Ви дізнаєтесь:
- Хто відповідальний за проведення медогляду.
- Про види медоглядів і категорії працівників, що підлягають медогляду.
- Про документальне оформлення проведення медогляду і його особливості під час війни.
Доволі часте запитання: медогляд, хто його має оплачувати?
***
Обов’язки роботодавця щодо організації проведення медогляду
Так от, колеги, роботодавець зобов’язаний за свої кошти організовувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медоглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими й небезпечними умовами праці або таких, де є потреба в проф. доборі, а також щорічного обов’язкового медогляду осіб віком до 21 року. Це прямі вимоги ст. 169 КЗпП. При цьому ще ж є різні медогляди.
Види медоглядів
Є медогляди трудові. Перелік шкідливих та небезпечних факторів по яких має проводитись медогляд, це додаток 4 до Порядку №246. Але задля цього ще ж треба провести атестацію робочого місця. Перелік робіт для виконання яких обов’язкові попередні (періодичні) медогляди (додаток 5 до Порядку №246). Далі. Перелік там де є потреба в проф. відборі (ви його бачите, його номер у нижній частині слайда).
Далі. Ще трудові. Усі хто молодше 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медогляду. Надалі, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медогляду.
І, те що дуже не полюбляють, медогляд водіїв, Положення №65/80, окремо. Але це просто окрема історія. Як у разі відсутності перед рейсового огляду водій може попасти в ДТП. Уявіть собі, ви мали проводити перед рейсовий огляд водія, перед виїздом у рейс. Ви його не провели. Він попадає у ДТП. Кримінальна відповідальність нестиме хто? Ну звісно керівник. Тому що керівник не організував проведення відповідного медогляду, випустили його на рейс в стані там алкогольного, наркотичного чи тощо сп’яніння.
Ну і профілактичний медогляд. Профілактичний медогляд це так звані ось ті санітарні книжки. Це Перелік №559. І так само Порядок №559, Правила №280.
Проведення медоглядів під час дії воєнного стану
Тепер, що роботи зараз, зараз війна? Держпраці роз’яснює, так, з 24 лютого війна, проте сьогодні відсутні нормативно-правові акти або інші розпорядчі документи, на підставі яких роботодавець може перенести строк проведення медогляду працівників чи допустити до роботи працівника, який медогляд не пройшов. Тобто бачите? Все законодавство про працю, не дивлячись, що на дворі війна, воно лишилося на рівні миру. Враховуючи викладене, медогляди мають проводитися з врахуванням безпекової ситуації. При цьому Держпраці нагадує, що процедура проведення медоглядів, вона закріплена в Порядку №246, до якого Міністерством охорони здоров’я не було внесено зміни. Просто у нас і так вносяться постійні зміни до всього, постійно. У нас і так штампування йде з відповідної нормативки. До охорони праці у нас руки не дійшли. Тобто у нас вважається так: якщо є можливість працювати, не дивлячись на те що війна, то треба працювати з урахуванням всіх вимог охорони праці. Зміни не вносилися.
Процедура та документальне оформлення проведення медогляду
Щорічно, до 1 грудня, ми маємо подати в управління Держпраці свою заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медогляду в наступному 2023 році. До заяви додаються витяги зі штатного розпису стосовно переліку всіх професій по структурних підрозділах підприємства, дані лабораторних досліджень умов праці. Після розгляду наданих документів за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженого представника складається Акт про визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медогляду. На підставі Акту визначення категорії працівників, які підлягають попереднім (періодичним) медоглядам, роботодавець складає протягом місяця у чотирьох примірниках поіменні списки працівників за формою визначеною у додатку 2 до Порядку №246. Узгоджує їх з відділом з питань гігієни та експертизи умов праці вашого управління Держпраці. І далі вже роботодавець укладає договір про проведення медогляду з відповідними КМПшками, з відповідними закладами охорони здоров’я. Надає йому список працівників, які підлягають медогляду. Ну і під час прийняття на роботу, а також у разі переведення на іншу роботу роботодавець повинен видати працівнику направлення на обов’язковий попередній медогляд за встановленою формою, в якому вказується характеристика умов праці працівників.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».