Ви дізнаєтесь:
- Чи потрібно буде реєструватися та звітувати в Фонді захисту прав осіб з інвалідністю.
- Чи зміниться норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю.
- Хто та на якій підставі перевірятиме і штрафуватиме роботодавців.
Стаття 19 Закону №875 буде викладена у новій редакції. І тепер у цій ст. 19 ми не знайдемо два ключових моменти. Перший момент, відсутність реєстрації у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю. І другий момент, відсутність умови про звітування стосовно виконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю. Два ключових моменти, які будуть відсутні в оновленій редакції ст. 19 Закону №875. Тобто після того, як зміни наберуть чинності у роботодавця більше не буде обов’язку зареєструватися у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю і плюс, другий момент, у нього вже більше не буде обов’язку подавати форму №10-ПОІ, тобто наш звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю. Немає реєстрації – немає звітування. Ви бачите на слайді, що саму форму я поки що залишила не закресленою, оскільки сама форма, вона затверджена наказом Мінсоцполітики й поки що, я думаю що певний час, вона все одно буде залишатися чинною, оскільки, як нам всім відомо, наші офіційні органи доволі довго приводять свої нормативно правові акти у відповідність з законом. Але у цьому випадку ми виходимо саме із цих норм, які прописані у Законі.
Далі на слайді ви бачите ст. 19, її головні моменти, у новій редакції. Тобто як тільки Закон, про який ми говоримо, набере чинності, то саме у такій редакції ми побачимо оновлену ст. 19 Закону №875. Я ще раз наголошую, що в ній не буде умови про реєстрацію роботодавця у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю і не буде умови про звітування за формою №10-ПОІ. Але подивіться, будь ласка, більш детально на цей слайд. Так, це оновлена редакція ст. 19 Закону №875. І що ми тут бачимо? Ми бачимо норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю. Норматив, який нам відомий вже багато, багато років. Тобто, подивіться, будь ласка, що для підприємств, установ, організацій, в тому числі й фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової кількості штатних працівників. Ну а якщо у нас середньооблікова кількість штатних працівників від 8 до 25 осіб, то у кількості одного робочого місця. Для підприємств і ФОПів – роботодавців, у яких середньооблікова кількість штатних працівників менше ніж 8 осіб, цей норматив не виконується. Але це я до чого? Попри скасовування реєстрації у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю, попри відсутність у нових нормах ст. 19 Закону №875 умови про подання, про звітування з приводу працевлаштування осіб з інвалідністю за результатами року, у кожного роботодавця все одно залишається умова стосовно слідкування за виконанням нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю. Звітність уходить, норматив залишається. І тепер кожний роботодавець самостійно все одно повинен протягом року слідкувати чи виконується цей норматив.
Але це ще не всі новації. І ось здавалось би пішли на полегшення, так у нас немає звітування, немає реєстрації, але ми повинні слідкувати за нормативом і разом із цим паралельно у нас з’являються нові такі функції контролю. Подивіться, будь ласка, Пенсійний фонд у порядку та за формою, встановленим Пенсійним фондом, тобто сам Пенсійний фонд, він повинен буде передавати певні відомості Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. А саме про створення підприємствами робочих місць для осіб з інвалідністю і необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Тобто ось це виконання цього нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємстві чи у ФОП – роботодавця, воно все одно буде контролюватися. Пенсійний фонд буде передавати за такою прямо схемою, що Пенсійний фонд передає необхідні дані Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. А сам Фонд уже буде порівнювати чи виконується на підприємстві норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю або ні.
І це ще не все. Отримана від Пенсійного фонду інформація є підставою для проведення перевірки підприємств. Тобто Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, він буде перевіряти саме виконання цього нормативу. Але якщо щось пішло не так, якщо буде видно, що є ознаки порушення законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, то у такому випадку це вже є підставою для проведення перевірки. При цьому перевірка буде проводитись у порядку, який має визначити Кабмін. І проводити перевірку, подивиться, будь ласка, буде центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, тобто це Держпраці. І ми бачимо якусь величезну схему контролю за нормативом про працевлаштування осіб з інвалідністю. Пенсійний фонд передає дані Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Той там щось собі розраховує, бачить сходиться чи ні. Якщо не сходиться, це вже підстава для перевірки. На перевірку вже у свою чергу виходить Держпраці.
І що у підсумку? А у підсумку ми можемо отримати адміністративно-господарські санкції, обчислені відповідно до ст. 20 цього Закону. І я зразу вам скажу, що ст. 20 Закону №875, вона не переписана. Вона залишається чинною у тій редакції, яку ми з вами звикли бачити. Але я хочу звернути вашу увагу на такий момент, що Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі здійснює визначення підприємств, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій. Тобто якщо ми не виконаємо норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю за календарний рік, то адміністративно-господарські санкції нам світять, їх ніхто не скасовує. При цьому такі «листи щастя», розрахунки, будуть проходити в формі електронного документа через електронні кабінети підприємств на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».