Ви дізнаєтесь:
- Про облік робочого часу у вихідні та святкові дні.
- Як компенсувати роботу у вихідний та святковий день.
- Про оплату праці у вихідний день, який є святковим.
Як ви оплачуєте роботу, яка припадає на святковий та вихідний день одночасно? Пишіть у коментарях.
Останнім часом дуже багато кадровиків задають запитання: як бути та що писати стосовно оплати праці працівникам в наказі, котрих ми залучаємо до роботи, коли для них це і святковий, і вихідний день? Тому давайте все по порядку.
Відповідно до законодавства у нас встановлені вихідні дні при п’ятиденному робочому тижні – субота та неділя, при шестиденному робочому тижні – неділя. Також у статті 67 КЗпП зазначено, що загальним вихідним днем є неділя. Отже, коли ми будемо залучати працівників до роботи в ці дні, то і оплата праці має бути збільшеною.
Щодо оплати праці у вихідні дні, то зазначено що коли працівник залучається до роботи у вихідний день, ми маємо оплатити йому цей день у подвійному розмірі, відповідно до тих годин, які пропрацював працівник в цей день.
Якщо ж працівник залучається до роботи у святковий день, то звісно що йому потрібно оплатити, якщо це святковий день, теж у подвійному розмірі.
Але виникає питання, а якщо це для працівника і його святковий день, і його вихідний день. Виходить що нібито відповідно до законодавства ми повинні оплатити цей день вчетверо. Але давайте подивимося наскільки це відповідає вимогам законодавства. Чи законодавство це підтверджує, чи спростовує. Отже, сказано ще так, що у випадку, коли святковий день збігається із вихідним днем, то вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого дня. Отже в цей день ми також не працюємо і коли залучаємо працівника до роботи, то теж маємо оплатити в подвійному розмірі.
Крім того у нас є на деяких підприємствах практика, що ми переносимо робочі дні відповідно до постанови Кабміну. І таким чином, знову ж таки при перенесенні таких днів, треба враховувати які дні будуть робочі, а які вихідні.
Також, відповідно до законодавства, а точніше відповідно до статті 73 КЗпП, у нас встановлені святкові дні. Ви можете подивитися на слайд та побачити перелік цих святкових днів. Звісно що коли ми злучаємо в святкові дні працівника, ми повинні видати наказ і прописати оплату праці за цей день.
Тепер будемо розбиратися яким же чином ми будемо оплачувати працівнику роботу. І так, робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, або наданням іншого для відпочинку, або у грошовій формі у подвійному розмірі. І так, і так буде правильно, але в наказі треба це все прописати. Крім того, відповідно до статті 107 КЗпП, ми маємо чітко здійснювати оплату, яка там зазначена. Про що йдеться в статті 107 КЗпП? Зверніть увагу на слайд. Власне тут ви побачите як оплачується робота працівникам, які залучаються у святкові та вихідні дні. Відрядникам за подвійними відрядними розцінками. Працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками у розмірі подвійної годинної або денної ставки. І працівникам, які одержують місячний оклад у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилась у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилась понад місячну норму.
Отже, якщо ми працівника залучаємо до роботи у вихідний день і він же є і святковим днем, то звісно що він буде працювати понад встановлену норму робочого часу. А отже плата праці буде проводитися у подвійному розмірі годинної або денної ставки зверх окладу, адже працівник все одно пропрацює п’ять годин (ну наприклад він у святковий працював 5 годин), він все одно відпрацює 5 годин зверх норми, не дивлячись на те що це дня нього і святковий, і вихідний день. І якщо ж працівники працюють в межах норми, це найчастіше буває тоді, коли є змінні графіки роботи, то в такому випадку працівники будуть отримувати в одинарному розмірі понад оклад, який вони отримують згідно зі штатним розписом.
Отже, ми бачимо, що цей день може бути замінений іншим вихідним днем. Або, сказано, в подвійному розмірі, або може бути наданий інший день.
Підсумуємо. Отже, якщо робота провадилася у вихідний день, який є і святковим днем, то оплата праці проводиться у розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо така робота була проведена понад місячну норму робочого часу.
***
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗