Відеоблоги

Як скоротити працівників в умовах воєнного стану?

Ви дізнаєтесь:

  1. Про алгоритм дій у разі скорочення працівників.
  2. За якими критеріями складається перелік працівників.
  3. Які права мають працівники після звільнення.
Оберіть відео для перегляду

5(12)

Оцініть відео:

Як скоротити працівників в умовах воєнного стану?

00:04:05

Тетяна Донець

5(12)

Оцініть відео:

Сьогодні ми говоримо про те, як скоротити працівників в умовах воєнного стану. Це одне з тих запитань, які нам ставлять мало не щодня. Відповідаємо: ніяких змін у зв’язку з війною в частині скорочення працівників не відбулося.

Отже, як і раніше, необхідно здійснити наступні дії:

  1. Видати наказ, в якому обґрунтувати зміни в організації виробництва і праці. Адже скоротити чисельність або штат працівників можна саме у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці.

  2. Визначитися з переліком працівників, яких планується скоротити. Тут ми радимо поставитися до питання відповідально, оскільки є категорії працівників, які мають переважне право на залишення на роботі. Перелік таких категорій визначено в ст. 42 КЗпП. Зауважимо лише, що в першу чергу слід враховувати продуктивність праці та кваліфікацію працівників. А при рівній продуктивності та кваліфікації необхідно звертатися до переліку категорій, визначених в ст. 42 КЗпП. Не радимо ігнорувати цей етап, оскільки багато судових процесів і поновлень на роботі пов'язані саме із нехтуванням цього етапу.

  3. Слід персонально, під підпис, повідомити працівників, щодо яких прийнято рішення про скорочення, про наступне вивільнення. Важливий момент: попередити потрібно не пізніше ніж за два місяці й війна у цій частині не вплинула на законодавство. Отже, потрібно попередити не пізніше ніж за два місяці про наступне вивільнення. Одночасно із попередженням про звільнення власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, установі або організації. Якщо такої роботи немає, слід відразу у повідомленні, з яким персонально ознайомити працівника, зазначити, що робота, яка б відповідала його кваліфікації відсутня. По закінченні двомісячного або іншого, більш тривалого, строку, який був зазначений у повідомленні, видається наказ про звільнення працівника відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП. Слід також зауважити, що при припиненні трудового договору на підставі п. 1 ст. 40 працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не меншому ніж середній місячний заробіток.

І на останок, відповідно до ст. 42-1 КЗпП працівник, з яким розірвано трудовий договір у зв’язку зі скороченням чисельності або штату, протягом одного року має право на укладення трудового договору в разі поворотного прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації. Важливо зрозуміти, що мова йде не про прийняття працівників на ту ж саму посаду, а саме на прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.