Ви дізнаєтесь:
- Хто може бути сторонами колдоговору.
- За чиєю ініціативою та на який строк укладається колдоговір.
- Як ознайомити працівників з колдоговором.
Правові норми щодо укладання колективного договору
Ми звикли, що колдоговір укладається виключно для юридичних осіб. Зараз у змінах ми бачимо, що колдоговір «укладається на підприємстві, в установі, організації, а також з фізичною особою, яка використовує найману працю» (ст. 11 КЗпП).
Наголошую, що колективний договір – це річ добровільна. Вас ніхто не змусить під дулом автомата укладати колективний договір. Адже, зокрема, внесені уточнення до ст. 17 КЗпП, що навіть на новоствореному підприємстві колдоговір укладається за ініціативою однієї зі сторін. Тому, якщо немає жодної ініціативи – ви колдоговір укладати не будете.
Локальні документи, що регулюють трудові відносини
Вищевказане зовсім не означає, що у вас у разі відсутності колдоговору не має бути якихось замінників. Як мінімум питання положення оплати праці та охорони праці мають бути окремим локальними документами. Це містить колдоговір в єдиному документі. А всі ті, хто не укладає колдоговори – у вас все це розпадається на кілька положень, але сенс лишається той самий, тому що певні взаємодії з працівниками треба обов’язково зафіксувати на локальному рівні.
Сторони колективного договору
Сторонами колдоговору є роботодавець і працівники (їхні представники).
Роботодавець – це власник або уповноважений ним орган, чи та сама фізособа, яка використовує найману працю, або якісь уповноважені представники, зокрема представники відокремлених підрозділів.
З боку працівниців є профспілки, якщо профспілок немає – то вільно обрані представники для ведення колективних переговорів (ч. 1 ст. 12 КЗпП). Приміром, це може бути рада трудового колективу, а, можливо, і представник трудового колективу.
Поширення колективного договору
Якщо колдоговір укладений, його дія поширюється на всіх працівників роботодавця, незалежно від того, чи є вони взагалі членами профспілки (ст. 18 КЗпП). Наприклад, всього 200 працівників, 180 з них – члени профспілки. 20 працівників не є членами профспілки, але дія колдоговору все одно поширюється і на них.
Ознайомлення з колективним договором
Роботодавець зобов’язаний (зверніть увагу, далі – істотні зміни та уточнення!) ознайомити працівника з текстом колдоговору до початку роботи. Тобто якщо у мене початок роботи – понеділок, це 23 травня, то я вже маю до початку ознайомитися під час формування наказу про прийняття на роботу, приміром, до початку роботи з укладеним колдоговором. Також, якщо ви внесли зміни до колдоговору, – маєте ознайомити працівників у тижневий строк із ними. Обов’язково треба забезпечити постійний безперешкодний доступ працівників до колдоговору в порядку, визначеному самим колдоговором, та можливість копіювання. Звісно, порядок ознайомлення з текстом колдоговору визначається самим колдоговором.
Строк чинності колективного договору
Уточнення щодо строку дії колдоговору. Якщо змінюється власник або відбувається реорганізація юрособи чи відокремленого підрозділу, умови колдоговору діють протягом строку, на який його укладено, але не більше одного року, якщо сторони не домовилися про інше. Колдоговір зберігає чинність протягом всього строку проведення ліквідації підприємства або закриття якихось підрозділів юридичної особи (ст. 17 КЗпП).
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».