головне щоб цей навчальний заклад був відповідним чином зареєстрований та мав ліцензію. Працівник може скористатися навчальною відпусткою у разі, якщо він навчається у виші на вечірній або заочній формі навчання. Це означає, якщо працівник навчається за денною формою навчання, то навчальна відпустка за місцем роботи йому не надається. Якщо подивитися на статтю 216 КЗпП і статтю 15 Закону про відпустки, то там йдеться про виші у прив’язці до рівнів акредитації. Насправді це не відповідність статті 216 КЗпП, статті 15 Закону про відпустки й Закону про виші, оскільки зараз рівні акредитації вже не застосовуються. Натомість під вишами перших та других рівнів акредитації слід розуміти коледжі, а під вишами третіх та четвертих рівнів акредитації – університети, академії, інститути. Ви звернули увагу що у статі 216 КЗпП і статті 15 Закону про відпустки йдеться про успішне навчання працівника у виші. Так ось, для роботодавця підтвердженням того, що працівник-студент успішно навчається (тобто за ним немає академзаборгованості) є довідка-виклик з навчального закладу. Роботодавець немає права вимагати від працівника інші додаткові документи, щоб підтвердили чи спростували його успішність. Ще одна норма, на якій слід зупинитися, це стаття 217 КЗпП. Цитуємо: «На час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.» Виходить що за основним місцем роботи працівника роботодавець зобов’язаний надати навчальну відпустку й оплатити її період. А от навчальну оплачувану відпустку за сумісництвом не надають. За сумісництвом у цей період працівник може скористатися щорічною відпусткою, відпусткою без збереження зарплати.

Тепер про тривалість навчальної відпустки. Ми уже говорили, що стаття 216 КЗпП і стаття 15 Закону про відпустки й досі мають посилання на акредитацію вишу. У той час як у Законі про вищу освіту таким поняттям вже не оперують. Тому на слайді ви бачите тривалість навчальної відпустки з урахуванням актуалізації. Тривалість навчальної відпустки на період настановчих занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів прив’язана до навчального року. Наприклад студенту заочного третього курсу університету для настановчих занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків і іспитів відведено 40 к. дн. І ці 40 к. дн. мають бути розподілені протягом 2021 – 2022 навчального року. А головне, що має знати роботодавець, тривалість навчальної відпустки у межах максимально допустимої для навчального року, зазначається у довідці-виклику з вишу.

Ми підійшли до оформлення навчальної відпустки. Таке оформлення тримається на трьох «китах»: довідці-виклику з вишу, заяві працівника про надання йому навчальної відпустки й наказу роботодавця про надання цієї відпустки. Довідку-виклик з вишу за формою затвердженою МОН подає працівник за основним місцем роботи. Саме у цій довідці й вказується строк і період для надання навчальної відпустки. Працівник за основним місцем роботи пише заяву. У цій заяві працівник зазначає тривалість і конкретний період надання йому навчальної відпустки. Слід зауважити, що навчальна відпустка є пільгою для працівника, а не обов’язком. Тому він може скористатися нею у повному обсязі, лише в частині або не скористатися взагалі. Про це вказано у листі Мінсоцполітики від 26.03.2018 р. №479/0/101-18/284. Це означає, працівник може взагалі не брати навчальну відпустку або взяти її в повній тривалості, вказаної у довідці-виклику, про це він вказує у заяві. Або якщо працівник розуміє що йому потрібно менше днів навчальної відпустки ніж вказано у довідці-виклику, то він може зменшити тривалість навчальної відпустки, але все одно її період має вписуватися у період визначений у довідці-виклику. Наприклад, у довідці-виклику для навчальної відпустки відведено строк у 10 днів, з 21 жовтня 2021 року по 30 жовтня 2021 року. Працівник вважає що йому вистачить 5 днів навчальної відпустки. У заяві він визначає тривалість навчальної відпустки 5 календарних днів і обере будь-який період у межах з 21 жовтня по 30 жовтня. Наприклад з 25 жовтня по 29 жовтня. На підставі довідки-виклику і заяви працівника роботодавець видає наказ про надання навчальної відпустки. Можна скористатися типовою формою №П-3, затвердженої наказом Держкомстату №489, або власно розробленою, якщо вона містить усі обов’язкові показники типової форми.

Як оформити заяву і наказ про надання відпустки дізнайтеся з рубрики «Заповнюємо звіти, форми, документи» на нашому Youtube-каналі.

Що ще треба знати про навчальну відпустку? Її надають незалежно від того збігається чи ні профіль навчання з профілем діяльності підприємства. Підприємство займається виготовленням систем очищення води, а працівник вирішив навчатися у виші, скажімо, на журналіста. Якщо навчальна відпустка збіглася з періодом щорічної відпустки, то щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або подовжена, це пряма вимога статті 11 Закону про відпустки. Навчальна відпустка не належить до щорічних відпусток, тому невикористані дні навчальної відпустки «згорають» і не підлягають грошовій компенсації. Тривалість навчальної відпустки не подовжується на святкові дні, якщо такі припали на її період.

***

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1

Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗