Ви дізнаєтесь:
- Хто має право на соцвідпустку на дітей.
- Які особливості надання соцвідпустки одинокій матері (батьку).
- Якими документами підтвердити право на соцвідпустку.
Якщо ми будемо говорити про відпустки соціальні, вони нас зараз дуже хвилюють, тому що у нас відбулися зміни з 9 травня в ст. 19 Закону про відпустки, і зараз у нас право на відпустку, соціальну, має один із двох батьків. І власне це питання викликає у нас дуже багато непорозумінь. Чому? Ну тому що норму то прописали, а як її реалізувати вирішуйте самі. От якщо ми подивимось статтю 19, вона говорить про те, що відпустка надається працівникам які мають дітей, а саме одному з батьків, які мають двох або більше дітей. Ця відпустка надається за календарний рік. Раніше, до 9 травня, вона надавалася працюючим жінками, було прописано. Зараз, бачите, немає. І тому виникає низка питань, на які відповіді знайти не так просто.
Чим я раджу в цьому випадку керуватися? Зверніть увагу, що останнім часом Мінекономіки видало кілька роз’яснень. І Мінекономіки з цього приводу говорить, що питання стосовно того які документи мають підтвердити право працівника на відпустку, підтвердити що інший з батьків цю відпустку не брав, вирішує роботодавець. Тобто керівник підприємства має прийняти рішення які мені документи надати.
І власне, у цьому випадку, у нас виникає питання, а як підтвердити що інший з батьків не скористався. Ну у нас є свідоцтво про народження дитини, у нас є заява працівника. Ну перше що я раджу робити, коли працівник надає вам заяву, надати відпустку на дітей, по-перше, нехай він у заяві прямо відзначає відпустку на дітей, що його там жінка чи чоловік таку відпустку не брав і не планує брати.
Далі. Як можна підтвердити? Ну можна попросити довідку з підприємства де ця людина працює.
Якщо, наприклад, у нас ситуація що батька чи мати не працює, що можна зробити? Можна затребувати копію трудової книжки щоб прикласти її до заяви, начебто підтвердний документ. А можна ще попросити щоб, наприклад, чоловік бере відпуску, жінка не працює, щоб жінка взяла витяг з реєстру застрахованих осіб. Є таке поняття витяг з реєстру застрахованих осіб. Він досить такий великий, його взяти може тільки застрахована особа, але там вказані місця, вказано де працівник працював, коли його прийнято на роботу і коли він звільнений. Можна так зробити.
І в даному випадку виходить, що ті документи, які ви будете затребувати, обов’язково треба прописати десь, які ви документи будете требувати. І тут на перший план виходить знову той порядок, або положення про порядок надання відпусток. Тому що саме там можна прописати які ви документи буде затребувати.
Якщо це у нас одинока мати чи батько, частіше одинокі матері у нас бувають. Ми згадуємо про те, що наші одинокі матері це таке поняття досить широке, у нас туди потрапляють і розлучені жінки, якщо батьки не приймають участі у вихованні дітей. Аліменти тут не мають значення.
Тому, коли ми робимо аудит відпусток, що ми перевіряємо? Чи прописали ми які документи підтверджують право того, що інший з батьків цю відпустку не використав. Які це документи? Ми маємо самі встановити перелік. По-друге, який документ нам має надавати, наприклад, розлучена жінка, яка хоче взяти відпустку на дітей. Вона має надати документ, що підтверджує що батько не приймає участь у вихованні дитини. Який це має бути документ? Якщо ми пошукаємо старі роз’яснення Мінсоцполітики, то ми там знайдемо, що це може бути такий документ навіть, як довідка зі школи, довідка з дитсадочку, це навіть може бути якийсь акт там з ЖЕКу, акт управляючої компанії, яка підтверджує, що це дійсно так. І може навіть бути якийсь акт, який склала комісія підприємства. Але це ми маємо прописати.
***
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗