Відеоблоги

Як перенести 7 березня на 12 та не порушити КЗпП

Ви дізнаєтесь:

  1. Про правила перенесення робочих днів.
  2. Про графік роботи при перенесенні робочих днів.
  3. Про наслідки відсутності працівника в перенесений робочий день.
Оберіть відео для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Як перенести 7 березня на 12 та не порушити КЗпП

00:12:13

Людмила Смердова

5(4)

Оцініть відео:

А ваше підприємство планує перенесення робочого дня з 7 березня на 12? Напишіть у коментарях.

Розпорядженням КМУ №1004-р надано рекомендації щодо перенесення робочих і вихідних днів для цілей відзначення святкових днів у 2022 році. Зокрема, для цілей відзначення 8 березня, рекомендовано перенести робочий день з понеділка, 7 березня, на суботу, 12 березня. Підкреслю, що, по-перше, такі перенесення мають суто рекомендаційний характер. Тобто підприємства самостійно вирішують застосовувати їх чи ні. І по-друге, такі робочі-вихідні перенесення можуть застосовуватися виключно щодо працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, субота та неділя. При цьому ч. 5 ст. 67 КЗпП висунуто вимогу: якщо на підприємстві прийнято рішення про перенесення робочих днів згідно із розпорядженням КМУ, то на підприємстві необхідно видати наказ про перенесення робочих днів не пізніше ніж за 2 місяці до таких перенесень. Такий наказ має бути погоджений із профспілкою. Звертаю вашу увагу, що перенесення робочого дня на вихідний день змінює графік роботи працівників і це вважається зміною істотних умов праці у розмінні ч. 3 ст. 32 КЗпП. Тому не пізніше ніж за 2 місяці роботодавець має повідомити працівників про змінений графік роботи шляхом, зокрема, ознайомлення із таким наказом про перенесення робочих і вихідних днів. Тож, наказ про перенесення робочого дня з 7 березня на вихідний день 12 березня й ознайомлення працівників із ним мало відбутися не пізніше 7 січня 2022 року. Перенесення робочого дня на вихідний день має низку нюансів про які треба знати кадровику.

Перш за все слід відзначити, що тривалість роботи у перенесений робочий день має відповідати тривалості робочого дня що переноситься. Наприклад, при п’ятиденному 40 годинному робочому тижні тривалість робочого дня 7 березня, у понеділок, становить 7 годин, оскільки передує святковому дню. Тож ось саме 7 годин працівник має відпрацювати у суботу, 12 березня. При цьому перенесення у березні робочого дня на вихідний здійснюється у рамках одного місяця, березня. Тому норма тривалості робочого часу, розрахована для березня 2022 року, не змінюється. Проте, як уже оговорювалося, змінюється графік роботи у березні. І на цьому моменті ми зупинимося більш детально.

Отже, перенесення робочого дня змінює графік роботи підприємства і працівники зобов’язані виходити на роботу за зміненим графіком роботи. Про це неодноразово роз’яснювали та Мінсоцполітики, а тепер і Мінекономіки. Що це означає? У загальному випадку працівник 7 березня не виходить на роботу, але 12 березня для нього є робочим днем. А якщо працівник у ці дні перебуває у щорічній відпустці або на лікарняному? Особливості виходу на роботу цих працівників розглянемо на прикладах.

Наприклад. Працівнику надано щорічна основна відпустка тривалістю 10 календарних днів з 1 березня 2022 року. На період щорічної основної відпустки припадає один святковий день, це 8 березня, тому період щорічної основної відпустки збільшується на один календарний день. І фактично працівник перебуватиме у такій відпустці з 1 березня по 11 березня 2022 року. У такому разі він має повернутися на роботу 12 березня, у робочий день, який став таким у зв’язку із перенесенням згідно з рекомендаціями Кабміну.

Наступний приклад. Працівнику надається щорічна основна відпустка тривалістю 10 календарних днів з 9 березня 2022 року. У такому разі працівник не виходить на роботу 7 березня, оскільки згідно зі зміненим графіком роботи це тепер вихідний день. 8 березня – святковий день, працівник відпочиває. Далі працівник з 9 березня по 18 березня перебуває у щорічній основній відпустці. 19 і 20 березня – субота і неділя, вихідні дні за п’ятиденкою. І працівник виходить на роботу аж 21 березня, у понеділок.

Ще один приклад, уже пов'язаний із тимчасовою непрацездатністю працівника. Працівнику відкрито е-лікарняний 9 березня і закрито 15 березня. У такому разі 7 березня – вихідний день, через Кабмінівські перенесення. 8 березня – святковий день. З 9 березня по 15 березня, у тому числі й 12 березня, працівник перебуває на лікарняному. А до роботи працівник приступить аж 16 березня.

А якщо працівник проігнорує змінений графік роботи, з яким він ознайомлений під підпис, і не вийде на роботу 12 березня без поважних причин? Що ж, такі дії працівника роботодавець в праві розглядати як порушення трудової дисципліни. До речі, у самому наказі про перенесення робочих днів може бути вказано окремим пунктом про те, що працівники, які в робочу суботу 12 березня 2022 року будуть відсутніми на роботі без поважних причин, притягнуть до дисциплінарної відповідальності. Чи може роботодавець виписати штраф за відсутність на роботі 12 березня? Ні, не може. Такого права у роботодавця немає. Річ у тому, що статті 147 КЗпП передбачає два види заходів стягнення за порушення трудової дисципліни: це догана або звільнення. За одне порушення може бути застосовано тільки один вид дисциплінарної відповідальності, або догана, або звільнення. При цьому притягнення до дисциплінарної відповідальності це право, а не обов’язок роботодавця. Тож до працівника за відсутність на роботі 12 березня можуть і не застосовуватися заходи стягнень за порушення трудової дисципліни. Роботодавець може обмежитись лише усним зауваженням. Звісно що відсутність на роботі виключно 12 березня, в робочий день, як одноразове порушення трудової дисципліни, не може призвести до звільнення працівника, а от до винесення догани такий невихід на роботу цілком може призвести. Разом із тим, пам’ятайте, винесення догани може стати вирішальним пунктом при прийнятті роботодавцем рішення про звільнення за систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків за п. 3 ст. 40 КЗпП. Крім того, положення про преміювання може містити обмеження із виплати премій у разі винесення догани. Не кваптеся одразу записувати працівника у порушники за відсутність на роботі 12 березня. Протабелюйте його відсутність буквеним кодом «НЗ» (неявки з нез’ясованих причин). А на всякий випадок складіть акт про відсутність працівника на роботі, а потім з’ясуйте причину неявки. Якщо працівнику у цей день відкрито лікарняний, то відкоригуйте табель на відмітку «ТН», якщо ж ви вважаєте причини його відсутності поважними, змініть раніше проставлену відмітку «НЗ» на «ІВ» (інші причини неявок, передбачених колективним договором) або «І» (інші причини неявок). 

Підсумки. Застосування рекомендацій Кабміну з приводу перенесення робочих і вихідних днів змінює графік роботи працівників. Так, у зв’язку із такими перенесеннями, 7 березня стає вихідним днем, а 12 березня робочим днем. При цьому працівники мають виходити на роботу згідно зі зміненим графіком роботи. Невихід працівника на роботу 12 березня без поважної причини може розглядатися як порушення трудової дисципліни, за що передбачається дисциплінарна відповідальність (догана або звільнення). Застосування дисциплінарної відповідальності – право, а не обов’язок роботодавця.