Відеоблоги

Як звільнитись через центр зайнятості: хто, коли та за яких умов

Ви дізнаєтесь:

  1. Хто та за яких умов може звільнитися дистанційно.
  2. Як подати заяву про звільнення через центр зайнятості.
  3. Як звільнити працівника, який подав заяву через центр зайнятості.
Оберіть відео для перегляду

5(10)

Оцініть відео:

Як звільнитись через центр зайнятості: хто, коли та за яких умов

00:07:59

Тетяна Гуль

5(10)

Оцініть відео:

Законодавчі підстави для дистанційного звільнення

Віднедавна у працівників з’явився спосіб звільнення дистанційно за допомогою центру зайнятості. Законом України № 2220-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» від 21.04.2022 р. внесли зміни до певних законів, які спрощують процедуру реєстрації безробітних українців та отримання допомоги з безробіття, а також надання додаткових стимулів роботодавцям для працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Цей закон набув чинності із 7 травня 2022 року.

Категорії працівників, які можуть звільнитися дистанційно

Згідно із Законом №2220 спрощується процедура звільнення деяких працівників, але не всіх. Зміни були внесені до ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Нею передбачено, щоб внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір відповідно до п. 1 ст. 36, ст. 38 та 39 КЗпП у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю, має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.

Умови звільнення через центри зайнятості

  1. Звільнитися можна за певними підставами, такими як власне бажання (ст. 38 КЗпП), за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) та в разі розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника (ст. 39 КЗпП).
  2. Таке звільнення обумовлене необхідністю отримання статусу безробітного та допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття.
  3. Таке право мають внутрішньо переміщені особи.

Визначення та підтвердження статусу внутрішньо переміщеної особи

«Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру» (ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»). Для того, щоб підтвердити свій статус внутрішньо переміщеної особи, слід надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яку надають органи соцзахисту, уповноважені громадою особи, центри надання адміністративних послуг.

Отримання статусу безробітного після припинення трудового договору в односторонньому порядку

Суть взяття на облік в центрі зайнятості як безробітну особу та отримання допомоги по безробіттю: особа не має роботи, вона звільнилась. Але в сучасних умовах не всі внутрішньо переміщені особи мали таку можливість. Деякі виїхали зі своїх міст, селищ раптово, і вони й далі продовжують перебувати в трудових відносинах зі своїм роботодавцем. Але ці особи мають сьогодні можливість отримати статус безробітного. Саме для них і спростили процедуру звільнення. Адже не можна одночасно перебувати у трудових відносинах та отримувати допомогу по безробіттю. Тож внутрішньо переміщені особи, які не розривали трудові відносини, також зможуть зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні за особистою заявою. А припинити трудовий договір вони зможуть в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.

Подання заяви про звільнення через центр зайнятості

Заява про звільнення через центр зайнятості нічим не відрізняється від звичайної заяви. Внутрішньо переміщена особа таку заяву пише на ім’я свого роботодавця і зазначає підставу звільнення. Датою припинення трудового договору є день, наступний за днем подання такої заяви. Наприклад, якщо внутрішньо переміщена особа подала заяву 16 травня 2022 року, то дата звільнення буде 17 травня. Таку заяву слід надати в центр зайнятості. І саме центр зайнятості повідомить роботодавця про те, що його працівник припинив трудові відносини з ним, тобто звільнився. Повідомити про це центр зайнятості може будь-якими засобами комунікації, в тому числі й електронними. Крім того, центр зайнятості повинен про це повідомити також Пенсійний фонд та Державну податкову службу.

Дії роботодавця після отримання від центру зайнятості повідомлення про припинення трудового договору з працівником

Закон №2220 особливих чи спрощених вимог саме для роботодавця не висуває. Тож використовуємо загальні норми трудового законодавства. Стаття 47 КЗпП зобов’язує роботодавця в день звільнення видати працівнику копію наказу про звільнення, провести з ним розрахунок у строк, зазначений у ст. 116 КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається в працівника. Якщо у роботодавця зберігається паперова трудова книжка працівника, то до неї також слід внести запис про звільнення із посиланням на відповідний наказ та видати працівнику. Але видати трудову книжку слід особисто або за письмовим зверненням працівника надіслати йому поштою. Тому працівнику, який звільняється через центр зайнятості, бажано зазначити у своїй заяві про звільнення прохання надіслати трудову книжку на певну адресу.

Підсумки

З 7 травня 2022 року внутрішньо переміщені особи мають право звільнитися через цент зайнятості. Такий спосіб звільнення запроваджений для спрощеної процедури отримання статусу безробітного та допомоги по безробіттю.

Звільнитися можна лише за певними підставами. Для цього слід подати до центру зайнятості заяву про звільнення на ім’я роботодавця.