Відеоблоги

Підприємство без директора: чи можливо?

Ви дізнаєтесь:

  1. Умови керування підприємством без директора.
  2. Які права має директор непрацюючого підприємства.
  3. Як передати право керування від директора засновнику.

Чи може засновник виконувати функції директора без зарплати? Напишіть у коментарях.

Звичайною практикою є коли керівництво діяльності підприємства здійснює директор. З фізичною особою укладають трудовий договір, тобто приймають чи призначають його на посаду директора. Оскільки це трудовий договір, то директору, як і будь-яким іншим найманим працівниками, потрібно виплачувати заробітну плату. Він користується всіма трудовими правами і обов’язками як і решта працівників. Тобто має право на відпустку, оплату лікарняних, йому може бути встановлено неповний робочий час тощо. Навіть якщо підприємство не працює, але з директором укладено трудовий договір, зарплату слід виплачувати, незважаючи на скрутне фінансове становище підприємства. Тож запам’ятайте просте правило: укладаєте трудовий договір з директором – потрібно виконати всі вимоги трудового законодавства.

А чи можна взагалі управляти підприємством без директора, щоб не нараховувати йому зарплату? Тобто коли всі функції щодо керування підприємством бере на себе засновник підприємства. Тут все залежить від виду підприємства. Якщо це звичайне приватне підприємство то відповідно до Господарського кодексу управління ним здійснюється або засновником, або через керівника, тобто директора. Якщо це акціонерне товариство, то тут без варіантів. Засновник може управляти акціонерним товариством, але лише за умови укладення з ним контракту, як з найманим працівником. Якщо це товариство з обмеженою відповідальністю, то управління підприємством здійснюється власником, безпосередньо, або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Причому для керівництва господарською діяльністю підприємства, власник або власники, безпосередньо або через уповноважені органи, чи наглядова рада такого підприємства, у разі її утворення, обирає чи призначає керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді.

У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначається строк найму, права, обов’язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін. Тобто якщо на такому підприємстві ведеться активна господарська діяльність, то засновник може управляти підприємством, але виключно на умовах трудового договору. Тобто саме він і буде директором.

У випадку, коли діяльність не ведеться, наприклад, є тимчасові труднощі і підприємство на деякий час призупинило свою діяльність, або це новостворене підприємство і діяльність в повній мірі ще не розпочалася, то управляти підприємством без укладення трудового договору може засновник, але це повинно бути передбачено статутними документами. На це звертало увагу Мінсоцполітики. Погоджуються з цим і податківці, але за умови, що діяльність не ведеться, наймані працівники відсутні і звісно є рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю, яким власника уповноважено складати та підписувати і подавати різноманітні звіти.

Отже, можливість управляти підприємством, яке призупинило свою діяльність, одним із засновників, не призначаючи його директором і не укладаючи із ним трудовий договір, є.

А як це все правильно зафіксувати та оформити? По-перше, в статуті підприємства повинно бути зазначено про можливість управління підприємством засновником без оформлення із ним трудових відносин. Якщо статутом підприємства не передбачено можливості управління підприємством засновником без укладання трудового договору, то до нього слід внести відповідні зміни. Рішення про зміни до статуту приймають на загальних зборах засновників, оформлюють протоколом та подають зміни до державного реєстратора. По-друге, право засновника на управління підприємством необхідно оформити рішенням загальних зборів або рішенням засновника, якщо він один. Наприклад, в ньому можна зазначити, що засновник приймає на себе управління підприємством відповідно до положень статуту та ст. 65 Господарського кодексу без наймання керівника. Крім того у протоколі рішення загальних зборів та статуті підприємства обов’язково необхідно вказати, що керівник може діяти від імені підприємства без довіреності, із керівником не укладається трудовий договір та він не отримує винагороди за виконання своїх обов’язків. Раджу уникати таких словосполучень як «виконує обов’язки директора» чи «посада директора», щоб в подальшому такі відносини не вважали трудовими. По-третє, трудовий договір із засновником в цьому випадку не укладаємо. Відповідно таку особу з посадовою інструкцією не ознайомлюємо. Правила внутрішнього трудового розпорядку на нього не розповсюджується. Записи до трудової книжки на його вимогу не вносимо. Особову картку не заводимо. Не табулюємо та не виплачуємо заробітну плату. Крім того, право на відпустки, лікарняні тощо, така особа не матиме. Відрядження не оформлюємо та не компенсуємо. Тобто нічого з того, що може визнати такі відносини трудовими. Адже засновник буде виконувати лише управлінські функції, а не трудові. Крім того, передаючи засновникові повноваження по управлінню підприємством, внесіть відомості про такого засновника до Єдиного державного реєстру, а також подайте в банк картку із зразками підпису засновника, або оформіть кваліфікований електронний підпис, а податківцям подайте форму №1-ОПП з позначкою «зміни», з відомостями про засновника, відповідального за ведення бухгалтерського і податкового обліку.

Що робити якщо діяльність призупинилась, але з директором укладений трудовий договір. Що управління підприємством передати засновнику без нарахування зарплати, потрібно перш за все звільнити директора, звісно за законними підставами. Ну а далі діємо за тим алгоритмом, про який ми сьогодні поговорили.

Підсумки. Якщо директором є найманий працівник, з ним укладають трудовий договір та на нього поширюються всі трудові гарантії. Якщо на підприємстві тимчасово не ведеться господарська діяльність, функції по управлінню підприємством може виконувати засновник. Для цього така можливість повинна бути зазначена в статуті підприємства, а сама передача управління підприємством засновнику оформлена рішенням загальних зборів учасників.

Оберіть відео для перегляду

5(7)

Оцініть відео:

Підприємство без директора: чи можливо?

00:09:57

Тетяна Гуль

5(7)

Оцініть відео: