Відеоблоги

Третя хвиля обов'язкової вакцинації: дії роботодавця

Ви дізнаєтесь:

  • Як проінформувати працівників про необхідність вакцинації та відсторонення від роботи.
  • Якими є наслідки відмови працівника від вакцинації.
  • Про відсторонення від роботи та відпустку.
Оберіть відео для перегляду

5(12)

Оцініть відео:

Третя хвиля обов'язкової вакцинації: дії роботодавця

00:09:48

Тетяна Мойсеєнко

5(12)

Оцініть відео:

А ви знаєте про нову хвилю обов’язкової вакцинації працівників? Напишіть у коментарях.

Наказом МОЗ №2153 покладено початок обов’язкової вакцинації, оскільки саме цим наказом визначено перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. До вказаного переліку вже двічі вносилися зміни, тому умовно, сном на сьогодні можна виділити три хвилі обов’язкової вакцинації. З 8 листопада 2021 року, тобто з набрання чинності Наказу МОЗ №2153, обов’язковою стала вакцинація для працівників центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих державних адміністрацій та закладів освіти. Наступна, друга, хвиля обов’язкової вакцинації затверджена Наказом МОЗ №2393, який набрав чинності 9 грудня 2021 року. Тож саме із 9 грудня 2021 року обов’язкову вакцинацію мали зробити: працівники підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади; установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів; та підприємств, установ та організацій включених до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. І ось з 31 січня 2022 року набрав чинності Наказ МОЗ від 30.11.2021 р. №2664, яким визначено нові сфери працівників, яких підлягають обов’язковій вакцинації. Отже, з 31 січня 2022 року обов’язковому щепленню підлягають працівники: органів місцевого самоврядування; закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності; комунальних підприємств, установ та організацій. При цьому підкреслюю, що вимога про обов’язкову вакцинацію не стосується працівників які мають абсолютні протипоказання до щеплень від коронавірусної хвороби та медичний висновок на підтвердження цьому. Також зауважу, що у переліку для обов’язкового щеплення вказано усіх працівників названих сфер незалежно від їх категорії.

Підприємство, установа або заклад потрапили до переліку для обов’язкового щеплення. У такому випадку роботодавець перш за все видає наказ про необхідність проходження працівниками обов’язкової вакцинації і допуск до роботи при наявності щеплення. Крім того у цьому наказі прописують про наслідок у разі не проходження вакцинації, а саме відсторонення. З наказом ознайомлюється кожен працівник під підпис.

Працівник відмовляється зробити обов’язкову вакцинацію і при цьому немає протипоказань для щеплення проти ковіду, як бути роботодавцю? На сьогодні чинна нормативна база диктує відсторонити працівника, про це вказано у ст. 12 Закону про захист населення від інфекційних хвороб. Крім того, про відсторонення невакцинованих працівників також йдеться у постанові Кабінету Міністрів від 9 грудня 2020 року №1236. Тож з 31 січня 2022 року органи місцевого самоврядування, заклади охорони здоров’я та комунальні підприємства, установи та організації мають відсторонити працівників, які не здійснили обов’язкового щеплення. Для цього видається наказ про відсторонення, з яким працівник також має бути ознайомлений під підпис. На період відсторонення працівника від роботи через відмову від проходження обов’язкової вакцинації йому не виплачується зарплата.

Чи може працівник звернутися до суду з приводу визнання рішення про відсторонення незаконним? Так, може і це його право. І навіть є рішення судів першої інстанції на користь таких працівників. Проте, знову ж таки, чинна нормативна база говорить про відсторонення працівників, які не пройшли обов’язкового щеплення.

Тепер поговоримо про три топові запитання з приводу обов’язкової вакцинації.

І перше з них: чи вважати відсторонення від роботи через не проходження обов’язкової вакцинації зміною істотних умов праці? Відповідь – ні. Про зміну істотних умов праці йдеться у частині третій статті 32 КЗпП. У цій же корисній нормі вказано, що зміни істотних умов праці допускаються у разі змін в організації виробництва і праці. При цьому під самими істотними умовами праці слід розуміти зміну систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інше. Тож, по-перше, обов’язкова вакцинація не підпадає під визначення істотних умов праці. І, по-друге, введенням обов’язкової вакцинації викликано нормами санітарного законодавства, а не змінами в організації виробництва і праці. Більш того, застосування процедури зі змін істотних умов праці може привести до звільнення працівника на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП, а це неприпустимо в умовах відсторонення. Тому проведення обов’язкової вакцинації та відсторонення у разі її не проходження не може ототожнюватися зі зміню істотних умов праці. Доречі, такого висновку можна дійти виходячи із листа Держпраці від 22.12.2021 р. №4712-06/60382-07.

Запитання 2. Працівник комунального підприємства перебуває у щорічній відпустці по 6 лютого 2022 року. Він повідомив, що не буде вакцинуватися. З якої дати відсторонити працівника?

Дивіться. Станом на 31 січня 2022 року, дати з якої працівники комунальних підприємств допускаються до роботи за умови проходження обов’язкової вакцинації, працівник перебуває у щорічній відпустці. Обов’язкова вакцинація і відсторонення не обмежують права працівника на щорічну відпустку, тож працівник продовжує перебувати у щорічній відпустці по 6 лютого 2022 року включно. А вже з 7 лютого 2022 року він підлягає відстороненню у разі якщо не здійснить обов’язкового щеплення.

Питання 3. Чи може працівник у період відсторонення реалізувати право на щорічну відпустку або відпустку без збереження зарплати?

Так, може. Факт відсторонення відсутній серед умов, які визначають або обмежують право на будь-який вид відпустки. З цим погоджується Держпраці на своєму офіційному сайті. Тому працівник може реалізувати право на щорічну відпустку і відпустку без збереження зарплати у період відсторонення. Але тут є нюанс з оформленням. Наказ про відсторонення має бути скасовано. Далі видається наказ про надання щорічної відпустки або відпустку без збереження зарплати, а потім щодо такого працівника знову має бути видано наказ про відсторонення, якщо від нього до цього моменту не надійшло інформації про здійснення обов’язкового щеплення.

Підсумки. 31 січня 2022 року запрацювали зміни до переліку професій, виробництва, організацій, працівники яких підлягають обов’язковому профілактичному щепленню. Так до обов’язкової вакцинації тепер підлягають працівники органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров’я, державної та комунальної власності, комунальних підприємств, установ та організацій. Ну і у зв’язку з цим, керівники цих установ мають видати наказ про необхідність проходження працівниками обов’язкової вакцинації. Якщо працівники не вакцинувалися станом на 31 січня 2022 року, то із цієї дати вони підлягають відстороненню на підставі наказу.