Відеоблоги

Бронювання працівників: нові умови та критерії

Ви дізнаєтесь:

  • На який строк можна забронювати співробітника.
  • Які підприємства мають право бронювати співробітників.
  • Як та які підприємства можуть отримати статус критично важливих.
Оберіть відео для перегляду

5(13)

Оцініть відео:

Бронювання працівників: нові умови та критерії

00:14:36

Тетяна Мойсеєнко

5(13)

Оцініть відео:


Законодавча база, що регламентує правила бронювання працівників

У нас відбувається втрачання чинності старої постанови Кабінету Міністрів, яка раніше нам допомагала з бронюванням, це постанова, вам відома, №194. Постанова Кабінету Міністрів №194, якою ми багато часу користувалися, вона втрачає чинність. На заміну цієї постанови виходить нова постанова Кабінету Міністрів про бронювання, що була прийнята від 27.01.2023 року. І відповідно до неї ще одна постанова Кабінету Міністрів, так само від 27.01.2023 року, щодо критично важливих підприємств. Зверніть увагу, що питання пов’язані із пере бронюванням або новим бронюванням працівників стосується всіх. Всіх, тих хто раніше там займався, тих хто зацікавлені зараз це зробити. Але я вас дуже прошу бути уважними щодо терміну «критично важливі», адже насправді відповідати критично важливим умовам непросто. Не просто і треба виконувати достатньо величезні зобов’язання для того аби мати статус критично важливого підприємства. Але все по трошки.

І так, як ми з вами зрозуміли, ми почнемо з вами бронювання вже за деякий короткий час, після того, як постанова Кабінету Міністрів буде оприлюднена і набере чинності. Відповідно до цієї постанови бронювання працівників будуть здійснювати різні підприємства, які я зараз з вами зазначу. Для тих, хто знайомиться з темою бронювання вперше, пояснюю, що бронювання це відстрочка, відстрочка працівника на військову службу. І такий період відстрочки буде залежати від того, яке ви по статусу підприємство.


Строк бронювання

Фактично відстрочка або бронювання, це процес, який визначається виключно за рішенням Міністерства економіки, як і раніше було власне. І строк такого бронювання у нас, як і раніше, буде не перевищувати шести місяців і додано ще новий строк, це не буде перевищувати строку проведення мобілізації. Тобто строк, що не перевищує період мобілізації, значить це строки, якими можуть скористуватися органи Державної влади, інші Державні органи, органи місцевого самоврядування. Ось цей строк, що не перевищує періоду мобілізації. По попередньому це у нас було шість місяців, як пам’ятаєте. Ну і що не перевищують строк шість місяців, це підприємства, які здійснюють бронювання своїх працівників і відносять свій статус до підприємства зі статусом критично важливе. Також це підприємства, які мають мобілізаційні завдання. І це підприємства, які здійснюють товари, роботи, послуги на Збройні сили України. Товари, роботи, послуги на ЗСУ. Кожен із цих підприємств відповідно має дотримуватись своїх умов.


Підприємства, що мають право бронювати працівників

Критично важливе підприємство, що це за підприємство? Адже для цього підприємства, для такого підприємства законодавець у своїй другій постанові, про яку ми сьогодні написали, прийнятої так само 27 січня, затвердив критерії. Ось я тримаю ці критерії. Порядок та критерії визначення підприємств, установ та організацій, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Отже, давайте спочатку розпишемо процедуру для критично важливих підприємств, а потім я розкажу які там діють критерії. І так,  спочатку, що потрібно аби вашого підприємства постало питання бронювання і подальшого отримання рішення Мінекономіки? Спочатку підприємству треба отримати рішення щодо критично важливого підприємства. Зверніть увагу, якщо ви не органи місцевого самоврядування, не Державні органи влади, якщо ви підприємство, яке не має мобілізаційних завдань, якщо ви підприємство, яке не має мобілізаційних завдань, якщо ви підприємство, яке не відтворює товарів, робіт, послуг на ЗСУ та інші військові формування. Ви звичайне підприємство, ви чекали нового порядку бронювання аби віднести себе до критичного. І для того, щоб завтра бігти за бронюванням працівників, спочатку треба побігати аби отримати статус критичності. Отже, після того, як ви отримаєте рішення. Що нам потрібно? Перше, отримати рішення щодо відповідності критеріям. Далі, друге, копію рішення, яка буде оформлена для нас, надсилається до Мінекономіки й до Генштабу. Копія до Мінекономіки та до Генштабу. Далі. Щороку нам потрібно буде з вами робити підтвердження, підтвердження статусу критично важливого. Щороку, не частіше одного разу на рік. Щороку ми робимо такі підтвердження. Для цього нам буде потрібно подавати заяву, тобто для підтвердження, підтвердження статусу, щорічне підтвердження. Заява та перелік документів, що міститься там, описується у нас у пункті 5 тієї постанови, яку ви побачите. Там буде надаватися такий перелік документів. Ну там копії звітності, копія податкової декларації з відмітками про податкові органи які отримали податкову декларацію з датами отримання або квитанцію про прийняття податкової декларації, квитанцію контролюючого органу, на якого покладено функції щодо результатів перевірки та прийняття пакета звітів поштовим повідомленням. Ну тобто звітність. Звітність за останній календарний квартал. Копія звітності. Ну і після такого чергового підтвердження Мінекономіки знову буде надсилатися, і Генштабу, копії документів. І ось так це буде здійснюватися, швидко. Але сам процес, аби ось в цю хвилю потрапити, яка вже дуже швидко рухається, ось саме в перший пункт, треба сюди потрапити. І безпосередньо далі все піде значно скоріше і легше. Так от, треба потрапити в пункт «а», отримати рішення відповідності критеріям. А для того, щоб отримати рішення відповідності критеріям підприємство має відповідати, ну в переважній більшості випадків, трьом ознакам із семи, які описуються у списку.

Отже, я зараз почну знайомити вас з тими ознаками, які можуть вам відповідати. Якщо ви за переліком наберете три ознаки, значить у вас вже є усі підстави й обґрунтування, далі планувати для себе бронювання. Але ж ви пам’ятаєте, спочатку треба буде отримати рішення відповідності критеріям. Хочу звернути вашу увагу, що це потрібно буде робити всім. Навіть якщо ви там попередньо раніше… От, наприклад банки візьмемо. Для банків, бо вони ж замовлення не виконують, у них там товарів/робіт/послуг на ЗСУ немає. Вони окремо раніше відносилися тільки як критичне підприємство за постановою Кабміну. Зараз їм доведеться підтверджувати свій статус. Наприклад підприємства агропромислового комплексу, тут все залежить від самого масштабу комплексу, адже якщо ви маленьке фермерське господарство, умовно, яке не має мобілізаційних завдань і не створює жодних товарів/робі/послуг на ЗСУ, то отримати рішення про відповідність критерію, ну з огляду на ті умови, які тут є, я не думаю, що маленьке агропромислове це зробить. А от, наприклад великий агропромисловий комплекс може вже спробувати. Якщо вони ще й мають мобілізаційні завдання, то вони вже автоматично можуть далі бронювати своїх працівників.


Критерії відповідності статусу критично важливого підприємства

Зверніть увагу, як я і сказала, підприємства, що мають собі бажання отримати статус, вони мають відповідати трьом з переліку. Перша умова, загальна сума податків, зборів, платежів, нарахованих, утриманих та сплачених до Державних та місцевих бюджетів, тобто зверніть увагу, беруться до зарахування усі, крім митних платежів, протягом звітного (податкового) року (звітний (податковий) рік, це наш 2022 рік) перевищує еквівалент 1,5 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Нацбанку за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, на якому на обліку перебуває підприємство. Отже, довідку таку потрібно буде отримати. Розуміємо з вами, що в електронній формі такої довідки немає у податківців, тому тут собі треба буде опрацювати це питання, адже швидко в електронному кабінеті ця довідка не з’явиться. А порядок, фактично, формування документів, вам же треба сформувати всі документи, зібрати їх і принести. То як ви розумієте, для цього пункту треба буде паперовий документ.

Друга умова. Сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний (податковий) рік, тобто за 2022 рік, перевищує еквівалент 32 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Нацбанку на той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку. Як ви розумієте, в електронній формі такої довідки так само немає і треба буде мати таку довідку для персонального оформлення у паперовій формі. Отже, сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів та позик, має перевищувати за рік (2022 рік), має перевищувати32 млн євро. Отже, якщо у нас є і такий критерій – чудово. Якщо ні – не розчаровуйтеся. Йдемо далі.

Наступний критерій. Підприємство має стратегічне значення для економіки й безпеки Держави відповідно до переліку об’єктів Державної власності, що мають стратегічне значення. Тут працює посилання на постанову Кабінету Міністрів №83. Якщо підприємства, про які я тільки но згадала, розуміються на цій постанові й знають, що це їх постанова, вам плюсик. Якщо ні, ви не стратегічне значення для економіки – проходимо, йдемо далі.

Четверте. Той пункт, який може бути вам цікавий. Підприємство має важливе значення для галузі Національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Ось тут фактично критерії будуть затверджені органами місцевого самоврядування. І поки вони з’являться, ну на це треба ще буде певний час. Тому чекати нам цього пункту дуже довго. Ми скоріше за ним пролітаємо. Йдемо далі.

Наступна умова. Тут дуже багато хто під неї попадає. Відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове Державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за сприянням яких покладено на контролюючий органи або витягом з Національної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цивільними фондами, засвідченою керівником підприємства. Бачите, тут або довідкою про відсутність заборгованості, яка вам буде видана на підставі проведеної перевірки, результатами 2022 року. Або зробити витяг з інформаційної системи органів Державної податкової служби. Ну а тут вже питання, адже ще не завершився період звітування за 2022 рік. Йдемо далі.

Ще одна умова. Розмір середньої зарплати застрахованих осіб, працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої зарплати у регіоні за звітний період, що також підтверджується довідкою, вже виданою підприємством. Цю умову, я впевнена, більшість із вас виконає, як і попередню.

Отже, попередньо ми можемо з вами розуміти, що принаймні три ми точно умови набрали.

Є ще одна умова. Просто бути підприємством зі статусом резидента «Дія Сіті». Але резидент «Дія Сіті» це одна умова, а до неї ще треба набрати дві інші. А це розмір середньої зарплати. А це відсутність заборгованості. А це, можливо, іноземні входи, сплачені податки тощо.

Отже, друзі, ось це, фактично, ті критерії, які ми з вами отримали. Вибираємо три й більше, і готуємося для отримання рішення.