Ви дізнаєтесь:
- Чи переривається відпустка по догляду за дитиною у випадку вагітності та пологів.
- Як оформити наступну відпустку по догляду за дитиною.
Як бути, коли в період відпустки для догляду за дитиною до трьох років, жінка знову йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, припиняти відпустку до трьох років чи ні? Знову ж таки, чому виникло це питання? Скоріш за все через оформлення такої відпустки та старого роз’яснення Мінсоцполітики (тоді ще Мінпраці). Тоді ще у своєму листі Мінпраці від 12.07.2010 р. №201/13/116-10 роз’яснювало, що у випадку, коли жінка перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до трьох років народила другу дитину, їй оплачується листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, при цьому відпустка у зв’язку із вагітністю та пологами не оформлюється. Тобто жінка знаходилась у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, вона приносила листок непрацездатності, ніяких заяв, наказів не оформлювала, а просто нараховувала та виплачувала допомогу по вагітності та пологах. Але пройшло майже 12 років, законодавство у нас постійно змінюється, щось оновлюють, додають, прибирають якісь норми. Та у нас звітність щодо ЄСВ скільки разів змінювалась, не говорячи про внески. Більше того, у 2010 році навіть ЄСВ ще не було, а були внески до Пенсійного фонду, Фонду соцстрахування, Фонду зайнятості, безробіття. Була куча звітів у ці ж фонди. Зараз змінилось дуже багато. І думка профільного відомства також змінилась. Є доволі свіженьке роз’яснення Мінекономіки щодо ситуації, яку ми зараз розглядаємо. Отже, зараз Мінекономіки вважає, якщо у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка завагітніла, то відпустка у зв’язку із вагітністю та пологами надається такій жінці за її бажанням після припинення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в якій вона перебуває. І це цілком логічно, адже жінка не може перебувати в двох відпустках одночасно. І хоча законодавством не передбачено норму щодо припинення відпустки для догляду за дитиною трирічного віку саме з підстав надання жінці листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами за ініціативою роботодавця, проте і заборони законодавство не містить.
Отже, жінка може припинити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. При цьому останнім днем такої відпустки буде день, що передує даті початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відповідно до наданого листка непрацездатності працівниці, або якщо він з’явився в електронному кабінеті страхувальника. Знову ж таки тут діємо вже за знайомим нам алгоритмом: жінка подає заяву, а роботодавець видає відповідний наказ. Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за другою дитиною, працівниця може скористатися своїм правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Тобто знову піти у відпустку для догляду за дитиною до трьох років. При чому тут вже жінці вирішувати для догляду за якою саме дитиною слід оформлювати цю відпустку, або за старшою дитиною, відпустка для догляду за якою припинилася, або вже за молодшою дитиною. Для цього вона подає відповідну заяву, на підставі якої роботодавець видає наказ. Якщо жінка оформила відпустку для догляду за старшою дитиною, то після закінчення такої відпустки, працівниця може піти у відпустку для догляду за наступною дитиною до трьох років. Тобто наказ про надання відпустки для догляду за другою дитиною має бути видано з наступного дня після дати виповнення першій дитині трьох років. Процедура аналогічна: отримуємо заяву від працівниці разом із копією свідоцтва про народження наступної дитини, на підставі якої видаємо відповідний наказ. Але на мою думку в цій ситуації, після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами краще одразу оформити відпустку для догляду вже на другу дитину. Погодьтесь, зайвого паперу буде ту менше.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».