Ви дізнаєтесь:
- Чи обмежується тривалість соціальної відпустки під час дії ВС.
- Про правила та підстави надання соціальної відпустки.
- Чи може роботодавець відмовити у наданні соціальної відпустки.
Обмеження щодо тривалості надання відпустки під час воєнного стану не поширюється на соціальні відпустки
У період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарних дні (ст. 12 Закону № 2136).
Чи стосується обмеження на використання 24 днів усіх відпусток, в тому числі й відпусткок працівникам, які мають дітей? Відповідь – ні, у ч. 1 ст. 12 Закону № 2136 йдеться лише про щорічну основну відпустку. Обмеження у 24 дні в цій нормі не поширюється на використання протягом дії воєнного стану інших видів відпусток, в тому числі соціальної відпустки на дітей. Ці відпустки можуть надаватися тієї тривалості, яка передбачена законодавством і яка може бути використана працівником за бажанням.
Отже, всі відпустки, окрім щорічної основної відпустки, у воєнний час надаються тої тривалості, яка передбачена, без жодних обмежень.
Працівники мають право на використання накопичених соціальних відпусток
Приклад: працівниця має накопичені відпустки, вона має накопичену щорічну основну відпустку за 2 роки, загальною тривалостю 48 календарних днів, а також накопичену соціальну відпустку на дітей аж за 3 роки, загальною тривалістю 30 днів (тобто по 10 на рік за три роки).
Протягом дії воєнного стану така працівниця може використати лише 24 дні щорічної основної відпустки й усі 30 днів соціальної відпустки на дітей.
Порядок надання соціальної відпустки
Згадаймо, як надається соціальна відпустка, і в чому її відмінність від щорічної відпустки. У ст. 10 Закону «Про відпустки» визначено, що щорічні відпустки надаються відповідно до графіка відпусток, який повинен бути затверджений на підприємстві до 5 січня. Працівник і роботодавець домовляються, коли саме працівник піде у щорічну відпустку, узгоджують термін і період надання. При цьому є певний перелік працівників, які мають право використати щорічну відпустку в зручний час.
Але стаття 10 встановлює порядок надання щорічних відпусток. Проте соціальна відпустка на дітей належить до соціальної відпустки, а не до щорічних відпусток, тому порядок надання щорічних відпусток на соціальну відпустку на дітей не поширюється. В Законі «Про відпустки» наведені підстави надання соціальної відпустки на дітей, її тривалість, також визначені випадки її перенесення на інший період та продовження. А ось приписів щодо порядку надання соціальної відпустки на дітей закон не містить.
Тоді як надається така відпустка? Мінсоцполітики у своєму роз’ясненні (Лист Мінсоцполітики від 06.02.2018 № 204/101-18/284) зазначало, що соціальна відпустка на дітей надається в обов’язковому порядку за заявою працівника. І законом не передбачено вимоги визначати період надання такої відпустки у графіку відпусток.
Працівниця чи працівник, що бажає скористатися соціальною відпусткою на дітей, подає роботодавцю заяву. В цій заяві вона/він обов’язково має зазначити початок такої відпустки. Тобто у заяві окреслює бажаний період надання соціальної відпустки на дітей.
Роботодавець не може відмовити у наданні соціальної відпустки
Коли працівниця чи працівник надає таку заяву, то тим самим висловлює бажання на реалізацію свого права на соціальну відпустку на дітей. Закон «Про відпустки» не містить вимоги, що період надання соціальної відпустки на дітей повинен бути узгоджений між роботодавцем і працівником.
Наприклад, якщо працівниця надала заяву, вказала в ній період надання, то роботодавець повинен надати цю відпустку в той період, який зазначений у заяві. Проте, в разі виробничої необхідності роботодавцю ніхто не забороняє звернутися до працівниці з проханням використати таку відпустку в інший період. Якщо працівниця погодиться, то тоді соціальна відпустка може бути надана в той період, який вони з роботодавцем узгодили.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».