Ви дізнаєтесь:
- Як визначити особу, яка вестиме ВО та документально оформити її призначення.
- Чи обов’язково і в якому розмірі встановлювати доплату за ведення військового обліку.
- Коли повідомляти ТЦК про особу, призначену відповідальною за ведення ВО.
Посадова особа, що веде військовий облік, має перебувати в трудових відносинах
Бухгалтерію ви можете вести на аутсорсингу, а військовий облік ви на аутсорсингу вести не можете. Порядок №1487, він чітко визначає, що окрім керівника, який відповідає за організацію військового обліку, у вас має бути ще особа, відповідальна за військовий облік. А та особа має бути вашим працівником, з яким є трудові відносини. Та особа буде підписувати певні документи, передавати їх, підписувати списки, підписувати ту саму відомість оперативного обліку. Тобто по деяких моментах вона буде нести відповідальність. І ця посадова особа, звісно, вона так само підлягає адміністративній відповідальності. А якщо, умовно кажучи, там Тимур Алієв на аутсорсингу щось зробив… Ба більше, про Тимура Алієва ви не будете подавати повідомлення в ТЦК, що у нас Тимур Алієв, який на аутсорсингу, особа, відповідальна за військовий облік. Бо я не ваш працівник, у нас з вами трудових відносин немає. Тому, закриваючи це питання відразу, ніякого на аутсорсингу військового обліку бути не може, Порядок №1487 це не дозволяє. Це не Закон про бухоблік. У військовому обліку є конкретні працівники, які за це відповідають і які за це несуть ще адміністративну відповідальність. І ту саму особу, відповідальну за військовий облік, можна, за великим бажанням, за неподання інформації, за помилки у військовому обліку зараз притягнути до 8 500, поряд із керівником. Тому ви не думайте, що тільки керівник за все відповідає. Ні, має бути особа, відповідальна за ведення військового обліку й аутсорсингу тут жодного звісно не буде, це працівник, перебуваючи в трудових відносинах, це посадова особа.
Визначення особи, що вестиме військовий облік
Добре. Може бути, скажімо так, окремий інспектор з військового обліку. Можливо у вас їх так дуже багато, у вас є окреме бюро (відділ). Можливо у вас є інспектор з кадрів, на якого покладені такі обов’язки. Якщо у вас навіть немає інспектора з кадрів… У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу, обов’язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників. Якщо облік працівників веде бухгалтер, воно покладається на нього. Якщо облік працівників веде директор, воно покладається на нього. Але не може бути ситуація, коли облік працівників веде бухгалтер, а на директора покладаються обов’язки ведення військового обліку. Не може бути такого. Хто обліковує кадри, хто займається кадрами, той у нас і буде особою, відповідальною за ведення військового обліку, якщо у вас немає якогось інспектора з кадрів, відділу кадрів і тощо. На цей момент, будь ласка, зверніть увагу, бо зараз дуже багато бухгалтерів каже: «я не хочу цим займатися». Ну якщо ви не хочете цим займатися, то ви тоді весь кадровий облік перекладаєте на директора і тоді директор буде особою, відповідальною за військовий облік. Якщо ви вже займаєтеся прийняттям, переведенням, звільненням, картками П-2, особовими справами, як бухгалтер, то ви й будете цим займатися, бо це пряма норма.
Розмір та умови встановлення доплати особі, що веде військовий облік
Тепер. Доволі класичний випадок. В мене менш як 500 призовників, військовозобов’язаних, резервістів, я обов’язки щодо ведення військового обліку покладаю на особу служби персоналу або на бухгалтера (коротше, хто займається кадрами), якій встановлюється доплата в розмірі до 50% (до 50% це може бути й 5, і 10, і 15, і 25, «до 50%») до посадового окладу, для держслужбовців – в межах економії фонду оплати праці.
Далі. Така доплата встановлюється у разі, якщо на посадову особу служби персоналу або служби управління персоналом покладаються додаткові обов’язки з ведення військового обліку, які не передбачені посадовою інструкцією. Звісно, якщо у мене в посадовій інструкції бухгалтера-кадровика цього немає, я буду виконувати додаткову роботу, за додаткову роботу треба щось платити. Ну як мінімум якісь 5% від окладу доплати. І звісно я спочатку маючи колдоговір, а якщо немає колдоговору – положення про оплату праці, регламентує всі питання там. Я можу вже встановити, в положенні про оплату праці або в колдоговорі, що у мене доплата за військовий облік 5% і до побачення. Я це вирішую, бо до 50%, це менше ніж 50%. Звісно це не 0, там щось має бути, ну там умовно, ну хоча б 5% дайте. Дехто запитує: «а 1% можна дати?». Ну 1% в принципі це так само до 50%.
Документальне оформлення призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку
Cпочатку регламентую на рівні колдоговору положення про оплату праці, скільки там у мене буде межа, далі ми вже щось конкретно будемо вирішувати з особою. Звісно я не маю права, як роботодавець, вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. І якщо у мене особа, тепер звертаю увагу, ніколи не вела, це стосується нових випадків. Нових, не старих. Якщо я був відмінник і в мене була особа, яка вже займалася військовим обліком, для мене не змінилося нічого. Так от, колеги, якщо у мене і так уже була особа, я вже і так був відмінник, для мене нічого не змінилося. Я нових наказів не роблю, я в ТЦК по новому нікого не повідомляю, бо я робив в старих умовах. А якщо в мене не було нікого або в мене зараз змінюється особа в нових умовах, саме зараз, бо я двієчник був, я тільки но зараз починаю військовий облік вести, звісно мені треба цю особу визначити, якщо її до цього не було. Якщо вона і так у мене до цього була, для вас не змінилося нічого, ви жили як відмінник в Порядку №921, продовжуєте далі жити. Так от, мені заново або попередньо у мене звільнилися, або коротше щось у мене сталося і мене зараз треба визначити нову особу.
Так от, визначаючи зараз нову особу, є зараз два способи. Перший спосіб, я новій особі, на яку я це навішую, дам пропозицію вести військовий облік, де зазначу розмір доплати й працівник, він проставить на документі відмітку про згоду. Другий варіант, ми досягли згоди про переговори, працівник пише заяву з проханням доручити ведення військового обліку зі встановленням такої доплати. Зразок заяви ви бачите на слайді. Отже, наголошую, це стосується тих, хто тільки зараз це будуть робити. Ті, хто робив це і до того, там жодних заяв писати не треба. Нових. Новеньких. Директору, умовно кажучи, там, від інспектора відділу кадрів, прошу доручити мені виконання додаткових обов’язків з ведення військового обліку з 1 лютого 2023 року з доплатою у розмірі 25% посадового окладу. Дуже просто. І я вже керуючись цією заявою на, увага, нового… Нового, по старому я нічого не роблю. Бо ці запитання йдуть мільйонами «а що, мені треба по старих видавати накази?». Де ви це взяли? Та немає такого в Порядку №1487. Чи ви один одного слухаєте, чи що. Звідки це фейк береться? І от, якщо на нового я тільки буду покладати, покладати обов’язки з ведення військового обліку можна шляхом видання наказу з кадрових питань тривалого строку зберігання, я визначаю дату, з якої працівник почне виконувати додаткові обов’язки, визначаю розмір доплати. Знову ж таки, на нових, а не на старих. І той наказ, який ви бачите на слайді, про покладення обов’язків з ведення військового обліку, це на нову особу. Не треба перевидавати наказ на тих, хто і був раніше. Керуючись Законом України про військовий облік, Порядком №1487 наказую покласти на такого-то інспектора з кадрів відділку кадрів обов’язків з ведення військового обліку з 1 числа лютого, установити доплату в розмірі 25% посадового окладу за виконання таких обов’язків, контроль за виконанням наказу лишаю за собою. Підстава: заява. Ну якщо була заява від неї. Можлива ж інша ситуація, була пропозиція і тоді підстава вже буде пропозиція. Тобто підстава буде залежати виключно від того, хто, що, кому робив. Якщо дуже просто «пальці у двері», пишеться заява. Все дуже просто, пишеться заява. І не забуваємо, всі заяви реєструються, вони все життя реєструвалися, але це тільки зараз вийшло. Тому те, що ви бачите на слайді, це наказ про призначення зараз. А якщо у мене і так все було відмінно, мені не треба зараз жодних наказів, у мене продовжується життя з тими особами, які були до того.
Умови, за яких доплата за ведення військового обліку не здійснюється
Далі. Якщо в посадовій інструкції, приміром, інспектора з кадрів, визначено завдання, обов’язки з ведення військового обліку, доплата не виплачується. У такому разі фахівець кадрової служби при ведені військового обліку виконує безпосередньо свої обов’язки, отримує відповідну оплату з урахуванням виконання зазначених функціональних обов’язків, якщо вони там і так є. Може у бухгалтера це виписано. Можу у головного бухгалтера це виписано. Може у директора це виписано. Можу у когось там ще виписано в завданнях та обов’язках, тоді звісно жодних доплат не буде.
Тепер наступний момент. Держоргани, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, увага, в семиденний строк з дня видання наказу про призначення осіб або звільнення… А не про тих, які мільйон років у нас вже працюють. Звідки беруться ці запитання? У семиденний строк з дати видання наказу про призначення або звільнення (увільнення) керівників та інших осіб, відповідальних за організацію та ведення військового обліку, повідомляють відповідним Терцентрам, тобто тим, які прийдуть до нас на перевірку, тобто на території відповідальності якого ми перебуваємо, тобто по факту за місцем реєстрації, і роблять йому повідомлення за формою додатка №1. По тих, хто у мене працює 550 років, я нічого не подаю. Я подаю коли? В семиденний строк з дня видання наказу про призначення або звільнення, чи про увільнення. І маю подати інформацію як про керівника, так і про осіб, відповідальних за ведення військового обліку.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».