Ви дізнаєтесь:
- Хто та як визначає місце роботи основним та за сумісництвом.
- Чи можна влаштуватись за сумісництвом, не маючи основного місця роботи.
- Чим керуватися при прийнятті на роботу за основним місцем роботи та за сумісництвом.
Коли людина має намір укласти трудовий договір, вона подаючи такий намір дає нам заяву. Заява є дуже важливим зараз атрибутом, оскільки у заяві визначається не тільки основне місце роботи, подивіться на слайд. Для того щоб укласти трудовий договір, незалежно від того в письмовій чи усній формі, стаття 1 Закону про ЄСВ визначає обов’язок фізичної особи в заяві зазначити місце роботи, на яке вона працевлаштовується. Отже, основним місцем роботи вважається те місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору та визначене ним як основне згідно з поданою заявою. Отже, зверніть увагу, не трудовий договір визначає місце роботи, а заява.
Далі. Ми з вами отримуючи заяву вже після цього маємо зрозуміти, так? Як у нас написано у законі про ЄСВ? Дивіться. Згідно з поданою заявою та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі. Тобто, що мається на увазі у цій фразі? Усі напевно чули, що з 15 липня на порталі Пенсійного фонду діє оновлена процедура внесення відомостей про трудову діяльність. І внесення таких відомостей дозволяє зафіксувати конкретний запис працівника до його конкретного роботодавця, з яким він перебував чи перебуває у трудових відносинах. Тобто фізично, коли людина подає мені заяву і самостійно визначає в ній основне чи сумісництво, я, як підприємство, роботодавець, страхувальник, жодної відповідальності щодо некоректності поданої інформації не несу.
Чи може мені людина написати не маючи основного місця роботи бажання бути працевлаштованим на сумісництво? Теоретично так, але термін сумісництва, який у нас з’явився у КЗпП, він з’явився у нас після змін з 19 липня, фізично пояснив, що сумісництво це окрема робота, яка виникає поза основним місцем роботи. Тобто виходячи із тлумачень, які ми вже маємо сьогодні в КЗпП виходить, що формувати сумісництво працівнику ми має на підставі заяви, але підглядаючи у відомості з Державного реєстру застрахованих осіб, аби зрозуміти чи відповідає визначене ним місце роботи в заяві умовам КЗпП. Поясню. Заява «Прошу прийняти з сумісництвом» дає мені (бухгалтеру, кадровику) розуміння, що коли я відкрию реєстр, я побачу, що в нього є основне місце роботи. Адже термін сумісництва, що відтепер міститься у ст. 102-1 КЗпП, чітко визначає, сумісництво, це виконання роботи поза основний час на основному місці роботи. Тобто, як ви розумієте, виходить така суцільна сумісна робота. Ми працівнику маємо задати запитання про наявність основного місця роботи, якщо він мені пише «сумісник». Ну а я відповідно маю від нього отримати документи, а за тезисом ви бачите (за законом), подивіться уважно, це його заява та відомості, що обліковуються в Реєстрі застрахованих осіб. Відомості, це витяг електронної трудової книжки працівника, з якої я зможу побачити присутність запису щодо його місця роботи. Електронна трудова книжка значно ширша у порядку його ведення. Тобто в електронній трудовій книжці ви можете побачити записи як і за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Тому у нашому випадку, зараз я починаю звертати вашу увагу, аби у подальшому нас не виникло жодних якихось там проблем із податківцями, що утворять далі натяк і напрям на перевірку Держпраці щодо законності укладання трудового договору за сумісництвом. А мета, поясню, сумісники не сплачують доплату ЄСВ до мінімалки. Тобто коли у мене є сумісник, я по ньому не сплачую доплату ЄСВ до мінімалки. Відповідно у мене є всі підстави економити. А в умова, які ми зараз маємо, економія не коректно виглядає по відношенню до формування бюджету, зокрема і Пенсійного фонду. Так? Бо вони так само здійснюють витрати і мають отримувати надходження. Аде коли у мене виникає така економія, надходжень іде менше. І тоді податківці будуть шукати такі підстави. У податківців є всі повні права, вони закріплені у ст. 86 ПКУ. Відповідно коли вони знайдуть ризики і відповідно дадуть далі команду «фас» Держпраці, ті будуть мати на увазі можливість довести до нас чи правильно ми організували прийняття на основне чи сумісництво.
Далі. Ще такий важливий момент друзі, на сьогодні, поки що, ніде не прописано жодної відповідальності або прямого зв’язка, якщо все ж таки все, що вам детально розказала, ми будемо уникати. Так? І будемо все ж таки укладати згідно заяви, даних про сумісництво. Тому орієнтуємося поки на заяву. Розуміємо, що відомості про електронну трудову діяльність вже можна отримувати у працівника запитуючи ці дані про нього.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».