Відеоблоги

Повітряна тривога: як оформити відсутність працівника

Ви дізнаєтесь:

  1. Як підтвердити причину відсутності на роботі під час повітряної тривоги.
  2. Як табелювати та оплачувати години запізнення на роботу та її переривання.
  3. Чи можна вважати відсутність на роботі під час повітряної тривоги простоєм.
Оберіть відео для перегляду

4.5(8)

Оцініть відео:

Повітряна тривога: як оформити відсутність працівника

00:08:55

Тимур Алієв

4.5(8)

Оцініть відео:

Перебування працівника на роботі фіксується в табелі обліку робочого часу

Повітряна тривога, сирени і певна не робота працівників. При цьому питання поділяються на два типи. Перше питання, коли я через повітряну тривогу запізнився. І друге питання, коли я прийшов на роботу, під час роботи розпочалася повітряна тривога, я перебуваю в укритті. Можна зараз дуже багато виводити різних версій, але у будь-якому разі питання оплати, це мій, по факту, табель обліку використання робочого часу. Табель. Тобто я буду оплачувати виключно за тим, що в мене зафіксовано в табелі.

В табелі я можу заповнити виключно на підставі підтвердного документа. Якщо в мене цього ланцюжка немає, то в мене звісно виникає проблема, як оплатити чи навпаки не оплатити час відсутності працівника через повітряну тривогу.

Підтвердження причини відсутності в зв’язку з повітряною тривогою

Але в мене ще має бути відповідний доказ, що була повітряна тривога. Увага на слайд. У нас є дійсно такий мобільний застосунок «Повітряна тривога», він надсилає критичні сповіщення про початок/закінчення повітряної тривоги в окремих областях України. Ну і, крім того, ще є єдиний телеграм-канал «Повітряна тривога», він дублює всі сповіщення в застосунку, ну це по факту додаткова можливість отримати сигнал тривоги. Тому в питанні, що я маю підтверджувати факт відсутності у зв’язку з повітряною тривогою, звісно у мене мають бути там прописані конкретні години, хвилини і тощо. 

Запізнення на роботу з причини повідомлення про повітряну тривогу

Починаємо ми з ситуації запізнення. Так, дійсно, є думка, що якщо запізнився працівник через повітряну тривогу, треба не оплачувати цей час і тощо. Але при цьому, як нам роз’яснювала Кам’янська міська рада Дніпропетровської області, вона зверталася до роботодавців з проханням з розумінням поставитися до запізнення на роботу працівників, яке викликане оголошенням в місці повітряної тривоги та не вживати ніяких дисциплінарних заходів. Тому у мене два варіанти. Перший варіант, навіть якщо в мене запізнився працівник на роботу через повітряну тривогу, я закриваю очі, я його табелюю як робочий час і він в мене за це отримує звичайну свою зарплату. Варіант №2. Він запізнився через повітряну тривогу. Я склав акт запізнення. Далі він з’явився. За ст. 149 КЗпП: «а ну давай сідай, пиши пояснення». Він написав пояснення. Далі я не підставі акту і пояснення видаю наказ визнати запізнення поважною причиною. В наказі фігурує кілька годин. Ви ці кілька годин табелюєте в табелі «І» (як інша причина відсутності на роботі) і ці годинки не оплачуєте. Ви будете цим займатися? Ну може хтось і буде, але я думаю, що навряд чи. Дійсно, в цьому випадку для офісних працівників дуже підійде гнучкий режим робочого часу. Коли фіксована частинка ось тут зменшиться. Фіксована десь в середині робочого дня. А ось тут буде змінна частина. І якщо я, приміром, через повітряну тривогу прийшов на роботу тільки у десятій, то мої обчислені 8 годин починаються з десятої. Ну і найголовніше ще встигнути додому до комендантської години. Але знову ж таки, якщо заздалегідь офісні працівники працюють за гнучким режимом робочого часу, це стаття 60 КЗпП.

Переривання роботи на час повітряної тривоги

Інша ситуація. Я працюю, працюю. Сирена чи застосунок, я пішов в укриття. Ну я вже бачив думку, що це простій. Мій час не роботи, коли я перебуваю в укритті це простій. Особисто я цю думку не підтримую і поясню чому. Що таке простій? Перший варіант простою, коли, приміром, є комендантська година і чітко ви вже знаєте, що я в ці години не прийду. І ви без жодних актів оголошуєте мені простій на ці дні або ці години з оплатою не менше 2/3. 

Інша ситуація, сталася аварія на виробництві, сталося якесь стихійне лихо, надзвичайна подія. Я не можу працювати. Ви склали акт про простій. На підставі акту про простій я пішов додому, оголосили мені простій.

У будь-якому разі, у разі коли мені оголошують простій, я зібрав свій кошик, рюкзак і пішов собі спокійно до дому лежати на ліжку. Ситуація коли я прийшов вранці, попрацював, в мене розпочалася повітряна тривога, я спустився до підвалу. Невідомо скільки я там сиджу. Потім піднявся нагору і далі працюю. Як на мене, це в простій ніяк не вписується. Адже у нас Держпраці пропонувало роботодавцям розробити план евакуації для працівників та відвідувачів до бомбосховищ у разі оголошення повітряної тривоги. Працівникам, які виконують роботу у межах адміністративної будівлі підприємства, організувати і провести, у тому числі в онлайн режимі, позаплановий інструктаж з правил поведінки у разі оголошення повітряної тривоги. Тобто у будь-якому разі повітряна тривога це питання охорони праці. Тобто охорони праці, а не охорони мого відпочинку за відсутності на роботі. Ключове слово тут «праця». Далі, як роз'яснює Рівненська облдержадміністрація, якщо почули сирени перебуваючи на роботі: виконати заходи, передбачені на цей випадок Планом дій або Інструкцією, діяти за вказівками керівництва; швидко, без паніки зайняти місце у захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні) та виконувати вимоги старшого (коменданта). Отже, на мою особисту думку, підкреслюю «на мою особисту думку», я перебування в укритті під час повітряної тривоги розцінюю як аналог перерви для обігріву. У нас в КЗпП є така норма, що в холодну пору року, якщо я працюю на повітрі (приміром, на будівництві), у мене облаштовується приміщення для мого обігріву і ця перерва для обігріву включається у мій робочий час. Тому на мою особисту думку, підкреслюю «особисту думку», вона може відрізнятися від думки інших фахівців, я вважаю, що коли я прийшов на роботу, розпочалася повітряна тривога, я спустився до підвалу, я в цей момент перебуваю на роботі по факту. Я не додому пішов. Бо невідомо коли закінчиться повітряна тривога. Я піду і підіймусь назад і буду продовжувати свою роботу. Тому на мою особисту думку, я вважаю, що оскільки це питання ще пов’язане з охороною моєї праці, а не з охороною мого простою, я все ж таки дотримуюся думки, що такий час, коли я не працюю через повітряну тривогу (приміром, зупиняється транспорт), я по факту не йду зі свого робочого місця, навіть якщо мені потрібно десь перейти та спуститися до підвалу. Ви цей час по факту не буде оголошувати простоєм, бо простій, він оголошується все одно на перед. Я тобі оголосив простій, ти іди і будеш вільний. Під час простою ніхто нічого не робить. А повітряна тривога, це все ж таки питання не визначене, це питання в дальшому яке можна підтвердити виключно роздруківками з телеграму чи із застосунку.

Тому на мою особисту думку, коли працівник перебуваючи на роботі укривається через повітряну тривогу, особисто я б це продовжував би включати у його робочий час і окремо б не відокремлював, і окремо б не оплачував. Бо якщо ви хочете його відокремити чи оплатити, вам в такому разі треба буде фіксувати це якимись конкретними наказами. Але я вважаю, що тут жодних простоїв не буде, це буде включатися в робочий час працівника. Адже після закінчення повітряної тривоги, працівник повернеться до своєї роботи.