Форма № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю» подається відповідно до ст.19 Закону № 875 та Інструкції № 591.
Цей звіт подають роботодавці, у яких працює від 8 осіб. Роботодавцями вважаються як юридичні особи, так і ФОП, незалежно від обраної системи оподаткування.
Метою подання звіту є контроль за виконанням роботодавцем у звітному 2021 році нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Далі розглянемо порядок складання звіту.
У заголовній частині звіту вказуємо звітний період – 2021 рік.
Вказуємо назву юридичної особи або ФОП, місцезнаходження роботодавця та адресу здійснення діяльності. Цю інформацію слід вказувати відповідно до даних, вказаних роботодавцем у Єдиному державному реєстрі.
Далі зазначаємо коди організації-респондента, а саме:
- код за ЄДРПОУ для юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків для ФОП-роботодавців;
- код території;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- неприбуткові установи та організації вказують відповідну ознаку неприбутковості;
- також слід вказати організаційно-правової форми господарювання;
- та відповідну форму фінансування (бюджет - 1, госпрозрахунок - 2, за рахунок членських внесків - 3, змішана - 4).
Слід вказати найменування банку, де відкрито поточний рахунок роботодавця, код банку та № рахунку.
Далі переходимо безпосередньо до заповнення табличної частини звіту. У рядку 01 вказується середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу, яка визначається відповідно до Інструкції № 286. Цей показник відображаємо в цілих одиницях і обчислюємо лише в цілому по підприємству. В нашому прикладі показник середньооблікової чисельності працівників за 2021 рік складає 40 осіб
Зверніть увагу! Якщо при обчисленні цього показника отримуємо дробове число, то його необхідно округлити до цілого (коли після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення). Для розрахунку середньооблікової чисельності штатних працівників ви можете скористатись Довідником-порадником "Як рахувати середньооблікову чисельність», який розміщений в описі до цього відео.
Показник рядка 02 розраховується так само, як і показник рядка 01, тобто відповідно до Інструкції № 286, але при цьому враховуються дані лише щодо штатних працівників, яким встановлено інвалідність.
Крім того у графах 2-13 слід вказати розподіл цього показника у розрізі окремих категорій працівників:
- за статтю - окремо щодо жінок та чоловіків;
- за місцем фактичного проживання - місто або сільські населені пункти та селища міського типу;
- за віком (зазначаємо повні роки) - працівники від 18 до 35 років, від 36 до 60 років, понад 60 років.
У нашому випадку працює 2 особи з інвалідністю - чоловік віком 40 років та жінка віком 33 років які проживають у місті. Зверніть увагу! Штрафів за неправильний розрахунок показників, у графах з 2 по 13 не передбачено!
У рядку 03 вказується кількість осіб з інвалідністю - штатних працівників, які повинні працювати у роботодавця. Тобто фактично вказується норматив, виходячи із середньооблікової чисельності працівників. Він зазначається у цілих одиницях.
Нагадаємо, що норматив встановлено у ст.19 Закону № 875.
При середньообліковій чисельності працівників від 8—25 - одне робоче місце.
При чисельності 26 і більше працівників норматив складає 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік і визначається шляхом множення показника рядка 01 на 4 %.
В нашому прикладі середньооблікова кількість штатних працівників 40 осіб, тож норматив складає 2 робочих місця. Графи з 2 по 13 у рядку 03 не заповнюються.
Далі у рядку 04 вказується сума фонду оплати праці за звітний рік за заробітною платою штатних працівників, зазначених у рядку 01. У даному випадку – 2880 тис. грн.
Графи з 2 по 13 у рядку 04 не заповнюються.
Показник рядка 05 «Середньорічна заробітна плата штатного працівника» визначають шляхом множення показника рядка 04 (фонд оплати праці штатних працівників) на 1000 і діленням на показник рядка 01 (середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу). В даному випадку показник рядка 05 – 72000 грн.
Показник рядка 06 щодо суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу вказується у разі, якщо показник рядка 03, в якому зазначено норматив, перевищує фактичні дані щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, тобто показник рядка 02.
У нашому випадку норматив на 2021 рік складає 2 особи, і працевлаштовано також двох працівників з інвалідністю. Отже підприємство норматив у 2021 році виконало, тому підстав для нарахування санкції немає. В графі 1 рядка 06 ставимо прочерк.
Звіт подається тільки в паперовому вигляді безпосередньо до територіальних відділень Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю не пізніше ніж 1 березня року, наступного за звітним, тобто останній день подання звіту за 2021 рік – 28 лютого 2022 року.
За неподання звіту за формою 10-ПОІ керівники підприємств, установ, організацій та фізичні особи — роботодавці несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 170 до 340 грн.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».