Ви дізнаєтесь:
- Як Держпраці виявляє неоплачені лікарняні.
- Чи має працівник право на оплату лікарняного після звільнення.
- Яким чином роботодавець може відмовити працівнику в оплаті лікарняного.
Формування е-лікарняного та отримання інформації роботодавцем
Чи можна ігнорувати лікарняний працівника? Таких питань дуже багато. Насправді це може бути звичайна, банальна, ситуація, працівник звернуся до лікаря, там де є можливість формувати електронний медичний висновок. Лікар, за консультацією звичайно, сформував. Воно все пішло через електронну систему охорони здоров’я на Пенсійний фонд. Якщо немає перешкод, сформувало електронний лікарняний. А працівник продовжує собі працювати.
Або інша ситуація. Працівники знаходяться, десь працюють дистанційно, чи знаходяться в іншому місці. Ви можете і не знати, що вони були на лікарняному, ніхто не повідомив. Провели, протабелювали, провели заробітну плату, виплату, а потім з’являється лікарняний, чи ви потім побачили цей лікарняний.
І от багато бухгалтерів питають чи можна його ігнорувати. Але ж ми виплатили зарплату. От я хочу звернути вашу увагу, що ігнорувати нічого неможливо. Можливо не оплатити. Але це треба зробити вірно. Так, щоб у нас потім не було проблем. Ми з вами звикли орієнтуватися на ФСС. Якщо вони грошей не попросили, то начебто нічого там, ніяких штрафних санкцій не буде. Це добре.
Методи виявлення наявності неоплачених лікарняних при перевірці Держпраці
Ви бачите на слайді посилання на наказ Мінекономрозвитку, торгівлі та сільського господарства від 27.10.2020 р. №2161. Це акт перевірки, який проводиться за результатами відвідувань чи перевірки Держпраці. І Держпраці, у них є певний розділ, де вони перевіряють дотримання загальнодержавного соціального страхування, а чи дотримуються соціальні гарантії працівника. І ось тут вони на ці питання звертають увагу, тому що лікарняний перетинається з роботою працівника і от вони намагаються знайти там чи не було порушення в оформленні трудових відносин, табелювання і т.д. Тому нам це з вами зовсім не потрібно.
Працівник має право на відшкодування лікарняних протягом 12 місяців від дня відновлення працездатності
Ще хочу звернути вашу увагу, що зараз також стали часті ситуації, коли працівник звільняється, звільнився, а потім своєму роботодавцеві, вже колишньому, каже «ага, а у мене був лікарняний, а ви мені не оплатили, будьте люб’язні, оплатіть». Адже ви пам’ятаєте, 12 місяців після дати відновлення працездатності у працівника є право на відшкодування. І тому ви маєте що? Або з ним потім скаржитися, судитися, або виплатити.
Роботодавець має можливість відмовити працівнику в оплаті лікарняного
Що ми маємо з вами робити? В цій ситуації, якщо ви бачите лікарняний і працівник у вас при цьому працює, ходить на роботу, ми нічого не ігноруємо. Ми беремо цей лікарняний в роботу. Опрацьовуємо його і виносить комісія, чи уповноважений, залежно від того, що у вас є, виносить рішення, в протоколі, відмовити в оплаті у зв’язку з тим, що працівник працював. Копію табеля докладаєте і у вас є відмова опрацювання, і ви закриваєте можливість працівнику поскаржитися, а крім того ви закриваєте можливість під час будь-якої перевірки говорити про те, що могло бути інакше. Відповідно повідомляєте під підпис про це працівника. Це робиться обов’язково.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».