Ви дізнаєтесь:
- Про нові норми тривалості роботи та відпочинку.
- Про нові обов'язки водіїв.
- Про підстави для збільшення тривалості зміни.
А скільки на вашому підприємстві триває робоча зміна у водія? Напишіть у коментарях.
Сьогодні ми будемо говорити про робочий час водіїв. Всі давно чули уже що щось має змінитися, а коли ці зміни мають відбутися та що саме ми зараз з вами розглянемо.
В нас внесено зміни до положення про робочий час і відпочинок водіїв ще наказом 07.06.2010 р. №340, а редакція нова буде діяти з 10.12.2021 р., вона датована 24 червня. Тож 10 грудня не за горами і зараз розглянемо які зміни нас очікують.
Перш за все змінилися визначення: змінна перерва, робоча зміна. Змінна перерва вказали що це час, який водій використовує для відпочинку, а робоча зміна, він має бути робоча зміна згідно з графіком і вона має бути як може безперервною бути, а може перериватися. Тобто може бути досить тривала перерва. Поняття тахограф уточнили, тому що тахограф тепер буде вести і облік роботи водіїв, а раніше ми обліковували теж робочий час водіїв, але у нього не було такої функції. Нові визначення у нас з’явились стосовно щоденного відпочинку і щотижневого відпочинку. Чітко вказали в цих нормах що в цей час водій може розпоряджатися своїм часом протягом дня чи протягом тижня. Робочий час водія доповнили новою цікавою нормою. Ви будете здивовані, але тепер у нас робочий час водія буде коли водій не зобов’язаний перебувати на робочому місці, але має залишатись на зв’язку і як тільки його викличуть він має приїхати на роботу і це буде включатися в робочий час водія. Тобто він віддалено буде очікувати коли його викличуть. Ось це новина, яка буде у нас діяти з 10 грудня. Також для водіїв передбачили, що вони мають зберігати записи про режим праці/відпочинку, а це данні тахографа передусім, протягом 28 днів з дня закінчення зміни. Якщо тахографа немає, то у водія має бути індивідуальна контрольна книжка, в яку він заносить дані про відпочинок і роботу, або має бути копія графіка змінності водіїв. Тобто водій без цих документів, або без тахографа, не може бути за кермом автомобіля. Хто перевірить ви скажете. У нас є Держтрансінспекція, яка може перевірити ці питання і навіть за це оштрафувати.
Які ще у нас є зміни? У нас зміни сталися стосовно того скільки водії мають працювати протягом дня. Загальна норма говорить про те, що інколи, в деяких випадках, ми можемо збільшити тривалість робочого дня чи зміни водія до 12 годин, але за умови що керувати він буде не більше 10 годин і таке збільшення можливе тільки двічі на тиждень. Якщо ми двічі на тиждень збільшили тривалість зміни водія, тоді в решту днів тижня він має працювати по 9 годин. Ось така зміна прописана у нас тепер в пункті 3.1 Положення №340.
Якщо ми будемо говорити про те скільки має взагалі тривати зміна, яка максимальна тривалість, то ми добре пам’ятаємо, що раніше вона була не більше 9 годин, а зараз вона може бути не більше 10 годин, але це може бути не більше двох раз на тиждень. І знову таки, якщо два рази на тиждень по 10 годин була зміна, тоді в інші дні максимум 9 годин. І звісно цікавить нас питання, воно завжди нас цікавило, а скільки має бути щотижневий відпочинок? А от щотижневий відпочинок як була у нас цифра 45 годин так вона і залишилась. Тобто 45 годин на тиждень ми маємо дати обов’язковий відпочинок водію. А якщо це у нас підсумований облік робочого часу, у нас має бути обов’язково хоч один вихідний день протягом тижня. Ось такі вимоги оновленого порядку №340.
Якщо ми будемо говорити про зміни тривалості відпочинку, то після керування автомобілем 4 години 30 хвилин водій повинен зробити перерву для відпочинку (харчування) не менше ніж 45 хвилин. Якщо це 45 хвилин, ви пам’ятаєте, раніше як ми їх розподіляли? Ми розподіляли їх, могли по 15 хвилин відпочинок, а зараз має бути 15 хвилин перший раз, а решта 30 хвилин має бути наступний відпочинок.
Що стосується відпочинку, у нас це не єдина зміна. Тривалість відпочинку міжзмінного протягом будь-якого 24-годинного періоду, рахуючи від початку робочої зміни, має бути не менше 11 послідовних годин. А раніше було 10. Тобто у нас і зміни дозволено на годинку збільшувати і відпочинок. При цьому, якщо водії працюють протягом робочої зміни, треба забезпечити щоб щоденний відпочинок був не менше 9 годин (раніше було не менше 8 годин).
Що стосується підсумованого обліку робочого часу, то нормальна тривалість робочого дня (зміни) не може перевищувати 10 годин, але встановили додаткові вимоги, на тиждень не може бути більше 56 годин керування, це вже фактична робота, а за два тижні більше 90 годин. Ось такі новації маємо. І також, якщо ми будемо говорити про відпочинок, в окремі періоди дозволяється відпочинок зменшити до 9 годин протягом будь-яких 24 годин, але це може бути не частіше ніж тричі на тиждень.
Інші зміни, на які я хочу звернути вашу увагу, вони стосуються того, що змінний період може бути збільшено понад норми, але це може бути в тому випадку, коли щось сталося (зупинився рух, несприятливі погодні умови, перешкоди руху, відсутність місць на стоянці) і водій вимушений їхати довше. Але тоді водій має вказати ці причини чітко на роздруківці тахографа і ви зазначити причину виникнення і такі обставини. Причому це має він зробити не пізніше до моменту прибуття до місця стоянки.
Підсумки. 10 грудня змінюється положення про робочий час та час відпочинку водіїв. Зокрема до робочого часу водія включається час коли водій не зобов’язаний перебувати на робочому місці, але має в будь-який момент приступити до роботи. Також встановлено граничну тривалість роботи при підсумованому обліку робочого часу: протягом тижня – 56 годин та 90 годин протягом двох тижнів.
***
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗