Відеоблоги

Що оновити у правилах внутрішнього трудового розпорядку з 01.01.2022

Ви дізнаєтесь:

  1. Які зміни внести у ПВТР щодо правил прийняття та звільнення працівників.
  2. Як зафіксувати у ПВТР впровадження е-лікарняних і е-трудових книжок.
  3. Про гнучкий робочий час, надомну та дистанційну роботу у ПВТР.
Оберіть відео для перегляду

5(10)

Оцініть відео:

Що оновити у правилах внутрішнього трудового розпорядку з 01.01.2022

00:08:04

Людмила Смердова

5(10)

Оцініть відео:

Тому тут акцентуємо увагу на тих моментах, які дійсно мають бути переглянуті, у зв’язку із змінами у трудовому законодавстві протягом 2021 року. У пункті, який присвячений пакету документів, який має надати особа для працевлаштування, тепер має бути прописано, що вона подає трудову книжку, подає у разі наявності, а не безумовний обов’язок надати трудову книжку, як це було раніше. І тут прописуєте: трудову книжку за наявності або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб. Дійсно, це відомості справжня загадка на сьогодні, але саме такий аналог трудової книжки нам зараз диктує частина 2 статті 24 Кодексу законів про працю. А тому це має бути і вписано у ваших правилах внутрішнього трудового розпорядку. Також у правилах внутрішнього трудового розпорядку обов’язково слід писати фразу про те, що особа, яка працевлаштовується, має вказати у заяві про прийняття на роботу, за яким місцем на роботу вона приймається, основним або сумісництвом. І це вже вимога Закону про ЄСВ. І тут ми зачіпаємо питання із трудовою книжкою. У 2021 році у нас запроваджена так звана електронна трудова книжка і паперова трудова книжка вже не відіграє тої ролі, яка їй надавалася раніше. Відповідно і норми Кодексу законів про працю відобразили такий перехід. Тож тепер роботодавець, який приймає працівника після 10 червня 2021 року не зберігає у себе трудову книжку новоприйнятого працівника. Відповідно у роботодавця немає безумовного обов’язку робити запис у трудовій книжці, як це було раніше. Проте, якщо працівник звертається із проханням здійснити запис у його трудовій книжці про прийняття, переведення, або інший запис, то роботодавець має задовольнити таке прохання працівника. Тож ось це право працівника і обов’язок роботодавця має бути відображено у правилах внутрішнього трудового розпорядку. Як має міститися і фраза про те, що якщо людина вперше в житті укладає трудовий договір, то вона має право звернутися до роботодавця із вимогою завести паперову трудову книжку, і знову ж таки роботодавець має це зробити.

Торкнулися зміни і документального оформлення звільнення працівника. Норму частини 1 статті 47 КЗпП, яку широко оговорювали протягом усього 2021 року, ви зараз бачите на слайді. Як її прописати у правилах внутрішнього трудового розпорядку? Можна сказати так. У день звільнення роботодавець видає працівнику копію наказу про звільнення і здійснює повний розрахунок із ним. У день звільнення роботодавець зобов’язаний видати працівнику трудову книжку із записом про звільнення, у разі її зберігання у роботодавця, або роботодавець, на вимогу працівника, зобов’язаний внести належний запис про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника. Тут же відкоригуйте фразу про пересилання трудової книжки поштою у разі відсутності працівника на роботі у день звільнення. Тепер така фраза має бути доповнена словами: «Якщо трудова книжка працівника зберігається у роботодавця».

Також у 2021 році у нас внесено зміни стосовно організації гнучкого режиму робочого часу. Відокремленні поняття надомна робота і дистанційна робота. Розроблені типові форми трудових договорів про надомну та дистанційну роботу. Умови запровадження цих форм, організація права в екстреному випадку, наприклад на час поширення пандемії. Тож перегляньте умови організації гнучкого режиму робочого часу, надомної роботи і дистанційної роботи, відображені у ваших правилах внутрішнього трудового розпорядку. Ну і за необхідності відкоригуйте їх.

У 2021 році дано старт електронним лікарняним. Тобто тепер працівник не приносить роботодавцю фізичний бланк листка непрацездатності. Натомість роботодавець відслідковує відкриті лікарняні у своєму особистому кабінеті страхувальника на порталі Пенсійного фонду. Однак зараз, в окремих випадках, паперові листки непрацездатності все ще видають. Тому у правилах внутрішнього трудового розпорядку я поки що рекомендую залишити таку фразу про обов’язок працівника надати паперовий листок непрацездатності роботодавцю у перший робочий день після закінчення тимчасової непрацездатності. Але, разом із тим, додати до обов’язків працівника фразу: повідомляти роботодавця про відкриття листка непрацездатності в електронному реєстрі листів непрацездатності. У такому разі роботодавець буде знати, що, по-перше, його працівник хворіє, по-друге, очікувати на електронний лікарняний. Доволі розповсюджена практика прописувати загальні риси надання відпусток у правила внутрішнього трудового розпорядку, а за конкретикою – відсилати до колективного договору чи положення про надання відпустки.

Протягом 2021 року відбулися значні зміни у порядку надання соціальних відпусток. Перш за все я пропоную у правилах внутрішнього трудового розпорядку вписати обов’язок працівника повідомляти роботодавця про намір достроково перервати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного або шестирічного віку, не пізніше ніж за 10 календарних днів до бажаної дати виходу на роботу.

Також якщо у ваших правилах внутрішнього трудового розпорядку йдеться про соціальну відпустку на дітей за ст. 19 Закону про відпустки, то приведіть її формулювання до чинної норми, адже з 9 травня  2021 року така відпустка надається одному із батьків, а не жінці яка працює, як це було раніше.

Також за бажанням впишіть нову відпустку при народженні дитини, яка надається працівникам – татусям за ст. 19-1 Закону про відпустки.