Відеоблоги

Працівник з інвалідністю: коли включаємо до квоти 4%?

Ви дізнаєтесь:

  1. Кого з працівників зараховують до нормативу.
  2. Якими документами підтвердити статус особи з інвалідністю.
  3. Коли виникає право зарахувати працівника до нормативу.
Оберіть відео для перегляду

5(11)

Оцініть відео:

Працівник з інвалідністю: коли включаємо до квоти 4%?

00:08:21

Тетяна Гуль

5(11)

Оцініть відео:

Особа з інвалідністю працює за сумісництвом, чи включаєте ви такого працівника до квоти 4%? Напишіть у коментарях.

Частиною 1 ст. 19 Закону №875 роботодавцям встановлений норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Він становить 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця. При цьому, в ч. 5 цієї ж статті зазначено, що включити до квоти можна лише працівника з інвалідністю, який працевлаштований на підприємстві за основним місцем роботи. Отже, до квоти включаємо лише основних працівників, сумісників не включаємо. Причому, якщо у вас працівник з інвалідністю працює як за основним місцем роботи і ще як внутрішній сумісник, то його, при розрахунку середньооблікової чисельності, рахуємо як одну особу.

А якщо працівник з інвалідністю працює на умовах неповного робочого часу? У виконанні нормативу він зараховується як ціла одиниця, незалежно від зайнятості, працює повний чи не повний робочий час. Звісно за умови, що дане місце роботи для нього є основним. На це неодноразово звертав увагу Фонд. До того ж це відповідає і вимогам Інструкції №286, адже до облікової кількості працівників із неповним робочим часом враховується кожен календарний день як цілі одиниці.

Також до нормативу зараховуються особи з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, а ще фізична особа – підприємець, який є особою з інвалідністю, має право врахувати себе в рахунок виконання свого нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Це узгоджується із Порядком №591. Якщо фізичній особі, яка використовує працю найманих працівників відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, вона збільшує показник рядка 02 Звіту за формою №10-ПОІ на одиницю. Тобто, якщо підприємцю встановлено інвалідність, при цьому він є роботодавцем, то у виконання нормативу, він може включити себе, а не тільки найманого працівника.

Отже, кого з працівників включаємо до квоти з’ясували.

А якими документами слід підтвердити цей статус? У загальному випадку встановлену групу інвалідності підтверджують копією довідки до акту огляду МСЕК за формою №157-1/о. Саме ця довідка буде підставою для надання відповідних пільг і гарантій у майбутньому. Наприклад, для надання щорічної основної відпустки більшої тривалості або для застосування пільгової ставки ЄСВ. У довідці зазначається група інвалідності, її причина, термін до якого встановлено цю групу, та висновок про умови і характер праці людини з інвалідністю. Також підтверджує інвалідність копія пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії.

А як же ІПР, тобто індивідуальна програма реабілітації, яка передбачена законом про реабілітацію осіб з інвалідністю, спитаєте ви. Чи потрібна вона саме для включення працівника з інвалідністю до квоти 4%? Документом, що засвідчує групу інвалідності та ступінь втрати працездатності є довідка медико-соціальної експертної комісії, а обов’язкова наявність індивідуальної програми реабілітації для включення особи до квоти 4% Законом №875 не передбачено. Проте, і ст. 18 Закону №875, і ст. 23 Закону про реабілітацію осіб з інвалідністю, і ст. 12 Закону про охорону праці, вимагає від роботодавця створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальний програм реабілітації.

Запитань по цій темі більше ніж відповідей. Але я знаю де вам точно допоможуть. На кадровій відео платформі №1 відповідають на всі запитання топ експерти з багаторічним досвідом роботи. Запитань можна ставити безлімітну кількість, а відповідь отримаєте менше ніж за добу. Це просто мрія кожного, сервіс «особистий консультант» доступний всім при передплаті на кадрову відео платформу №1. Посилання тут.

Наступне питання. Чи має значення для врахування працівника у норматив група інвалідності? Ні, немає. Незалежно від того, яка встановлена працівнику група інвалідності, перша, друга чи третя, його враховуємо до нормативу.

Дуже часто роботодавці приймають осіб з інвалідністю для того, щоб виконати квоту 4%. Але бувають випадки, коли групу інвалідності встановлюють працівнику вже підчас дії трудового договору. Так з якого моменту такого працівника можна зарахувати до нормативу? З дати коли фактично встановлена інвалідність чи з дати коли працівник наддасть документи роботодавцю? А може взагалі, в цілому за рік, в якому було встановлено групу? Якщо працівник вже працює у такого роботодавця і йому була встановлена група інвалідності, то його враховуємо у виконання нормативу з моменту встановлення інвалідності. Інвалідність можуть встановлювати без зазначення строку повторного огляду особи з інвалідністю. Чи на певний час з умовою чергового переогляду хворого. Інвалідність встановлюється до 1 числа місяця, що настає за місцем на який призначено повторний огляд. Тож, якщо вашому працівнику встановлена група інвалідності на певний строк з умовою переогляду, то він повинен періодично підтверджувати присвоєну групу інвалідності. Для цього слід повторно пройти медогляд і йому буде видана нова довідка МСЕК. Оскільки ми орієнтуємось на дату встановлення групи, то і роботодавцю і працівнику слід подбати про своєчасне підтвердження групи інвалідності.

Підсумки. До нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю враховуємо працівників, які працюють за основним місцем роботи, сумісників не враховуємо. Незалежно від зайнятості працівника до квоти його враховуємо як цілу одиницю. Для підтвердження групи інвалідності слід надати довідку МСЕК про присвоєння групи інвалідності.