Відеоблоги

З 19 липня Держпраці виходить на перевірки: хто та що у центрі уваги

Ви дізнаєтесь:

  • З яких підстав і яка перевірка може бути проведена Держпраці.
  • Чим регламентується порядок проведення перевірок Держпраці.
  • Чи обмежується коло питань, що з’ясовуються під час позапланової перевірки.
Оберіть відео для перегляду

5(8)

Оцініть відео:

З 19 липня Держпраці виходить на перевірки: хто та що у центрі уваги

00:06:47

5(8)

Оцініть відео:

У період дії воєнного стану, це стаття 16 Закону №2136, яка з’явилася 19 липня, зараз я зачитую її. У період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику (ну Держпраці, не будемо перераховувати), може здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині: додержання вимог Закону №2136; з питань виявлення неоформлених трудових відносин; і щодо законності припинення трудових договорів. Отже, підсумовую те що сказала, тільки позаплановий захід, тільки за заявою працівника або профспілки з трьох наведених питань: додержання вимог Закону №2136; неоформлені трудові; і законність припинення. Тобто ніяких інших, зараз ми зачитаємо які ще там можуть бути, але ось тут є така стаття, яка дозволяє з цих трьох підстав. Є ще додаткові, зараз я подивлюся, наступний слайд, дивіться, додаткові підстави для перевірки Держпраці. Це знову ж таки звернення фізичної особи повинно бути (не само по собі звернення), про порушення, що спричинило шкоду: заявнику (тобто самій особі); навколишньому природному середовищу; безпеці Держави, за умови погодження центрального органу виконавчої влади, що здійснює… Тобто Держпраці саме собі погоджує.

Так, наступні можливості Держпраці, ще додаткові підстави для перевірки. Якщо буде доручення Прем'єр-міністра про перевірку суб’єкта господарювання. Якщо настала аварія, смерть потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язане з діяльністю суб’єкта господарювання. Звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення вимог законодавства. Звернення Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації. І невиконання припису, виданого після 1 травня 2022 року, про усунення правопорушення.

Планових заходів зараз не буде. Будуть виключно позапланові заходи, які будуть відбуватися у відповідності до Закону №877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Тут хочу розповісти дуже цікавий момент. Якщо ви пам’ятаєте 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, було дуже багато розмов про те, що «страшні» перевірки, інспектування інспекторами Держпраці, опитування, анкети і т.д., якщо ви пам’ятаєте. Ці всі скажімо страшні такі дії з боку Держпраці, вони здійснювалися на підставі положень там порядку перевірки. Це було №295 спочатку, а потім №823 Порядок про здійснення перевірок. Я думаю, що ви всі знаєте, що ще у 2019 році Шостим апеляційним судом було скасовано №823, Порядок було визнано нечинним. Так? Постанову цю протиправною та нечинною, було визнано Порядок №823. А до того, за півроку, ще й №295. Тобто на сьогодні не існує ніякого порядку проведення перевірок. Тобто законодавство, все що було в законодавстві, все визнано нечинним, воно не працює. Зверну увагу, ви коли зайдете, якщо будете шукати раптом як проводиться перевірка, зайдете на сайт Верховної Ради, пошукаєте там порядок проведення перевірки, вам буде там висвітлено Порядок №295, №823 і буде синіми літерами написано «чинний». Не лякайтеся цієї фрази. Воно в Раді до сих пір висить як чинний, проте там є посилання, що є рішення суду, яке набрало законної сили, тобто апеляційна інстанція після якої набирає законної сили, визнано протиправною та нечинною цей порядок. Тобто жодного порядку немає, жодного анкетування немає, жодного опитування «страшного» немає і т.д. Тобто що у нас є? Є єдиний закон, який зараз ви бачите на слайді. І ст. 16 Закону №2136 про це каже: лише закон України про основні засади нагляду, це Закон №877. Тому достатньо подивитися лише цей закон, там описані права, повноваження і т.д. органу. І от ми з вами ось цьому закону проходимо перевірку, якщо вона буде там визначена зараз у період воєнного стану. Навіть скажу так, якщо закінчиться воєнний стан, не з’явиться знову ж таки ніякого порядку, знову ж таки ми будемо жити відповідно до Закону про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, не дивлячись на те, що Закон №2136 ось цей, що він не буде працювати поза воєнним часом, але закон №877, це буде єдиний документ (звичайно якщо не приймуть нічого іншого з часом), це буде єдиний закон, відповідно до якого будуть здійснюватися перевірки, і планові, і позапланові і т.д. Але зараз, наразі, ми маємо тільки позапланові перевірки з вами.

Відповідно до цього закону, йдемо по цьому закону, під час проведення позапланового заходу з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням у посвідченні. Зараз ми скажемо які документи потрібні. Але зверніть увагу, до вас не може прийти інспектор Держпраці і сказати «в мене тут позаплановий захід, ось вам направлення, ось подивіться моє посвідчення, буду перевіряти там все, покажіть». Ні! Конкретно які питання потрібно з’ясувати цій особі, яка проходить перевірку. Пам’ятаєте перші слайди, «за зверненням працівника або за зверненням профспілки». Тобто у свої скарзі працівник напише що не так. І ось з цим питанням до вас прийде на перевірку (можливо прийде) інспектор Держапраці. Тобто ніяких «подивлюся все» не буде. В законі це чітко написано, це ч. 1 ст. 6 Закону №877.