Ви дізнаєтесь:
- Про процедуру звільнення у разі смерті ФОП - роботодавця.
- Про процедуру припинення ТД у разі смерті або відсутності працівника.
- Як довести, що працівник був відсутній або з ним не було зв’язку.
Нові підстави для звільнення. Одна із них, це смерть роботодавця – фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою. Також, у загальних таких рисах, наведена процедура для такого звільнення. Отже працівник, у якого помер ФОП – роботодавець, може звернутися із заявою про припинення трудового договору до центру зайнятості. Датою припинення трудового договору вважається день подання відповідної заяви. Проте детальну процедуру звільнення через смерть ФОП – роботодавця за допомогою центру зайнятості має визначити Кабмін. Поки такого порядку немає. А тому навіть якщо звернутися до центру зайнятості із заявою про припинення дії трудового договору через смерть ФОП – роботодавця, я думаю, ну навряд чи центр зайнятості зможе провести цю процедуру.
Ще одна нова підстава для звільнення, яка нарешті з’явилася у КЗпП, це смерть працівника, визнання його судом безвісно відсутнім або оголошеним померлим. Чому нарешті? Оскільки раніше такої підстави попросту не було у КЗпП. Тож тепер у наказі про припинення трудового договору через смерть працівника треба робити посилання на п. 8 з індексом 2 ст. 36 КЗпП.
Ще одна підстава для звільнення у ст. 36 КЗпП, це відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місці. Багато хто з роботодавців вхопився за таку підставу для звільнення. Але використовувати її необхідно ну так дуже і дуже делікатно. Перш за все роботодавець має документувати відсутність працівника на протязі усіх 4 місяців. Тобто мати акти про відсутність працівника на роботі 4 місяці поспіль. Крім того, роботодавець повинен мати ще й докази того, що до нього не потрапляла інформація чому ж працівник відсутній протягом усіх 4 місяців. Такого висновку доходить і Мінекономіки, і коментар міністерства ви бачите на слайді. При цьому 4 місяці це 4 місяці поспіль. Якщо працівник бодай раз виходив на зв'язок з роботодавцем, то цей чотирьох місячний період, він переривається. Тобто ось прямо на протязі усіх днів протягом 4 місяців працівник не виходив на роботу і роботодавець не має від нього жодної звістки, плюс до усього цього документальне підтвердження відсутності працівника і інформації про нього. І таку позицію, зверніть увагу, підтримує Мінекономіки. Погодьтеся, після читання цієї норми, роз’яснень Мінекономіки, взятися за процедуру звільнення за такою новою підставою ну наважиться, на маю думку, не кожний роботодавець.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».