Відеоблоги

Якщо працівник помер: дії роботодавця

Ви дізнаєтесь:

  1. Про підстави і дату припинення трудового договору.
  2. Як здійснити остаточний розрахунок та кому віддати трудову книжку.
  3. Що робити, якщо помер ФОП-роботодавець.
Оберіть відео для перегляду

5(8)

Оцініть відео:

Якщо працівник помер: дії роботодавця

00:09:08

Тетяна Гуль

5(8)

Оцініть відео:

Працівник помер, що робити роботодавцю? Напишіть у коментарях.

Ви дізнались дуже сумну новину, працівник вашого підприємства помер. Як в цьому разі припинити із ним трудовий договір? Як оформити наказ? Що робити з нарахованими виплатами? Питань багато. Тож давайте із ними розбиратися.           

Перше питання: як припинити трудовий договір з померлим працівником? Чи можна його звільнити? Ні, про звільнення тут мова не йде, адже звільнення працівника може бути з підстав передбачених законодавством, зокрема Кодексом законів про працю. Такі підстави перелічені у статті 36. Це і звільнення за власним бажанням, і за угодою сторін, і за ініціативою роботодавця. Але смерть працівника серед них не зазначена. Як діяти в такому разі? Якщо ваш працівник помер, то ми його не звільняємо, а припиняємо дію його трудового договору. Для цього слід видати відповідний наказ про припинення трудового договору. Підставою для видання наказу буде копія свідоцтва про смерть, форма якого затверджена постановою КМУ від 10.10.2010 р. №1025. Інколи вважають, що підставою для наказу про припинення трудового договору може бути лікарське свідоцтво про смерть за формою №106/о, але це не так. Плутанина, скоріш за все, з’явилась через дуже схожі назви, але лікарське свідоцтво видається медичними установами для реєстрації смерті, а вже в органах реєстрації актів цільного стану, саме на підставі цього лікарського свідоцтва, видають свідоцтво про смерть. Зверніть увагу, до отримання копії свідоцтва про смерть, ви не маєте права припинити дію трудового договору. Навіть якщо ви вже знаєте що ваш працівник помер. Тільки після отримання підтвердних документів ви можете оформлювати наказ про припинення трудового договору. Третій момент, на який треба звернути увагу, дата припинення трудового договору. Такою датою буде дата смерті працівника, зазначена у свідоцтві про смерть, незалежно від дати видання наказу і від того чи працював в цей день померлий працівник (був у відпустці, хворів тощо). Наприклад, якщо працівник помер 30 жовтня, а копію свідоцтва надали роботодавцю 3 листопада і в цей же день був оформлений наказ, датою припинення трудового договору буде саме 30 жовтня. Ну а формулювання наказу буде таким: «припинити трудовий договір з працівником (таким-то) 30 жовтня 2021 року у зв’язку з його смертю». Підстава – копія свідоцтва про смерть.

Ще одне питання, яке сьогодні хвилює багатьох кадровиків, чи видавати копію наказу про припинення трудового договору родичам померлого працівника. Адже з 10 червня 2021 року, стаття 47 КЗпП зобов’язує роботодавця в день звільнення видати працівнику копію наказу-розпорядження про звільнення незалежно від підстави звільнення. Чи видавати копію наказу в разі смерті працівника? Прямої вказівки на це в статті 47 немає. Ми вважаємо, що копію такого наказу про припинення трудового договору слід видати родичам померлого працівника.

Що робити з трудовою крижкою померлого працівника? Тим більше після 10 червня 2021 року, коли в трудове законодавство були внесені суттєві зміни щодо обліку трудової діяльності. Тут все залежить від того, коли працівника було прийнято на роботу. Так, якщо працівника було прийнято на роботу до 10 червня 2021 року і трудова книжка зберігається у роботодавця, то запис про припинення трудового договору вносимо до трудової книжки, засвідчуємо його в установленому порядку та видаємо трудову книжку близьким родичам померлого працівника під розписку, або відправляємо поштою на їх вимогу. Якщо ж працівника було прийнято на роботу після 10 червня, то у роботодавця вже немає обов’язку зберігати у себе трудову книжку, її зберігає в себе сам працівник. Згідно зі ст. 47 та ст. 48 КЗпП, запис про звільнення вноситься до трудової книжки, яка зберігається у працівника, на його вимогу. В ситуації смерті працівника звісно що такої вимоги не буде. Отже, в цьому випадку роботодавець в трудову книжку записи не вносить.

З родичами померлого працівника також треба провести остаточний розрахунок. Виплатити, належну померлому працівнику, заробітну плату, компенсацію за всі дні невикористаних щорічних відпусток та відпусток працівникам що мають дітей, лікарняні, якщо такий працівник хворів. Зверніть увагу, відрахування із заробітної плати за невідпрацьовані дні відпустки, у разі смерті працівника, не провадиться. Про це прямо зазначено у ч. 3 ст. 22 Закону про відпустки. Нагадую, що у звичайні ситуації коли працівник звільняється, а щорічну відпустку йому було надано наперед, то роботодавець, на виконання статті 22 Закону про відпустки, проводить утримання за певну кількість днів відпустки, наданої в рахунок невідпрацьованої частини року. У разі припинення трудового договору у зв’язку зі смертю, таке відрахування не проводимо. Належні померлому працівнику суми треба виплатити членам сім’ї (дружині, чоловіку, батькам, дорослим дітям). Вони своєю чергою повинні надати паспорт та документи, що підтверджують родинний зв’язок із померлим (наприклад свідоцтво про шлюб). Крім перелічених вище виплат родичі померлого працівника можуть звернутись до роботодавця і з заявою про виплату допомоги на поховання. Вона може бути виплачена коштом роботодавця та коштом Фонду соціального страхування. Так, допомогу на поховання працівника що помер, крім пенсіонерів, коштом Фонду соціального страхування призначають за його останнім основним місцем роботи, де працівник працював на підставі укладеного трудового договору. На сьогодні її розмір становить 4100 грн.

Ну і на останок про працівників ФОПа, який помер. На жаль, механізм припинення трудового договору у разі смерті роботодавця — фізособи чинним законодавством не визначений. Наразі припинити дію трудового договору, який був укладений після 1 січня 2015 р., можливо лише у судовому порядку.

Підсумки. У разі смерті працівника його не звільняють, а припиняють трудовий договір. Датою припинення трудового договору буде дата смерті працівника. Всі належні померлому працівнику суми виплачуйте членам його сім’ї.

***

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1

Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗