Ви дізнаєтесь:
- Чи обов'язково встановлювати випробування.
- Кому не можна встановлювати випробування.
- Про дії роботодавця після закінчення строку випробування.
Чи зобов’язує законодавство роботодавця встановлювати випробування? Пишіть у коментарях.
Багато хто запитує чи є обов’язок встановлювати випробування при прийнятті працівника на роботу. Проводячи кадровий аудит бачу як бідкаються кадровики «ой, а ми не записали випробування в наказі, чи є це помилкою і як буде на це реагувати Держпраці». Все по порядку.
Коли ми подивимося на ст. 26 КЗпП, то ми побачимо, що там зазначено, що при укладенні трудового договору може бути встановлене, обумовлене угодою сторін, випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. А також ця умова має бути застережена в наказі, в обов’язковому порядку. Ось чомусь цю другу частину, що умова про випробування повинна бути застережена в наказі ми пам’ятаємо і звертаємо на це увагу. Але якщо ми подивимося вище, то зрозуміємо, що зазначено, що саме випробування може бути обумовлене угодою сторін. Отже, якщо в законодавстві йде мова про те, що може бути, то в такому випадку це вже на розсуд двох сторін. Або вони обумовлюють випробування, або вони його не обумовлюють. Відтак якщо обумовили, зазначаємо в наказі. Якщо не обумовили, то і в наказі ми це не зазначаємо. Але є перелік категорій працівників, яким випробування не встановлюється. Зверніть будь-ласка увагу на слайд. І ось тут, я не буду їх зачитувати, а ви зможете їх для себе прочитати. Найперше зауважу, що навіть тоді, коли ми зазначили з якихось причин, ну можливо недочитавши до кінця ст. 26, ми обумовили випробування таким працівникам, все одно ми не зможемо їх звільнити у зв’язку з тим, що вони не пройшли випробування. Більшість з вам можливо скаже, що «ой, яка ж це несправедливість, адже як же потім я звільню працівника». Не турбуйтеся, відповідно до законодавства ви це можете зробити на підставі п. 2 ст. 40, коли ми звільняємо працівника у зв’язку з невідповідністю займаній посаді або виконуваній роботі. Але і в першому і в другому випадку, коли ми працівника будемо звільняти у зв’язку з тим, що він не пройшов випробування, нам необхідно зібрати перелік документів, які б підтвердили те, що працівник не відповідає займаній посаді або виконуваній роботі. Інакше, коли працівник буде подавати позов до суду, суд буде на його боці, якщо у власника буде недостатньо аргументів, які б підтверджували те, що працівник не відповідає займаній посаді. Тому, швидше за все, ми з вами маємо розуміти кому встановлюється випробування, а кому не встановлюється і що роботи, якщо ми забули його встановити або не встановили чітко розуміючи, що не обговорювали це.
Також хочу дещо зупинитися на стоку випробування. Адже для працівників він не може перевищувати 3 місяці, якщо інше не встановлено законодавством, а також, в окремих випадках, не може перевищувати 6 місяців, якщо ми погодили це все із профспілковою організацією. Для робітників, або для робітничих професій, строк випробування не може перевищувати одного місяця. Тому коли ми зазначаємо це в наказі, слід пам’ятати.
Тепер щодо строку випробування самого. Якщо працівник в цей час перебуває, чи на лікарняному, чи у відпустці без збереження заробітної плати, тобто він фактично не працював, то до строку випробування такий період не зараховується. Тобто, іншими словами ми скажемо, що строк випробування продовжується на ту кількість днів, коли працівник фактично не працював. Коли ж строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що він витримав випробування. І вже наступне розірвання трудового договору буде на загальних підставах проводитися. Якщо ж працівник скажімо не витримав випробування, то ми маємо повідомити його не пізніше ніж за 3 дні в ось цей період випробування. І таким чином ми маємо його звільнити за п. 11 ст. 40 КЗпП. Після випробування, якщо працівник пройшов випробування, не ватро видавати якісь накази. Він вже є нашим постійним працівником, який витримав випробування. Звісно що після строку випробування або в останній день, якщо ми за три дні не встигли повідомити працівника, ми не можемо його звільнити на підставі п. 11 ст. 40.
Тепер зробимо коротенький висновок. По-перше, законодавство не зобов’язує власника встановлювати випробування, але якщо сторони домовились про це, зазначаємо в наказі. Також слід пам’ятати про строки випробування та категорії працівників, яким не встановлюється випробування.
***
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗