Відеоблоги

Сучасні вимоги до військового обліку і штрафи за порушення його ведення

Ви дізнаєтесь:

  1. У яких випадках надаються військово-облікові документи.
  2. Хто і за яких умов має право накладати штраф.
  3. Як ведеться військовий облік і якою є відповідальність за порушення його ведення.
Оберіть відео для перегляду

5(19)

Оцініть відео:

Сучасні вимоги до військового обліку і штрафи за порушення його ведення

00:10:27

Тетяна Мойсеєнко

5(19)

Оцініть відео:

Зараз на слайді ви бачите табличку, яка показує вам тлумачення статті 24 КЗпП у редакції до 23 квітня 2021 року та після 23 квітня 2021 року. Раніше, майже рік тому, при укладанні трудового договору треба було отримати від людини паспорт, трудову книжку, там були які свої особливі вимоги, які містилися у квітні 2021 року. І жодного згадування про відповідний військово-обліковий документ раніше не було. Була узагальнююча фраза «інші документи». Але з 23 квітня 2021 року при укладанні трудового договору, як зараз ви бачите на слайді, громадянин зобов’язаний подати окрім паспорта інший документ, що посвідчує особу. Інший документ, який стосується його освіти (якщо це вимагає посадова інструкція), стану здоров’я (документ про стан здоров’я), та документ який відповідний військово-обліковій процедурі, тобто це відповідний військово-обліковий документ.

Прошення. Порушення цієї вимоги сьогодні, по-перше, трактується як порушення законодавства щодо закону про військовий облік (це закон про військовий облік та військово-службовців). Так? У нас за порушення цього закону, Закону №2232, у Кодексі про адміністративні правопорушення, а саме у статті 210-1, з минулого року діє величезна відповідальність. Це штраф, адміністративний штраф, від 5100 грн до 8500 грн. Адміністративний штраф якраз і є тим проводом бути застосованим як саме зараз саме діє, коли саме зараз діє особливій період. І тому, зверніть будь-ласка увагу, порушення цієї норми у КЗпП має за собою адміністративний штраф на директора підприємства (посадову особу підприємства). В КЗпП вимога щодо відповідного військово-облікового документу згадується, але оштрафувати, винести цей штраф не зможе Держпраці. Нагадаю, що Держпраці за своїм функціоналом не здійснює перевірку ведення військового обліку. Накладання адміністративного штрафу у розмірі від 5100 до 8500 грн за прийняття працівників на роботу без відповідних документів (військово-облікових документів), таке накладання штрафу може здійснити тільки перевіряючі інспектори від терцентру, тобто від військкомату. І може бути це здійснено тільки, увага, коли ваше підприємство проходить фактичну перевірку, а вона, як правило, буває тільки запланована, тобто планова перевірка. На 2022 рік є план, затверджений, відповідних підприємств і ви так само можете отримати сповіщення про заплановану планову перевірку. Якщо це відбудеться, то звичайно ви маєте собі вже зробити акцент на саме пошуку цього порушення. У адміністративних штрафів є певна особливість, накладати їх можуть різні представники різних органів, у разі якщо виявили правопорушення, протягом 2 місяців. Розумієте на що я натякаю? Поки на календарі лютий місяць, можна все виправити уже у лютому і наступні півроку спокійно собі проходити перевірки не хвилюючись про це порушення і штрафу у розмірі 5100 грн, оскільки ну адміністративний штраф має свої певні строки дії.

Ну а ми продовжимо. Для того аби здійснити ведення військового обліку, треба заповнити картку П-2, а саме її другий розділ. І саме зараз ви бачите на слайді як ми маємо це зробити. Залежно від того який у нас з вами працівник за своїм статусом ми заповнюємо відповідні розділи картки П-2, розділ 2 картки П-2, у відповідних рядках, згідно Порядку №921. Якщо наш працівник віднесений до категорії військовозобов’язаних, має категорію рядового, сержантського чи старшинського складу, то треба заповнити всі рядочки другого розділу картки П-2 згідно ось власне тих підказок, які містить п. 40 Порядку №921. Я їх підготувала для вас на слайді. Ну і залежно від того, якій категорії у нас є військовозобов’язаний, можливо це офіцер запасу, тоді ми з вами перейдемо до п. 41 і зазначаючи окрему інформацію в розділі «категорія обліку», «склад», «військово-облікова спеціальність», «найменування» та «перебування на спеціальному обліку». Ну а якщо це призовники, то достатньо заповнити тільки відмітку про те, що «Призовник» і що власне у нього є відповідна зазначена норма, яка прописує пункт частини статті закону №2232, який зазначено в його документах військово-облікових і дата до якої надана, можливо, відстрочка, якщо у нього такі переваги є. Всі інші рядки в картці П-2 не заповнюються, тобто достатньо просто записати «Призовник» і все.

Ось власне таке просте ведення військового обліку в другому розділі має бути, але нагадаю, якщо дуже уважно прочитати пункти від 39 до 46 у Порядку №921, то ви більш детально ознайомитеся з тим, саме як вести цей військовий облік.

Ну і нагадаю, що крім цього ви маєте пам’ятати проте, що ми періодично маємо спілкуватися з терцентрами, тобто з військкоматами. Ось зараз на слайді є та інформація, яку ми періодично маємо надавати до терцентрів. Ну випадку якщо у нашого працівника є зміна облікових даних, ну тобто він був прийнятий чи звільнений, ми маємо повідомити протягом 7 днів, подаючи до відповідних терцентрів додаток 2 до Порядку №921. Таке повідомлення, в якому міститься інформація про прийняття чи звільнення особи. Далі, якщо людина вирішила змінити сімейний стан, місце проживання, освіту, місце роботи, посаду, тобто фактично в неї якісь дані змінилися, ми маємо про це повідомити військкомати і терцентри наші протягом 5 днів з дня подання відповідних документів відповідальною особою. Ну а як ви розумієте, змінити сімейний стан можна півроку тому, а лиш в облікових документах фактично людини це може і взагалі не відобразитись. Ну наприклад шлюб, який розторгнуто, достатньо навіть оформити рішенням суду і не обов’язково отримувати відповідну відмітку у паспорті. Тобто бувають насправді реальні ситуації, коли не завжди ми зможемо виконати ось власне ці вимоги, які містить постанова №921. Також нагадаю, що у випадку якщо у нас є призовники, то відповідно ми маємо подавати повідомлення. Але якщо у нас призовників немає, то подавати пусте повідомлення про наявність таких людей, які мають бути прописані за місцем свого проживання, ми не маємо взагалі подавати таке повідомлення згідно додатку 3. Нагадаю, щороку ми проходимо таку звірку даних, до 1 грудня періодично звіряємося з військкоматами. Так от, зараз ви на слайді можете побачити ось власне те, що стосується у нас відповідальності. І так відкрили очі. Працюємо з ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення, ст. 210-1. У цій статті Кодексу про адміністративні правопорушення є частина 1, є частина 2. Саме частина 2 зараз для нас більш уважніша, адже ця частина 2 використовується підчас виявлення порушень, які здійснено в особливий період. І хоча доволі спірне питання, хвилююче всіх, а чи дійсно Україна перебуває у стані особливого періоду, зараз ми аналізувати з юридичної точки зору, з аналізу судових різних рішень не будемо. Офіційна позиція Міністерства оборони: України має особливий період наразі. Тому зараз, поки що, ми маємо розуміти, що саме ось той штраф, який ви бачите у другому рядку на слайді, повторне протягом року здійснення порушення, за яке особа вже піддавалась адміністративному стягненню, а також здійснення порушення в особливий період, має адміністративний штраф від 5100 грн до 8500 грн.