Працівник може бути звільнений тільки з підстав, передбачених законодавством. Однак, Кодекс законів про працю України не містить такої підстави припинення трудового договору, як смерть працівника. Тому, в такому випадку працівника не звільняють, а припиняють дію трудового договору.
Для цього слід видати відповідний наказ про припинення трудового договору. Типова форма наказу про припинення трудового договору (форма П-4), затверджена наказом Держстату № 489, містить такі реквізити як «звільнити», «причина та підстава звільнення». Тому рекомендуємо або адаптувати типову форму П-4, або видати наказ у довільній формі з урахуванням вимог Правил 1000/5 та ДСТУ 4163:2020. Розглянемо як заповнити про припинення трудового договору наказ у разі смерті працівника у довільній формі.
Наказ про припинення трудового договору повинен містити назву підприємства, код ЄДРПОУ, дату наказу, місце його складання та номер. Заголовок до тексту наказу слід починати з прийменника «Про» і він повинен відтворювати суть наказу - «Про припинення трудового договору». Далі, в тексті наказу слід зазначити прізвище, ім'я та по батькові працівника який помер. При чому прізвище зазначаємо великими літерами.
Обов'язково зазначаємо причину припинення трудового договору. В даному випадку – смерть працівника. Та зазначаємо дату припинення трудового договору.
Зверніть увагу! Датою припинення трудового договору буде дата смерті працівника, зазначена у свідоцтві про смерть. При чому незалежно від дати видання наказу і від того, чи працював у цей день померлий працівник. Так, в нашому прикладі, працівник помер 10 листопада, але наказ виданий 18 листопада. Попри це, датою припинення трудового договору буде 10 листопада – дата смерті працівника.
У разі смерті працівника роботодавець повинен не тільки оформити припинення з ним трудових відносин, а саме видати відповідний наказ, а й усі належні померлому працівникові грошові суми виплатити членам його сім’ї або спадкоємцям. До таких сум належить як заробітна плата за відпрацьований час, лікарняні, так і грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.
Отже, якщо у померлого працівника залишись невикористані дні таких відпусток, про це треба зазначити в наказі про припинення трудового договору для проведення остаточного розрахунку із таким працівником.
Зверніть увагу! Відрахування із заробітної плати за невідпрацьовані дні відпустки у разі смерті працівника не провадиться. Про це прямо зазначено у частині третій ст. 22 Закону про відпустки.
Далі слід заповнити такий реквізит, як підстава. В даному випадку підставою для видання наказу про припинення трудового договору буде копія свідоцтва про смерть, форма якого затверджена постановою КМУ від 10.10.2010 р. № 1025. Зверніть увагу! Припинення трудових відносин з померлим відбувається лише на підставі свідоцтва про смерть або рішення суду про оголошення особи померлою, і Лише свідоцтво про смерть або вищезазначене рішення суду є підставою для оформлення наказу про припинення трудового договору.
Наказ про припинення трудового договору у зв'язку зі смертю працівника підписує директор підприємства.
Що стосується такого реквізиту як ознайомлення з наказом, то вважаємо, що проставити свій підпис тут зможе член сім'ї померлого працівника, який надав копію свідоцтва про його смерть та якому будуть виплачуватись виплати, належні померлому працівнику.
Крім того, нагадаємо, що з 10 червня 2021 року стаття 47 КЗпП зобов'язує роботодавця в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення незалежно від підстави звільнення. І хоча прямої вказівки, щодо видачі копії наказу в разі смерті працівника стаття 47 КЗпП не містить, вважаємо, що копію наказу про припинення трудового договору слід видати родичам померлого працівника. Отримання копії такого наказу вони засвідчують своїм підписом.
***
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗