Відеоблоги

Звільнення у відпустці: коли можливе

Ви дізнаєтесь:

  • У якому випадку заборонено звільнення під час відпустки.
  • Як визначити останній робочий день при звільненні під час відпустки.
  • Чи виходити на роботу в день звільнення працівнику, який перебуває у відпустці.
Оберіть відео для перегляду

5(10)

Оцініть відео:

Звільнення у відпустці: коли можливе

00:03:22

Тетяна Гуль

5(10)

Оцініть відео:

Звільнення під час відпустки заборонено тільки з ініціативи роботодавця

Поговоримо про звільнення працівників під час відпусток. Особливо зараз, під час дії воєнного стану. Можливо таке чи ні? Чи потрібно припиняти відпустку, виходити на роботу, щоб звільнитись?

Трудове законодавство у нас не містить заборони на звільнення під час перебування у відпустці. Є заборона на звільнення у відпустці за ініціативою роботодавця. Якщо йдеться про звільнення за власним бажанням чи за згодою сторін, то тут заборон немає.

Правила звільнення працівника під час відпустки за його бажанням

Якщо прочитати ст. 3 Закону України про відпустки, ми там бачимо, що за бажанням працівника, у разі його звільнення, крім звільнення за порушення трудової дисципліни, йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки. При цьому якщо працівник вирішить розірвати трудові відносини до закінчення такої щорічної відпустки, він має подати письмову заяву про звільнення з роботи раніше узгодженого з роботодавцем строку. І в цій заяві працівник зазначає причини таких дій, підтверджує підстави звільнення та вносить зміни до раніше домовленого строку звільнення на новий. Таким чином працівник буде звільнений до закінчення щорічної відпустки з дати про яку він попросив, ця дата і буде останнім днем  припиненої відпустки і датою звільнення. В табелі обліку використання робочого часу день звільнення працівника за новою датою має бути позначений як перебування його у щорічній відпустці. Отже, законодавством у нас не заборонено звільняти працівника за його бажанням не з останнього дня наданої йому щорічної відпустки, а з дати, яка вказана в заяві про звільнення.

Види відпусток та правила звільнення працівника

Немає заборон щодо звільнення під час перебування  і в інших відпустках: без збереження, чи у відпустці по догляду за дитиною, чи просто якщо працівник використовую щорічну відпустку і вирішив звільнитися. Працівник просто пише заяву про звільнення, зазначає день звільнення і все. Спеціально виходити на роботу та звільнятися для цього не потрібно.

Визначення дня звільнення та документальне оформлення звільнення працівника у відпустці

Є норма в Інструкції №58, якою передбачено, що днем звільнення вважається останній день роботи. Але тут мається на увазі, що якщо у звичайних умовах працівник написав заяву про звільнення, наприклад 23 червня, то в цей день він працює як звичайний день, в цей день з ним проводять остаточний розрахунок, заповнюють всі документи, видають трудову книжку, копію наказу про звільнення. Тобто в цей день він ще перебуває у трудових відносинах і працює він, також він закриває всі свої справи. Тобто це його останній робочий день. І з 24 червня він вже не буде працівником на даному підприємстві. 

Але якщо працівник перебуває у відпустці, йому не обов’язково виходити на роботу, відпрацьовувати цей день, а потім звільнятися. Тобто спеціально виходити на роботу в день звільнення із відпустки не потрібно. Також не потрібно видавати накази про припинення  відпустки. Ви просто видаєте наказ про звільнення.