Відеоблоги

Звіт з праці з 1 січня 2023 року подаємо в електронній формі

Ви дізнаєтесь:

  • За якою формою, в який спосіб та в який строк подається Звіт з праці.
  • Як заповнити Звіт з праці.
  • Яка відповідальність за порушення строку та порядку звітування.
Оберіть відео для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Звіт з праці з 1 січня 2023 року подаємо в електронній формі

00:08:57

Тетяна Гуль

5(4)

Оцініть відео:


Більшість роботодавців мають подавати звіт з праці за формою 1-ПВ (місячна) та 1-ПВ (квартальна). Це передбачено ст. 18 Закону про державну статистику. Проте з 1 січня 2023 року цей закон втратить чинність і на заміну йому прийде новий Закон «Про офіційну статистику».

***

Що змінює для роботодавців цей новий закон? Дуже важлива новина стосується способу подання стат. звітності. Якщо зараз подавати звіт з праці можна у паперовому вигляді особисто завітавши до територіального органу державної статистики. Ще паперові звіти можна надіслати поштою, але зробити це потрібно завчасно, щоб звіт потрапив до органу державної статистики не пізніше останнього дня подання. Та в електронному вигляді. А ось з 1 січня 2023 року статистичні звіти, зокрема і звіт з праці, слід подавати виключно в електронному вигляді. Це прямо передбачено ст. 10 Закону України «Про офіційну статистику». Подати статистичну звітність в електронній формі можна за допомогою безкоштовного онлайн сервісу «Кабінет респондента», який розміщено на офіційному вебсайт Держстату. Зверніть увагу, подати стат. звітність в електронній формі можна безкоштовно. Доступ в систему здійснюється цілодобово та не потребує інсталяції будь-яких програм. Крім того в сервісі містяться актуальні форми статистичних бланків. Тож саме зараз у вас є час перелаштуватися на подання стат. звітності в електронній формі. Всю потрібну інформацію як це зробити можна знайти на сайті Держстату.


Форма подання Звіту з праці

Які ще зміни щодо звіту з праці очікують роботодавців у наступному році? Звіт подавати будемо в оновленій формі. Форми статистичних звітів постійно оновлюються. Не став виключенням і цей рік. Держстат наказом від 12 травня 2022 року №87 форму звіту з праці 1-ПВ (місячна) та 1-ПВ (квартальна) виклав в новій редакції. Причому в листопаді також було внесено певні зміни. Тому вперше за оновленим місячним звітом з праці у редакції наказу Держстату від 12 травня №87 зі змінами внесеними наказом від 10 листопада 2022 року №279 слід звітувати подаючи звіт за січень 2023 року. Тоді як вперше за оновленою квартальною формою звіт з праці вперше слід відзвітувати подаючи звіт за І квартал 2023 року. Однак тут ще зауважу, що на січень 2023 року припадає граничний строк подання звіту з праці за грудень 2022 року і за IV квартал 2022 року. Так ось, ці звіти треба подати ще за формами для подання статистичної звітності з праці для 2022 року, які були затверджені наказом від 25 червня 2021 року №135. А вже з 1 лютого 2023 року наказ №135 втратить чинність.


Роз’яснення щодо заповнення Звіту з праці

Окрім нових форм звіту з праці Держстат надав роз’яснення щодо їх заповнення. Головна його новація стосується деяких категорій працівників. А саме, Держстат рекомендує при визначенні середньооблікової кількості штатних працівників не включати працівників, які перебувають у відпустці по вагітності та пологам та у відпустці для догляду за дитиною. А також мобілізованих працівників, працівників, з якими призупинено дію трудового договору, які евакуювались в іншу місцевість або місцеперебування яких тимчасово невідомо, та працівників, які протягом періоду дії воєнного стану перебувають у відпустках без збереження заробітної плати. Але хочу наголосити, що відповідно до Інструкції №286 не включаємо до середньооблікової кількості штатних працівників тільки працівників, які перебувають у відпустці по вагітності та пологам та у відпустці для догляду за дитиною. Інших категорій п. 3.2.2 Інструкції не містить.


Статзвітність з праці: хто подає та куди

Що не змінюється у 2023 році? Без змін залишаються респонденти, тобто ті, хто повинен подавати звіт з праці. У самих формах звіту з праці за місяць, звіту з праці за квартал вказано, що їх мають подавати юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб до територіального органу Держстату. Як бачимо, ФОП із найманими працівниками статистичну звітність з праці не подають. Що стосується юридичних осіб, то вони можуть самостійно дізнатися які саме форми державних статистичних спостережень необхідно подавати протягом 2023 року. Для цього необхідно зайти на офіційний сайт Держстату та перейти до розділу про пошук за кодом ЄДРПОУ. Він знаходиться на головній сторінці офіційного сайту Держстату.


Граничний строк подання Звіту з праці

Тепер про граничні строки подання звіту з праці за місяць. Регламентований строк подання, тобто той, який прописаний у самій формі, не пізніше 7 числа місяця, наступного за звітним періодом. Детальні граничні строки подання статистичної звітності наводяться щорічно на офіційному сайті Держстату. Наприклад, звіт за січень 2023 року слід подати не пізніше 7 лютого. Граничний строк подання звіту з праці за квартал не пізніше 7 числа місяця, наступного за звітним періодом. Тобто граничний строк подання звіту з праці за І квартал 2023 року – 7 квітня 2023 року. За ІІ квартал – 7 липня 2023 року і т.д. Крім того майте на увазі, що у разі якщо гранична дата приходиться на святковий, неробочий або вихідний день, то гранична дата подання статистичного звіту з праці переноситься на наступний день після святкового, неробочого або вихідного дня. Але пам’ятайте, що на період дії воєнного стану норми ст. 73 КЗпП не застосовують. Тобто святкових днів в період воєнного стану немає. Тож майте на увазі, що у січні 2023 року необхідно подати звіт з праці за грудень 2022 року та за IV квартал 2022 року. Їх слід подати не пізніше 9 січня 2023 року.


Відповідальність за неподання, подання із запізненням та подання з недостовірними даними Звіту з праці

І декілька слів про відповідальність. За неподання звіту з праці, подання із запізненням, з недостовірними даними, не в повному обсязі загрожує адмінштраф в розмірі від 170 до 255 грн. Але в період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його скасування адмінштрафи за неподання стат. звітності або за несвоєчасне подання не застосовуються.

Підсумки. Звіт з праці за формою 1-ПВ (місячна та 1-ПВ (квартальна) з 1 січня 2023 року слід подавати в електронному вигляді. Держстат оновив форми звіту з праці. Оновлену форму 1-ПВ (місячна) слід подавати починаючи зі звіту за січень 2023 року, а 1-ПВ (квартальна) – починаючи зі звіту за І квартал 2023 року. Граничний строк подання звіту – не пізніше 7 числа місяця наступного за звітним періодом.