Ви дізнаєтесь:
- Яких працівників включають до графіку відпусток.
- Яким працівникам відпустка не надається.
- Як визначити тривалість та період надання відпустки.
Працівники, на яких складається графік відпусток
Графік складається на всіх працівників, з якими укладено трудовий договір, у тому числі на: сумісників; працівників, з якими укладено строкові трудові договори; працівників з неповною зайнятістю тощо. Звісно в графік відпусток попадає директор. Він найманий працівник і навіть якщо він засновник або співзасновник.
Сумісники. Ось бачу періодично ці питання. Вони раніше були щодо паралельності надання відпусток за основним і сумісництвом. Зараз ось ці питання бачив, чи можна ВПО прийняти за сумісництвом на цілий день. Колеги, до 25 листопада були обмеження по роботі сумісників державних і комунальних підприємств. З 25 листопада, звертаю всіх особливу увагу, якщо ви пропустили, якщо ви належите до державно-комунальної форми власності, то з 25 листопада втратила чинність Постанова №245, що зобов’язує сумісників держпідприємств, Держаудитслужба ще сюди хоче комунальників всіх привести, використовувати щорічну відпустку одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. По приватному сектору цих обмежень ніколи не було. Обмеження були тільки по державному сектору, по комунальному сектору. Там був «радянський союз», якого ми нарешті позбулися, але ми позбулися тільки но з 25 листопада. Тому плануючи графік відпусток на наступний рік, якщо ви вже держпідприємство, комунальне підприємство, вже можете вдихнути, видихнути, навіть брати ВПО на повний день (бо які в Маріуполі не звільнилися). У вас вже цих обмежень немає. Вони існували, а з 25 листопада вони «померли», їх вже немає. Ви здихнули, що у нас жодних вже обмежень по сумісниках немає. Для приватного сектору такого ніколи не було. Коли я десь бачу ці коментарі, що сумісника в приватному секторі тільки на 4 години, тільки на 0.5. І ось так от беручись за голову думаю, ну де ви понабиралися цих фейків. «Людмила Прокоф'євна, де ви понабиралися цієї вульгарності?». Так от, обмеження були тільки но по державних, комунальних. Чомусь всі приватники вирішили, що воно стосується всіх абсолютно. Ні. По приватних жодних обмежень по сумісниках ніколи не було. Він працює коли хоче, але найголовніше, щоб основне з сумісництвом не перетиналося. Іде у відпустку коли хоче. Зараз і по державниках, по комунальниках такого звісно немає. Але при цьому внутрішніх сумісників відображайте в графіку відпусток окремо за основним місцем роботи й звісно окремо за сумісництвом. У них відпустки можуть і не збігатися. У них вони й за кількістю днів можуть не збігатися. Тому що це можуть бути взагалі абсолютно ну там різні умови й тощо. І зараз вони можуть і не збігатися якщо навіть державні та комунальні за часом.
Строковики. Так от, право працівника на щорічну відпустку (основну, додаткову) повної тривалості виникає після того, як він шість місяців безперервно відпрацював. До того періоду надається пропорційно відпрацьованим дням. І за винятком випадків, передбачених і ч. 7 ст. 10. Тобто там є випадки, коли я навіть, у мене пів року не пройшло, я вже йду, маю право на відпустку повної тривалості. А потім у вас головний біль, як стягнути зайві відпускні коли я звільнюся. Якщо ви працівника прийняли за строковим трудовим договором до пів року, взагалі немає сенсу планувати його відпустку у графіку. Проте звісно включіть до графіка працівників, які мають право на щорічну відпустку у зручний час, вони перераховані в ч. 7 ст. 10 і хочуть її використати.
Працівники, які заразу відпустках по догляду за дитиною. Звісно якщо у них ця відпустка закінчується у 2023 році, то ви їх включаєте в графік відпусток. Недоцільно включати в графік відпусток працівників, які ще весь 2023 рік перебувають у відпустці по догляду за дитиною. Ну не підуть вони, я не можу бути у двох відпустках одночасно. Так само деякі кадровики намагаються працівників на військовій службі відправити у відпустки зараз. Деякі самі телефонують: «Ой, я на військовій службі, а я можу паралельно взяти відпустку?» Як ви це собі уявляєте? Якщо працівник на військовій службі, як роз’яснює Мінекономіки, він у період проходження військової служби (тобто мобілізований, військовий контракт, резервіст і тощо), він увільнений від роботи. Якщо він увільнений від виконання своїх обов’язків, ви його увільнили, ви як почали ось ті «Н» табелювати, які вже можуть бути відпустки під час увільнення від роботи. І тільки після демобілізації ось ці працівники, після повернення до виконання своїх обов’язків, вони вже можуть використати зазначені відпустки. Взагалі працівники, які зараз на військовій службі, їх недоцільно включати до графіка відпусток. По-перше, ну війна війною, то таке. Вони можуть після цього укласти додатковий контракт. Може закінчитися війна. Я чудово пам’ятаю 2014 рік. Мобілізували й досі вони у нас обліковуються, бо вони уклали один контракт, другий контракт, третій контракт. І досі вони на роботу не прийшли. Тому по факту їх, працівників, які зараз на військовій службі, їх недоцільно включати до графіка відпусток.
Працівники у призупинених трудових договорах. Ну загалі під час, протягом строку призупинення, працівник, він не може бути ні в оплачуваній, ні у відпустці без збереження зарплати. І як тут можна вчинити? Ви коли будете формувати графік відпусток, на цей момент війна триває по 18 лютого. Тобто ви завжди робите все з огляду на те, що діє на сьогодні. Закон №2136 триває по 18 лютого. Що буде з 19 лютого невідомо. Тому формально можна після цієї дати, після 18 лютого, планувати відпустки працівникам, з якими зараз призупинено дію трудового договору.
Далі. Ну звісно ми за домовленістю з працівником можемо планувати відпустку частинами. При цьому щорічна відпустка нерозривної частини має бути не менше ніж 14 календарних днів. При цьому безперервна частина, 14 календарних днів, якщо дуже формально читати, може складатися з щорічної основної й з додаткової відпустки, якщо між ними немає розриву. Насправді якщо дуже формально до цього підходити, у вас є 24 плюс 7 за ненормований, чи 24 плюс 7 за комп’ютер. Вони ж разом собі складають щорічну відпустку. Так. Норма що мені каже? «Нерозривна частина щорічної відпустки». Тому дуже формально, я можу скласти частинку основної плюс частинку з додаткової й вписатися у 14 днів. Тільки но потім інспектор Держпраці доведе, що саме у вас ось ці 14 днів сформувалися з нерозривної основної плюс додаткової.
Тривалість відпустки та період відпусток
Взагалі тривалість відпусток визначається в календарних днях і не залежить від графіка роботи працівника. Тому звертаю увагу, у законодавстві відсутня норма скільки вихідних має охопити щорічна відпустка. Так само, Закон про відпустки не забороняє на прохання працівника надавати частину щорічної відпустки виключно на вихідні за графіком роботи. Заборони такої немає. І роботодавець має право надавати щорічну відпустку навіть якщо вона розпочинається з вихідного дня. Тому що зв'язок вихідний день і щорічна відпустка, жодних зав’язків між ними немає, адже всі відпустки, це виключно календарні дні.
Далі. Зважайте на такий момент, що при складанні графіка відпусток ураховуються як інтереси працівника, так і можливості для відпочинку. Якщо працівник не хоче, «бодається». Ти до нього звертаєшся: «а ну давай, давай, мені треба, мені ж треба знати коли у відпустку йдеш». Повідомляєш працівнику, що це не ваша примха, не примха кадровика, а визначити період відпустки, це законодавча конкретна норма ст. 10 Закону про відпустки. Далі. Ви йому все це розповіли. Це не на що не подіяло, він знову ж таки починає «бодатися», «нічого визначати не буду». Складаємо акт про відмову визначити період відпустки. Якщо що, ми одразу все актуємо. Далі. Якщо і після цього працівник не визначиться. Ну що ми робимо? Ми звертаємося до безпосереднього керівника і кажемо «ну давай, визначи своєму працівнику, заплануй йому цю відпустку, заплануй йому сам цю відпустку, він не хоче». І додатково повідомте ще або профспілку, або раду трудового колективу, або представника трудового колективу додатково письмово повідомте. Це буде такий окремий випадок. Далі. Він не захотів. У вас все заактовано. У вас все повідомлено. Ми склали цей графік все ж таки. І давай йому під підпис. Якщо і зараз цей «паразит» не захоче підписувати… Ну що, складемо ще один акт, що він відмовляється підписувати графік відпусток.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».